
Odtiaľ by ste tak ľahko neodišli! Rodine sa návrat z cudziny oplatil, teraz si užíva súkromie a úžasné zákutia pre relax
Návrat do vlasti zo zahraničia si päťčlenná rodina ušila na mieru svojim snom. Uprostred väčšieho pozemku v pokojnom prostredí izraelského vidieka si postavili jednopodlažný rodinný dom. Ich nové sídlo má poskytnúť dostatok pohodlia nielen dvom domácim miláčikom, psovi a korytnačke, ale aj celej rodine a priateľom.
Charakter domu architektonicky vychádza z okolia, ktoré tvoria predovšetkým pásy polí so zeleňou na horizonte. Členitý pôdorys a rôzne jeho zákutia pripomínajú pohľad na krajinu z vtáčej perspektívy. Na prvý pohľad pôsobí jednoducho, ale pritom je príjemne rozmanitá.
Architekti prepojili interiér s exteriérom tak, aby sa príroda stala prirodzeným pokračovaním domu. Zdroj: Amit Geron
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
O dome rozhodol strom
Architekti z ateliéru Plesner Architects takticky prepojili interiér s exteriérom, aby sa obyvatelia domu mohli stať súčasťou prírody. O dostatok súkromia z prístupovej komunikácie sa postarala predzáhradka. Striedavo vyšší a nižší porast v kombinácii s trávnatou plochou a chodníčkami v rôznom prevedení príjemne tlmí moderný výraz objektu.
Pri zvažovaní, kde dom na parcele umiestniť, zasiahla vyššia moc. Rodina sa rozhodla zachrániť dospelý pekanový orech, čo sa zohľadnilo už vo fáze prípravy celého projektu.
Poloha domu sa prispôsobovala statnému stromu – pekanovému orechu, ktorý si rodina želala zachrániť. Nájdete ho vzadu pri parkovacom státí. Zdroj: Amit Geron
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
S dôrazom na komfort
Vchod do domu sa nachádza približne v jeho strede a vedie k nemu hladký rovný chodník zo svetlosivého kameňa. Po ľavej strane, v samostatnom zázemí oddelenom múrom s kovovou dekoratívnou výplňou, sa nachádza krytá terasa s pergolou a pohodlným sedením. Po pravej strane, vedľa zachráneného pekanového orecha, je kryté parkovacie státie.
Objekt sa vyznačuje množstvom miest, ktoré sú zaujímavo tienené. Architekti si dali záležať, aby sa majitelia domu a ich návštevníci cítili za každých okolností komfortne a uvoľnene.
Čiastočne tienené terasy sa nachádzajú takmer zo všetkých strán domu. Keďže rodina rada hostí rodinu či priateľov, vytvárajú tak ideálne prostredie na neformálne posedenia. Zdroj: Amit Geron
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Obývačka plná spomienok
Pod vzhľad interiéru sa podpísala dizajnérka Keren Gans. Vytvorila vnútorné priestory, ktoré tvorí centrálna denná zóna a od nej oddelené zázemie pre rodičov a tri deti. Zrejme najväčšiu časť domu tvorí obývacia izba, ktorá vyniká harmonickou atmosférou. Prispievajú k tomu aj subtílne línie zariadenia či interiérový kozub, ktorý priestoru dodáva na útulnosti. Výhľady do krajiny za domom sa dajú obdivovať z pohodlia dvoch sedacích súprav v svetlosivom a ťavom odtieni. Chýbať nesmú ani vintage prvky, ktoré si rodina nazhromaždila počas mnohých rokov doma i v zahraničí. Steny dotvárajú diela izraelských umelcov.
Súčasťou centrálneho priestoru je i knižnica z prírodného dubového dreva, ktorá pokrýva takmer celú bočnú plochu steny a nenápadne vymedzuje vedľajšiu kuchyňu. Policové usporiadanie definuje vertikálny rytmus. Ďalšia časť miestnosti – tá jedálenská – je plne otvorená. Dĺžka stola a počet stoličiek hovoria o vrelom spoločenskom živote.
„Dizajnový štýl je teplý a príjemný, kombinuje moderné a eklektické štýly, s mixom starých i nových farieb aj materiálov,“ opisujú autori. Zdroj: Amit Geron
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Novinky aj nostalgia
Kuchyňa, trocha schovaná za knižnicou, pôsobí kompaktne. Má tvar do L a je ladená do neutrálnych tónov. Prirodzené svetlo na časť pracovnej dosky prepúšťa veľké okno s výhľadom do zadnej časti záhrady. Stred miestnosti vypĺňa malý kuchynský ostrovček s obkladom z kameňa, na ktorý nadväzuje drevený stôl s barovými stoličkami. Spestrujú ho tiež tvarovo rôznorodé závesné svietidlá.
Za obývačkou medzi krídlom detí a krídlom rodičov sa nachádza chodba, špeciálne navrhnutá podľa rozmerov starého stolárskeho stola. Oproti sa nachádza ďalší stôl aj so stoličkou od starých rodičov – predmety, ktoré sú pre rodinu vzácne najmä pre ich sentimentálnu hodnotu.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Veľkorysé súkromné priestory
Manželia obývajú dispozične samostatné krídlo so spálňou, šatníkom, kúpeľňou, komornou obývacou izbou a pracovňou. Steny v odtieni nude a dubové parkety majú navodzovať teplo domova. I tu sa prejavila vernosť eklektickému štýlu pomocou nábytku a doplnkov.
