Prírodné materiály a zemité farby. Bohémsky štýl košickému trojizbáku s lodžiou veľmi svedčí
Čo môže byť podnetom na vznik interiéru? Niekedy sú to potreby a vkus majiteľov, prípadne ich požiadavky na zariadenie v istom štýle či farebnosti. Niekedy je to jeden konkrétny kus nábytku alebo doplnok, do ktorého sa nedá nezamilovať a od ktorého sa potom odvíja všetko ostatné. To bol aj prípad tohto bytu.
Diana a Patrícia sa návrhom a realizácii interiérov venujú už dlhšie, a tak zvyknú využívať výhodné ponuky a kúpiť zaujímavé kúsky za zaujímavé ceny aj „do zásoby“. Pred časom sa im takto podarilo získať výrazný strapcový luster od Dianinej obľúbenej škandinávskej značky.
A parádna tehlovočervená lampa potom čakala v ich sklade na svoju príležitosť. Tá správna chvíľa prišla spolu s Katarínou a jej bytom, ktorý potreboval rekonštrukciu. Diana navrhla pre Katarínu interiér ovplyvnený práve týmto osobitým svietidlom – zariadený v bohémskom štýle a v zemitých odtieňoch.
„V celom byte som použila naše obľúbené prírodné farby a materiály, ako juta, bavlna, ratan, keramika a, samozrejme, drevo, s ktorými s Patríciou pracujeme najradšej a ktoré každý interiér neskutočne preteplia,“ približuje Diana. A keďže Kataríne sa navrhnutý koncept zapáčil, realizácii už nič nestálo v ceste. Tej sa, ako je to u tejto dvojice zvykom, ujala Patrícia so svojím tímom.
Bohémsky štýl, ktorý zvolila Diana pre tento byt, charakterizujú prírodné materiály a prevaha zemitých odtieňov. Zdroj: Lívia Vargovčáková
Katarínin trojizbový byt bol v dobrej lokalite – na jednom z príjemných starších košických sídlisk. No rozhodne nebol v dobrej kondícii. Pôvodný stav v 60-ročnom paneláku si vyžadoval rekonštrukciu, do ktorej sa akčná dvojka dám pustila doslova od podlahy.
Menili sa okná aj rozvody elektriny a vody, nové sú dnes omietky, obklady aj všetky podlahy. Znížené sadrokartónové podhľady umožnili šikovne osvetliť všetky priestory v byte.
Pod oknom na konci novej kuchyne vzniklo vhodné miesto aj na príjemný raňajkový kútik – vďaka zrušeniu chodbičky nezavadzia pri priechode do predsiene a vďaka rozšírenej miestnosti je tu viac priestoru. Zdroj: Lívia Vargovčáková
No a, samozrejme, pôvodné hygienické jadro nahradila nová kúpeľňa a WC. Túto výmenu Diana s Patríciou využili aj na malú, no dôležitú úpravu dispozície: „Kúpeľňu a WC sme sa rozhodli nespájať, pretože nám to umožnilo priestor v kúpeľni lepšie využiť. Kúpeľňu sme však o niečo zväčšili na dĺžku – pridali sme k nej chodbičku, ktorá viedla z predsiene do kuchyne. Zároveň sme jej trochu ubrali z hĺbky a túto plochu sme zas pridali k úzkej kuchyni – vďaka tomu sa tu dala umiestniť omnoho praktickejšia linka,“ popisuje dispozičné zmeny Diana.
V celom byte sme použili naše obľúbené prírodné farby a materiály, ako juta, bavlna, ratan, keramika a, samozrejme, drevo, ktoré každý interiér neskutočne preteplia.
Diana a Patrícia
Stačilo jednu priečku zrušiť a druhú posunúť o niekoľko centimetrov a získali na tom kúpeľňa aj kuchyňa. Omnoho komplikovanejší zásah však predstavovalo niečo, čo spočiatku vyzeralo ako bežná záležitosť – výmena podlahy.
