Prekvapujúce neoretro pri Vltave

Prekvapujúce neoretro pri Vltave

30. 01. 2008
Zdieľať

Showflat v bytovom projekte River Diamond v Prahe, ktorý navrhla architektka Barbora Škorpilová, po novom interpretuje klasický a konzervatívny prístup v interiéroch.


Ukážkový byt je pre autora zaujímavé architektonické zadanie. Investor chce ukázať to najlepšie, čo môže budúci majiteľ bytu čakať. Architekt potom stojí pred úlohou vytvoriť takmer ideálny byt, priestor, ktorý by mal osloviť už pri prvej návšteve. Podobne to bolo v prípade bytového projektu River Diamond v Prahe na vltavskom nábreží. Niekoľko rokov trvajúca spolupráca developera Karlin Real Estate a štúdia Mimolimit Barbory Škorpilovej a Jana Nedvěda priniesla ďalší konkrétny výsledok. River Diamond je obytný areál s dvoma stovkami bytov blízko rieky, kúsok od historického centra mesta. Po prvom ukážkovom byte štúdia Mimolimit, ktorý sa v River Diamonde predstavil na jeseň roku 2005, vznikol v roku 2006 ďalší ukážkový byt. Viac ako stometrová ukážka moderného nadčasového štúdia Mimolimit.


Prekvapujúce neoretro pri Vltave

131839

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

„Zadanie investora bolo vytvoriť nadčasový až klasický interiér. Pokojný a prívetivý byt, ktorý ukáže, aký potenciál celý komplex má. Predviesť klientom, ktorí si tu chcú kúpiť byt, ako sa dá koncipovať bývanie práve v River Diamonde,“ hovorí o začiatku spolupráce autorka. Interiér vyše stometrového bytu s výhľadom do ulice aj do vnútorného átria komplexu navrhla v duchu zľahka konzervatívneho, pri bližšom pohľade však veľmi prekvapujúceho neoretra. „Interiér nie je zariadený starým nábytkom, ba ani sa netvári ako starý.

Charakterizovala by som ho ako moju interpretáciu toho, čo si predstavujem pod označením klasické, konzervatívne a nadčasové,“ objasňuje architektka. Na vybratých kombináciách farieb a odtieňov chcela demonštrovať, že použitie tmavých farieb nemusí nevyhnutne znamenať optické zmenšenie priestoru. Pokojné pastelové odtiene kontrastujú s radom zrkadlových plôch, ktoré Barbora Škorpilová využila v interiéroch bytu. Majú priestor opticky rozšíriť, byť protikladom k decentným farbám zvoleným na tapetách, dekoračných látkach na oknách aj poťahoch sedacieho nábytku. V jednej z kúpeľní vytvára zrkadlo nad umývadlom spolu so zrkadlom v chodbe efekt nekonečného obrazu. Je to skôr výnimka, ostatné zrkadlá sa použili veľmi nenápadne a decentne. S celkovo tlmeným výrazom interiérov bytu kontrastujú starostlivo vybraté koberce od barcelonskej dizajnérky Nani Marquiny, vyrábané pod značkou Nanimarquina.


Prekvapujúce neoretro pri Vltave

131837

Po vstupe do bytu zaujme kamenný hranol kuchynskej linky umiestnený hneď oproti predsieni. Od vstupného priestoru s dekoráciami Maria Wilda je oddelený sklenenou doskou, ktorá siaha až po strop. V kuchynskej časti dominuje čierna opaľovaná žula s jednoduchým drezom. „Navrhla som pomerne veľkú predsieň, ktorú doplňuje toaleta pre hostí a veľký priestor na šatňu a sezónne veci. Niektorým bytom, ak je architekt nepozorný, chýbajú dostatočné úložné priestory, čo pri dnešnom životnom štýle, keď v lete jazdíte na korčuliach, v zime na lyžach atď., môže byť veľký problém,“ opisuje autorka riešenie vstupného priestoru, ktorý priamo nadväzuje na kuchyňu a obývací priestor. Kuchyňa prepojená s jedálenským priestorom, sedením a takisto výstupom na terasu vytvára „návštevné“ priestory celého bytu. Policové steny dopĺňajú drobné, starostlivo zvolené solitéry, ako napr. kubistické hodiny od Josefa Gočára. Na stene nájdeme fotografiu od Ivana Pinkavy. Tento hlavný priestor má v sebe atmosféru akéhosi kabinetu s luxusne opulentnou náladou.


Prekvapujúce neoretro pri Vltave

131836

Z hlavného priestoru obývacej izby, kuchyne a jedálne sa chodbou prechádza do nočnej zóny, kde dizajnérka navrhla spálňu rodičov s kúpeľňou a detskú izbu. V chodbe sú ďalšie úložné skrine. Spálňa na prvý pohľad pôsobí tmavým dojmom, architektka tu však pracovala s výrazným dekorom na tapetách, ktorý sa opakuje na závesoch. Decentnú atmosféru zvýrazňuje manželská posteľ s nebesiami a vyrezávaný rám zrkadla. V detskej izbe je okrem obrazu maliara Petra Nikla výrazná posteľ a koberec, obidvoje v oranžovej farbe. Sem návštevy zvyčajne nepreniknú, preto je farebné ladenie decentné, prispôsobené odpočinku.

V oblasti dizajnu a interiérového navrhovania by sme dnes v Českej republike len ťažko hľadali známejšiu a rešpektovanejšiu značku, ako je pražský Mimolimit. Právom na seba priťahuje pozornosť širokého publika, médií aj kolegov architektov. Za niekoľko rokov pôsobenia si vytvorili identifikovateľný a originálny štýl, vedia sa pohrať s atmosférou, patria medzi najlepších tuzemských tvorcov kaviarní a reštaurácií. Štúdio Mimolimit používa rad charakteristických interiérových prvkov, ktoré dnes preberajú aj ďalšie ateliéry. Hoci sú na domácej scéne menej ako desať rokov, jasný a neprehliadnuteľný estetický výraz interiérov z tvorivej dielne Mimolimitu už nachádza i napodobňovateľov.

Kategória: Dizajn Navrhovanie interiéru
Tagy: dizajn interiér
Zdieľať článok

Diskusia