Detská krídlo prekvapí vlastnou obývacou izbou v jeho strede. Hliníková konštrukcia knižnice dáva miestu ten správny výraz. Centrom diania je však pohovka, na ktorej sa s radosťou zúčastňuje aj pes. Detské izby odlišuje od seba náter v individuálnych odtieňoch a tematický obsah podľa obľúbených aktivít, ako je futbal alebo surfovanie. Všetky detské izby sú zhodne vybavené miestom pre vnútorné i vonkajšie posedenie, akurát k izbe najstaršej dcéry prislúcha ešte aj vlastný šatník a kúpeľňa.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Pestrá škála kúpeľní
Exteriér dnu prinášajú aj kúpeľne prostredníctvom veľkoformátových okien. Dizajn kúpeľní jednotlivo v pieskovom, sivom, zelenom a modrom odtieni zahŕňa aj humorný detail v podobe jednej čiernej nástennej kresby buldočka. Špeciálne pôsobia aj jedinečne farebné umývadlá.
Zadnú časť domu lemuje prekrytá terasa. Veľkoformátové okná otvárajú dom voľne do krajiny. Hustý trávnik necháva vyznieť bielu fasádu. Architektonický koncept rodinného domu púta nadčasovým riešením a hravosťou napriek zdanlivej prísnosti.
Nákres buldočka na stene ozvláštňuje atmosféru inak neutrálnej, prírodnej kúpeľne. Zdroj: Amit Geron
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Vila s mnohými terasami
Architekti: Plesner Architects
Interiérový dizajn: Keren Gans Interior Design and Architecture
Lokalita: Šaronova planina, Izrael
Projekt: 2023
Realizácia: 2024
- Časť domu od prístupovej cesty zdobí upravená predzáhradka.
- Architekti prepojili interiér s exteriérom tak, aby sa príroda stala prirodzeným pokračovaním domu.
- Poloha domu sa prispôsobovala statnému stromu – pekanovému orechu, ktorý si rodina želala zachrániť. Nájdete ho vzadu pri parkovacom státí.
- Čiastočne tienené terasy sa nachádzajú takmer zo všetkých strán domu. Keďže rodina rada hostí rodinu či priateľov, vytvárajú tak ideálne prostredie na neformálne posedenia.
- „Dizajnový štýl je teplý a príjemný, kombinuje moderné a eklektické štýly, s mixom starých i nových farieb aj materiálov,“ opisujú autori.
- Svetlo na pracovnú dosku prepúšťa veľké okno s výhľadom na terasu a záhradu.
- Každý vnútorný priestor má svoju malú vonkajšiu plochu. Vrátane detských izieb.
- Nákres buldočka na stene ozvláštňuje atmosféru inak neutrálnej, prírodnej kúpeľne.
- Skrinky v kúpeľni boli robené na mieru.
- Každá z kúpeľní v dome je výnimočná svojim dizajnovým stvárnením. Všimnite si napríklad rôznorodosť použitých zrkadiel.
- Kúpeľne boli navrhnuté tak, aby veľké okná vnášali dovnútra vonkajšie prostredie a zeleň
- Manželom patria štedré priestory spálne spolu s kúpeľňou, komornou obývačkou, šatníkom i pracovňou.
- Detské izby sa od seba líšia náterom i tematickým zameraním podľa obľúbených aktivít jednotlivcov.
- Deti majú vo svojom krídle samostatnú obývačku.
- Rozmerná knižnica z dubového dreva slúži nielen ako úložný priestor, ale aj ako oddeľujúci prvok, ktorý dodáva neďalekej kuchyni viac súkromia.
- Z obývačky vedú veľkorozmerné posuvné dvere na terasu s grilom.
- Každá krytá vonkajšia plocha má odlišný charakter i mierne odlišné výhľady.
- Nielen vonkajšie terasy, ale aj rozmery viacerých stolov v centrálnej miestnosti napovedajú, že päťčlenná rodina rada doma víta i ľudí navyše.
- Chodba medzi krídlom detí a krídlom rodičov bola špeciálne navrhnutá tak, aby sa na ňu vošiel starý stolársky stôl, no i ďalšie predmety, ktoré majú pre domácich historickú i sentimentálnu hodnotu.
- Bývanie je ladené prevažne do príjemných prírodných odtieňov.
- Majiteľka domu je nadšenkyňou dizajnu, a tak bola po celý čas zapojená do procesu plánovania, stavby i dizajnu domova.
- Architekti siahli v exteriéri po prelamovaných blokoch, aby „vytvorili rôzne hierarchie v definovaní vnútorných a vonkajších priestorov.“
- Prijemne upravený priestor v okolí domu dodáva priestoru dynamickosť a tlmí moderný výraz objektu.
- Dekoratívne prelamované bloky oddeľujú terasy od zvedavých očí okolia, no zároveň prepúšťajú svetlo, aby priestor na relax nebo príliš tienistý.
- „Vyvinuli sme modernú verziu prelamovanej steny z poveternostne odolnej ocele nazvanej Corten. Tento prvok sa opakuje niekoľkokrát a je viditeľný z rôznych perspektív v dome,“ približujú architekti pútavý dekoratívny prvok.
Text: Katarína Mácová
Foto: Amit Geron