Záber na celú spoločenskú miestnosť z kuchyne.

Syndróm prázdneho hniezda zbúrali spolu so stenami. Takto to vyzerá, keď starí rodičia pripravia pre vnúčatá perfektný domov

Galéria (19)
Zdroj: Assaf Pinchuk
08. 01. 2024
Zdieľať

V živote rodičov zvyčajne nastane fáza, keď deti vyrastú a postupne opustia hniezdo. Rovnaký osud stretol aj 60-ročných manželov, ktorí sa namiesto smútku a ničnerobenia rozhodli obnoviť svoj domov, aby s radosťou privítali doma detí a vnúčatá. A tak sa pustili do renovácie a búrania múrov.

Starí rodičia si na pomoc s obnovou bývania prizvali interiérovú dizajnérku Keren Gans, ktorú našli cez sociálne siete a oslovila ich svojím jedinečným štýlom. Dali jej za cieľ vytvoriť nový domov so zábavnou, priateľskou a optimistickou atmosférou. Vďaka dôkladnému plánovaniu, ale aj využitiu dekoračných prvkov a rôznych druhov dreva výsledok prekonal všetky očakávania a predstavy manželov.

Vyše tridsaťročný dom s jasnou víziou

Dom, ktorý sa manželia rozhodli prerobiť, kúpili pred vyše tridsiatimi rokmi. Ako väčšina starších domov, aj tento bol postavený s jasne vymedzenými priestormi, množstvom stien a nedostatočným svetlom. Hlavnou úlohou preto bolo oživiť dizajn, presvetliť priestor a dodať mu priestrannosť, ktorá by vyhovovala každodennému životu páru, ale aj potrebám širšej rodiny.

Prečítajte si tiež
Stačilo pár zásahov do priečok a hodnota nehnuteľnosti výrazne stúpla. Z jedného bytu boli odrazu dva

Vízia bola konkrétna hneď na začiatku. Búranie stien sa stalo aj metaforickým vyjadrením spájania života manželov, ich detí a vnúčat. Spoločne tak mohli prekonať syndróm prázdneho hniezda, ktorý sa po osamostatnení detí u rodičov vyskytne.

Obývačka s koženými sedačkami a stolíkom, spojená s jedálňou a kuchýňou.

Búranie priečok napokon vytvorilo priestrannú spoločnú miestnosť s jedálňou, obývačkou a kuchyňou. Zdroj: Assaf Pinchuk

Reorganizácia ako kľúčový prvok

Zrejme najpodstatnejšou premenou prešla spoločná miestnosť, v ktorej sa spája kuchyňa s jedálenským kútom a obývacou izbou. Manželia si priali reorganizovať tento priestor tak, aby bol priestranný a dostatočne presvetlený. To sa podarilo aj v prípade obývacej izby a jedálenského kúta, ktoré boli rozšírená na maximum tak, aby slúžili pre celú rodinu.

Interiér tejto izby je dokonca prepojený s vonkajšou záhradou, ktorá je akoby predĺženou rukou kuchyne. Okrem priestoru na sedenie a konzumáciu jedál obsahuje ešte malý kuchynský kútik, a tak sa z nej stala doplnková možnosť na pohostenie širšej rodiny.

Záber na vonkajšiu kuchyňu so stoličkami a grilom.

Vonkajší jedálenský kút je predĺženou rukou kuchyne a slúži najmä na pohostenie hostí. Zdroj: Assaf Pinchuk

Integrované ornamenty

Na celkové zútulnenie spoločnej miestnosti sa dizajnérka pohrala s drevenými prvkami. Sú v hnedom a krémovom odtieni, pričom dodávajú priestoru rodinný a príjemný vzhľad. Nájdete ich pri vstupe do bytu, kde tvoria orámovanie dverí a vstupnej steny. Svojím dizajnom dodávajú miestu výšku a priestrannosť.

Prečítajte si tiež
Byt, ktorý porušuje pravidlá: Nádherné keramické dlaždice sa rozhodli použiť na strope a nie na podlahe

Drevené dubové rámy boli špeciálne navrhnuté pre pár tak, aby umožňovali svetlu prúdiť. V priestore vytvárajú dominantný dizajn.

V spoločenskej miestnosti však nejde o jediné použitie dreva. Rovnaký materiál nájdeme aj v jedálenskej časti, v kuchyni i v obývačke v podobe stolíka. Kombinovanie viacerých druhov dreva využila dizajnérka na vytvorenie pocitu tepla a domácej pohody.  Podlahu spoločenskej miestnosti tvoria šedé veľkoformátové dlaždice.

Pohľad na jedálneksý stôl a kuchynskú linku z drevenej dyhy.

