Rodinný dom v horách z diaľky, s prízemím skrytým za stromami.

Takto by mohol vyzerať splnený sen o dôchodku. Rodičia architekta vymenili mesto za lesy a hory, syn sa im postaral o úžasné bývanie

Galéria (27)
Zdroj: Giulia Maretti
12. 01. 2024
Zdieľať

Eufóriu z nových začiatkov zažil starší manželský pár, ktorý rušný mestský život vymenil natrvalo za pobyt v horách. Talianske Alpy v nadmorskej výške tisíc metrov ponúkajú všetko. Krásnu panorámu i komfort tunajšieho zázemia. O honosný rodinný dom v štýle horskej architektúry sa s veľkým entuziazmom postaral ich syn, architekt Andrea Dal Negro.

Casa Credai sa nachádza v obci Sfruz približne na polceste medzi mestami Trento a Bolzano. Čaro lokality spočíva v jej čiastočnej izolovanosti, výškovej polohe a nízkom počte obytných sídiel. Silná túžba upustiť od dovtedajšieho životného štýlu v meste nasmerovala manželov spolu s ich štyrmi psami do prírody pár krokov od hustého lesného pásma.

Podľa pravidiel horskej tradície

Nový životný koncept páru poníma spojenie s prírodou, ktorý sa odzrkadľuje aj na architektonickom stvárnení objektu. Všeobecne platí, že architekti musia v prírodných lokalitách rešpektovať prísne zásady miestnej architektonickej kultúry. Casa Credai s rozlohou 280 metrov štvorcových pozostáva z dvoch podlaží. Vizuálne splýva s prostredím.

Prečítajte si tiež
Z terasy v žalostnom stave je dnes najobľúbenejšie miesto bytu. Tento úžasný nápad z nej urobil dokonalé miesto na relax

K domu prislúcha vlastná záhrada s jednoduchou trávnatou úpravou. Dom stojí na rovnom teréne s výhľadom na ďalšie obydlia a horské masívy v pozadí. Výhoda parcely spočíva v redšej okolitej zástavbe a dobrej dostupnosti do centra obce. Členité horné podlažie kopíruje vrcholky hôr a veľkoformátové okná na prednej fasáde umožňujú krásne výhľady na okolie.

Pohľad z poschodia na výhľad na hory.

Obyvatelia domu si môžu každý deň užívať takéto krásne výhľady. Zdroj: Giulia Maretti

Silueta domu po vzore končiarov

Stavba pôsobí na prvý pohľad masívne a pevnostne, ale v skutočnosti je prehliadkou moderných trendov a prírodných materiálov vrátane farebnej palety. Charakterizuje ju praktický obdĺžnikový pôdorys. Exteriér spodného podlažia je jednoduchý a omietnutý. Horný objem opláštený z vertikálnych lamiel smrekovcového dreva je rozdelený na tri menšie časti, aby ladil s proporciami ostatných domov. Strechy domu majú rôzny sklon.

Prehliadka minimalizmu a dizajnu

Do domu sa vstupuje spredu. Cez malú predsieň sa vchádza do rozľahlej spoločenskej zóny s bielou minimalistickou kuchynskou linkou, čiernym kuchynským ostrovom z prírodného kameňa, netradične tvarovaným jedálenským stolom a sedacou súpravou s rafinovane riešeným operadlom. Dvojitá výška stropu umocňuje dojem luxusu a zvýrazňuje závesné svietidlá.

Prečítajte si tiež
Po zatvorení dverí sa poschodie mení na samostatný byt. Ako vyzerá dom architekta, v ktorom má súkromie prioritu?

Na prízemí po pravej strane nájdeme  aj pracovný kút so samonosným písacím stolom a trojicou závesných skriniek. Za ním je kúpeľňa so sprchovacím kútom, umývadlom, bidetom a WC. Oproti dverám kúpeľne sa nachádza hosťovská izba s úložným priestorom a s vlastným východom na terasu. Súčasťou dispozície je aj priechodná garáž a technická miestnosť v suteréne.

Záber na časť obývačky spojenej s kuchyňou a jedálňou a horné poschodie s knižnicou.

Rozmerná spoločenská miestnosť zaberá väčšinu rozlohy prízemia. Zdroj: Giulia Maretti

Spálňa so zázemím kráľovských rozmerov

Druhé podlažie je rozdelené na tri časti s vlastnými lodžiami. Stredná časť slúži knižnici a druhej pracovni s priamym výhľadom na obývaciu časť. Na tretine podlažia sa po ľavej strane rozprestiera spálňa s vlastným šatníkom a bohato zariadenou kúpeľňou s WC. Relax a pohodlie si majitelia zas môžu dopriať v súkromnej saune.

Na opačnej strane od spálne sa nachádzajú dve izby dostupné cez visutý mostík. K nim taktiež prislúcha samostatná kúpeľňa s WC. Hosťom je teda dopriate potrebné súkromie a priestor na oddych.

Prečítajte si tiež
Dom, ktorý si architekt navrhol sám, provokuje kontrastným čiernym vzhľadom. Vnútrajšok domu vás však prekvapí

Zariadenie v prírodnom svetlom odtieni dreva napĺňa interiér priam dokonalou harmóniou. Podľa slov architekta vnútrajšok domu pôsobí prívetivo a symbolizuje skutočný domov. Orientácia domu na juhozápad s optimálnym slnečným žiarením, preferencia prírodných materiálov a technologických systémov vychádzajú v ústrety konceptu udržateľnosti.

Pohľad do sauny vedľa spálne.

Pocit nadštandardu v dome umocňuje súkromná sauna, dostupná priamo zo spálne. Zdroj: Giulia Maretti

Úprimná poklona životnému prostrediu

Presklené lodžie sa významne podieľajú na prirodzenej tepelnej regulácii počas celého roka. V chladných mesiacoch fungujú ako radiátory, pretože zachytávajú slnečné svetlo a ďalej ho jemne rozptyľujú do vnútorných priestorov. V lete ich naopak chránia pred intenzívnym slnečným žiarením.

Prečítajte si tiež
Mladá rodina vymenila mesto za bývanie pri poliach a lesoch. Najmenší získali úžasné podmienky na krásne strávené detstvo

Teplo zabezpečuje tepelné čerpadlo vzduch-voda, ktoré poháňa 6kW fotovoltický systém, integrovaný do strednej strechy. Dom je vďaka nemu energeticky nezávislý a zaradený do energetickej triedy A+. Casa Credai je podľa jej majiteľov viac než obyčajné obydlie. Stelesňuje útočisko, ktoré dokladá pravú lásku k prírode a harmonické spojenie s ňou.

Kúpeľňa pri hlavnej spálni so sprchovacím kútom a umývadlami.

Späťosť s prírodou cítiť aj v kúpeľni. Obkladačky svojou farbou pripomínajú hustý les. Zdroj: Giulia Maretti

Casa Credai

Architekti: Andrea Dal Negro
Lokalita: Sfruz, región Trentino-Alto Adige, Taliansko
Rozloha domu: 280 m2
Rozloha pozemku: 1077 m2
Realizácia: 2022

Text: Katarína Mácová
Foto: Giulia Maretti
Zdroj: v2com

Kategória: Návšteva
Tagy: energetická nezávislosť prírodné interiéry prírodný materiál rodinný dom udržateľnosť
Zdieľať článok
Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežouDom z tehly

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežou

Diskusia