Do bytu sa vchádza cez veľkorysú predsieň či skôr halu, z ktorej sú prístupné všetky izby, ako aj kúpeľňa a WC. Prírodné materiály, z ktorých je vyrobené praktické zariadenie aj doplnky, naznačujú štýl bytu už v predsieni. Zdroj: Lívia Vargovčáková
„Keďže pôvodná podlaha bola veľmi zničená a nebolo možné ju zrenovovať, boli sme nútení ju kompletne vymeniť. Pod starou krytinou sme však našli pomerne vysokú vrstvu škvary, ktorú sme museli vyviezť a nahradiť betónom. Vďaka nášmu realizačnému tímu sme nakoniec zvládli aj túto úlohu,“ dodáva Diana.
Jednu priečku sme zrušili a druhú o niekoľko centimetrov posunuli — touto úpravou sme získali viac miesta v kúpeľni aj v kuchyni.
Diana a Patrícia
Malá úprava dispozície znamenala v kuchyni veľkú zmenu. „Hygienické jadro sme stavali nanovo, pričom sme zaslepili chodbičku z predsiene do kuchyne a zároveň mierne posunuli v prospech kuchyne priečku medzi kúpeľnou a kuchyňou.
To umožnilo umiestniť v kuchyni dlhšiu lineárnu linku, ktorej súčasťou je aj zabudovaná chladnička a vysoká skriňa so vstavanou mikrovlnkou a rúrou,“ vysvetľuje Diana.
Potrebné odkladacie priestory v predsieni zabezpečila na mieru vyrobená skriňa s lamelovými dverami. „Tento prvok patrí k mojim obľúbeným a v našich interiéroch ho zvykneme používať pomerne často,“ priznáva Diana. Zdroj: Lívia Vargovčáková
TOP TIP
Vstavaná skriňa s lamelovými dverami je praktická aj variabiná – farbou a rôznymi úpravami dverí sa dá prispôsobiť rôznym štýlom interiéru.
Namiesto dverí je medzi predsieňou a obývačkou iba voľný priechod. To okrem iného umožnilo umiestniť v obývačke hneď vedľa tohto otvoru zopár políc, ktoré čakajú na svoje knižky. Zdroj: Lívia Vargovčáková
Zoznámte sa s Madam Stoltz
Dizajnovú značku Madam Stolz založila Pernille Stoltz, ktorú na jej obchodných cestách po Indii zdvorilí obchodníci neoslovili inak než madam. Firma sídli na malebnom dánskom ostrove Bornholm a špecializuje sa na nábytok, svietidlá a interiérové doplnky v charakteristickom boho štýle, v ktorom sa spája škandinávsky cit pre dizajn s ázijskou farebnosťou a hravosťou. Táto kombinácia zdanlivo rozdielnych svetov funguje vďaka tomu, čo majú spoločné – kreativitu aj využívanie tradičných techník a prírodných materiálov, či už je to drevo, bavlna, keramika, ratan, alebo morská tráva. Madam Stoltz jednoducho dokáže zahriať interiér aj chytiť za srdce. www.madamstoltz.dk
Profil
KTO TU BÝVA
Katarína, manažérka
NEHNUTEĽNOSŤ
Trojizbový byt s plochou 69 m2 a lodžiou v paneláku na staršom sídlisku v Košiciach Návrh a realizácia Diana Labošová a Patrícia Adamčíková www.lotitihome.sk www.topconcept.sk
- Predtým.
- Denný priestor je rozdelený na obývačkovú a jedálenskú časť. Do obývačky sa vchádza z predsiene a z obývačky do kuchyne – oba tieto vstupy ponechali autorky voľné, bez dverí, čo pomohlo priestoru a zjednodušilo pohyb po tejto frekventovanej trase.
- Bohémsky štýl, ktorý zvolila Diana pre tento byt, charakterizujú prírodné materiály a prevaha zemitých odtieňov.