Drevené ornamenty v priestore dominujú. Zdroj: Assaf Pinchuk

Minimalistický, no svieži dizajn

Manželia snívali o tom, aby súčasťou ich obývačky bol kozub a kožené pohovky. A hoci sa tieto dva ,,ťažké“ prvky míňajú s minimalizmom, dizajnérka si výzvu nenechala ujsť. Do obývačky zakomponovala krbové kachle aj pohovky a ďalší nábytok ponechala vo svetlých tónoch, aby sa zachoval rozjasnený a vzdušný vzhľad. Ide najmä o dubový stôl v tvare kvapky, jutovú tkaninu a koberec v odtieňoch šedej a modrej, ktoré sa dopĺňajú s dizajnom marockých dlaždíc v kuchyni.

Malý kuchynský kút nahradil jedálenský stôl z dubového dreva s kovovými nohami, doplnený drevenou lavicou a čiernymi stoličkami. Dizajnérka ostala verná minimalizmu v každom ohľade.

Pohľad z kuchyne do jedálne spojenej s obývačkou s koženými sedačkami a krbovými kachľami.

Búranie priečok napokon vytvorilo priestrannú spoločnú miestnosť s jedálňou, obývačkou a kuchyňou. Zdroj: Assaf Pinchuk

Presvetlená kuchyňa v orientálnom štýle

Dojem priestrannej a dobre osvetlenej kuchyne vznikol odstránením deliacej steny medzi ňou a spoločenskou časťou. Priestor pracovnej dosky doplnila nízka stena s dreveným rámom s orientálnym vzorom, čím sa kuchyňa i presvetlila.

Prečítajte si tiež
Skromný, ale moderný! Toto je ideálny domov pre starší pár s odrastenými deťmi

Na výrobu kuchynskej linky boli použité drevené dyhy. Poskytli perfektné pozadie pre marocké mozaikové dlaždice, ktoré majitelia túžili integrovať do kuchyne. Okrem toho bol v nej umiestnený stredový ostrovček s ďalším úložným priestorom. Ostatné doplnky, ako ručne vyrobené keramické lampy, sú v harmónii s drevom, mosadzou a ružovým zlatom, a spolu sa podieľajú na príjemnom orientálnom štýle miestnosti.

Kuchyňa s linkou z drevenej dyhy a stolom.

Kuchyňa s jedálňou vo vnútri domu je dostatočne veľká, aby v nej stolovala celá rodina. Zdroj: Assaf Pinchuk

Veselá a hravá kúpeľňa

Kým spoločenský priestor a spálňa sa na prvý pohľad vyznačujú pokojom a svetlom, kúpeľne sú svojou farebnosťou a živosťou s nimi v ostrom kontraste. Sú dve, jedna je manželská a druhá centrálna, ktorá patrí deťom.

Podlaha v manželskej kúpeľni je tvorená farebnými dlaždicami, pričom priestor dopĺňajú pastelové odtiene a dubová dyha. Dizajnérka pokryla iba tie steny, ktoré sa zvyčajne zmočia od vody, a preto je aj v tejto miestnosti zachovaný minimalizmus. Výnimočné umývadlo je integrované do skrinky, ponúkajúcej dostatok úložného priestoru.

Prečítajte si tiež
Zo stiesneného podkrovného bytu s nedostatkom denného svetla dokázali vytvoriť doslova slnečnú oázu

Kúpeľňa určená vnúčatám zas hrá veselým a mladistvým štýlom – obsahuje výrazné farby a oblé línie. Aj v tomto prípade je dominanným prvkom skrinka v netradičnej kombinácii dymovej zelenej farby s oranžovými úchytkami. Prenikavé farebné tóny sú miernené svetlými dlaždicami na stenách a na podlahe. Ako aj v manželskej kúpeľni, aj v tejto nájdeme vrchnú dosku s betónovým povrchom a integrovaným umývadlom.

Jedna z kúpeľní v dome s toaletou a farebnou skrinkou s integrovaným umývadlom.

Kúpeľňa hrá výraznými a veselými farbami. Zdroj: Assaf Pinchuk

Dom manželov prešiel kompletnou renováciou – okrem zmeny dizajnu došlo aj k výrazným zásahom do interiéru, čiže búraniu priečok, zväčšeniu kľúčových priestorov, zlepšeniu vetrania a celkovému presvetleniu domu. Napokon sa však ich prianie premenilo na skutočnosť a dom sa opäť stáva domovom s kŕdľom detí a rodinnou pohodou.

Dom pre deti a vnúčatá

Interiérový dizajn: Keren Gans
Lokalita: oblasť Sharon, Izrael
Rozloha: 180 m2 (dom) a 150 m2 (dvor)

Text: Natália Turcovská
Fotografie: Assaf Pinchuk

Kategória: Návšteva
Tagy: farby v interiéri izrael obnova renovácia domu rodinný dom
Zdieľať článok
Prečo je nízkoenergetický dom dobrá investícia?Dom z tehly

Prečo je nízkoenergetický dom dobrá investícia?

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Diskusia