Rekonštrukcia storočného vidieckeho domu umožnila harmonické spolunažívanie dvoch generácií
Storočný vidiecky dom stojí v prihraničnej obci s bohatou históriou (prvé zmienky pochádzajú už z roku 1288), kultúrne tradície dodnes dokladá barokový drevený kostol z roku 1730, ktorý je chránenou kultúrnou pamiatkou. Úctu k hodnotám predkov prejavila aj nová majiteľka domu, ktorej ho venovali prarodičia.
Kompletná rekonštrukcia domu
Babička s dedom doteraz obývajú dve tretiny prízemia a polovicu podkrovia, vnučka s partnerom mohli využiť zostávajúce voľné plochy. Rozhodli sa však pre kompletnú rekonštrukciu celého domu: zateplenie, novú strechu a výmenu všetkých okien.
Priestory na svoje vlastné bývanie zväčšili na celkových 90 m² prístavbou do záhrady, odkiaľ sa vychádza na čiastočne zakrytú terasu, ktorá je spoločná pre obe rodiny. Všetky stavebné práce prebiehali v etapách, aby čo najmenej zaťažili pohodlie prarodičov. Spolužitie generácií pri spoločnej starostlivosti o záhradu a vzájomnom vypomáhaní prinieslo nový život starému domu a obohatilo všetkých jeho obyvateľov.
Mladá domácnosť má samostatný vstup z ulice, v severnej časti pôvodného domu vznikla predsieň so vstupom na toaletu a jedáleň, ktorá je už priamo prepojená s novou prístavbou – obytným priestorom s kuchyňou a pohodlným miestom na sedenie.
Jedáleň je otvorená do krovu podkrovia, pozdĺž steny vedie jednoramenné schodisko na galériu, odkiaľ tri veľké strešné okná presvetľujú celý vysoký priestor. Z galérie sa potom prechádza do súkromnej časti bytu v podkroví, ktorá zahŕňa spálňu so šatníkom, pracovňu a veľkú kúpeľňu. Pracovňa môže slúžiť aj na občasné prespanie návštevy a v budúcnosti ako detská izba.
Prepojenie so záhradou
Bývanie je zamerané na tesné prepojenie so záhradou, kde obe rodiny cez leto trávia väčšinu voľného času. Napovedá tomu už otvorenie vstupných dverí, odkiaľ je priamy priehľad až do záhrady. Na pohľady do zelene sa orientuje celý obytný priestor. Pri varení sa vnučka pozerá veľkou zasklenou stenou na spoločnú terasu a môže pozorovať činnosti starých rodičov. Posedenie na pohovke zase rámuje rohové zasklenie s výhľadom na ďalšiu terasu a do záhrady.
Tradičné materiály
Stavebné riešenie takmer nezasahuje do pôvodného vzhľadu starého domu, hlavné zmeny sa odohrávajú smerom do dvora. Interiér nového bývania je jednoznačne súčasný, ale využíva tradičné materiály, trámová konštrukcia stropu v prístavbe tiež nadväzuje na tradičné technológie vidieckych domov.
Prevažuje prírodné drevo, a to nielen na nábytku, ale objavuje sa aj na obkladoch stien, v intímnejšom podkroví aj na podlahe. Naopak, podlaha na prízemí je z dlažby, aby sa ľahšie udržiavala čistá pri stálom kontakte so záhradou a za každého počasia. Na šedivú dlažbu farebne nadväzujú ďalšie interiérové prvky – keramické, kovové alebo čalúnené, treťou doplňujúcou farbou je biela. V starom dome sa na niekoľkých stenách ponechalo viditeľné murivo s bielym náterom. Je spomienkou na pôvodný stav a zároveň aj príjemným výtvarným oživením interiéru.
Autorka interiéru: Ivana Dombková, I. D. Arch s.r.o.
SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU
V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.
Viac o súťaži Interiér roku 2020