- Na počiatku bolo svetlo. Respektíve lampa od dánskej značky Madam Stoltz, ktorá určila štýl zariadenia aj farebnosť celého bytu. Výrazný strapcový luster dnes visí nad konferenčným stolíkom a je dominantou obývačky.
- Do obývačkovej zóny zvolila Diana krásnu zamatovú pohovku vo výraznej horčicovej farbe, ktorá tvorí adekvátnu spoločníčku tehlovočervenému svietidlu. Doplnila ju farebnými vankúšmi a jemne exotickými vzormi.
- Namiesto dverí je medzi predsieňou a obývačkou iba voľný priechod. To okrem iného umožnilo umiestniť v obývačke hneď vedľa tohto otvoru zopár políc, ktoré čakajú na svoje knižky.
- Predtým.
- Predtým.
- Pod oknom na konci novej kuchyne vzniklo vhodné miesto aj na príjemný raňajkový kútik – vďaka zrušeniu chodbičky nezavadzia pri priechode do predsiene a vďaka rozšírenej miestnosti je tu viac priestoru.
- Oživenie prináša do kuchyne žiarivo žltý obklad zásteny a polica nad linkou, na ktorej zažiaria tie najkrajšie kúsky vybavenia. Otvorená polica zároveň dopriala úzkej miestnosti vzdušnosť.
- Oproti kuchyni je v obývačke jedálenská zóna. Diana s Patríciou ju zariadili masívnym dreveným stolom vlastnej výroby a ratanovými stoličkami. Katarína, ktorá často pracuje z domu, si tu urobila dočasné pracovisko – kým nebude zariadená posledná izba, ktorá má slúžiť ako pracovňa.
- Na túto praktickú skriňu by v pôvodnej kuchyni nebolo miesto. Stojí totiž tam, kde bola predtým chodbička z predsiene.
- Predtým.
- Predtým.
- Do bytu sa vchádza cez veľkorysú predsieň či skôr halu, z ktorej sú prístupné všetky izby, ako aj kúpeľňa a WC. Prírodné materiály, z ktorých je vyrobené praktické zariadenie aj doplnky, naznačujú štýl bytu už v predsieni.
- Potrebné odkladacie priestory v predsieni zabezpečila na mieru vyrobená skriňa s lamelovými dverami. „Tento prvok patrí k mojim obľúbeným a v našich interiéroch ho zvykneme používať pomerne často,“ priznáva Diana.
- Predsieň
- Spálňa sa nesie v podobnom duchu ako obývačka – posteľ s čalúneným čelom dopĺňajú rovnaké textílie a nočné stolíky z prírodného materiálu.
- Aj oproti posteli v spálni je šatníková skriňa v Dianinom obľúbenom vyhotovení – s lamelovými dverami.
- Spálňa sa nesie v podobnom duchu ako obývačka – posteľ s čalúneným čelom dopĺňajú rovnaké textílie a nočné stolíky z prírodného materiálu.
- Predtým.
- Predtým.
- Štýl kúpeľne prispôsobila Diana zvyšku bytu – vybrala ornamentálnu dlažbu v pieskovej farbe a doplnila ju jednoduchým bielym obkladom. Na oživenie zvolila dvierka v olivovozelenom odtieni a pestrejšie doplnky. Pod umývadlovou doskou je pripravené miesto na práčku. „Jednu priečku sme zrušili a druhú o niekoľko centimetrov posunuli — touto úpravou sme získali viac miesta v kúpeľni aj v kuchyni.“ Diana a Patrícia môj dom.
- WC ostalo samostatné. I keď bola pôvodná kúpeľňa maličká, Diana a Patrícia sa rozhodli tieto dve miestnosti nespájať, pretože im to umožnilo lepšie využiť priestor v kúpeľni.
- Priestor kúpeľne zväčšili o úzku chodbičku, ktorá viedla z predsiene do kuchyne. Naľavo od dverí umiestnili skrinku s umývadlom, naproti zas veľkorysý sprchovací kút.
Text: Erika Kuhnová
Foto: Lívia Vargovčáková
Zdroj: Časopis Môj dom