Zdroj: Lukáš Pelech

Moderné vidiecke bývanie v nápaditom dome na Morave

17. 08. 2020
Zdieľať

Grafik a dizajnér Radek Leskovjan, ktorého fanúšikovia voľnočasového oblečenia poznajú ako zakladateľa značky UAX!, vložil kreativitu aj do vlastného bývania a na Morave si zariadil pohodový a zároveň nápaditý domov.

Pozemok s rozlohou 4 300 m2 v Kojetíne pri Novom Jičíne kúpil Radek Leskovjan v roku 2006. V tom čase boli na kraji parcely len polozrúcané pieskovcové múry starej hospodárskej budovy z polovice 19. storočia. Bol odtiaľ krásny výhľad na krajinu, takže bolo jasné, že obytný ateliér, ktorý bol prvým krokom v dlhodobom pláne, bude stáť práve tu.

betónová prístavba domu

V druhej fáze pribudla k ateliéru betónová prístavba rodinného domu, čím vznikol objekt z troch strán obklopujúci zelené átrium. Zdroj: Lukáš Pelech

Návrh a realizáciu ateliéru zveril Radek architektonickému štúdiu Kamil Mrva Architects. Architekt zachoval zvyšky starej kamennej stodoly a navrhol ich spevniť betónovým vencom, do ktorého je ukotvená ľahká pultová strecha. Do existujúcich kamenných múrov vložil drevený kubus ateliéru so sklenenými stenami orientovanými na juh a západ, ktorými do interiéru vstupuje denné svetlo. Výrazným prvkom stavby je terasa na oceľových nosníkoch, ktorá vybieha nad zvažujúci sa terén a poskytuje príjemné posedenie s výhľadom na krajinu.

Prečítajte si tiež
Severská elegancia a vidiecky šarm: Jednopodlažný dom na Spiši vo vlastnej réžii
atrium s terasou

Za úpravou záhrady stoja záhradní architekti Daniel Petr a Petra Lázničková, o realizáciu sa postarala litoměřická rodinná firma Gabriel. Zdroj: Lukáš Pelech

Po viac než desiatich rokoch nastal čas na plánované rozšírenie – dostavbu rodinného domu.

Nebola to jednoduchá úloha, keďže tu už stála unikátna stavba obytného ateliéru vsadeného do starej stodoly, ktorá získala niekoľko architektonických ocenení. Mala doslova nadnárodný dosah a písalo sa o nej v mnohých odborných médiách po celom svete,“ opisuje architekt Kamil Mrva, ktorý sa ujal aj ďalšej fázy stavby.

Na dostavbu vznikli tri rôzne štúdie, z ktorých nakoniec vybrali dom so železobetónovým skeletom čiastočne zapustený do svahu. „Zadaním bolo rozšíriť súčasný objekt o dve spálne s kúpeľňou a šatníkom a o kryté parkovanie tak, aby výsledkom boli dva domy, ktoré sa navzájom rešpektujú,“ približuje architekt.

obývacia časť domu

K dominantným materiálom stavby patrí okrem kameňa a pohľadového betónu aj sklo, ktoré do interiéru vpúšťa nielen dostatok svetla, ale i okolitú prírodu. Zdroj: Lukáš Pelech

Zariadenie vyberal majiteľ jednoduché a, samozrejme, doplnil ho vlastným dizajnom. „V interiéri prevláda čierno-biela farebnosť. Je to kombinácia typická aj pre značku UAX! Design, preto som zvolil práve striedanie týchto farieb,“ vysvetľuje.

Pohľadový betón, z ktorého je celá prístavba odliata, tu pritom vôbec nepôsobí nepatrične. Vďaka zachovaným kamenným múrom a veľkým zaskleným plochám dom ako celok prirodzene zapadá do krajiny a tvorí s ňou dokonale harmonickú kompozíciu. Modernú architektúru dopĺňa aj vnútorné zariadenie, ktoré zodpovedá rukopisu značky UAX!.

„Nejde až tak o to, či sa interiér skladá zo známych dizajnových značiek, ale skôr o jeho atmosféru a jednotlivé detaily. Voľná plocha domu je ako šachovnica, na ktorej som rozohral hru s figúrkami o každý voľný centimeter. Spolupracoval som pritom hlavne s tuzemskými výrobcami,“ opisuje Radek Leskovjan.

terasa

Výrazným kompozičným prvkom ateliéru je terasa, ktorá vybieha nad zvažujúci sa terén záhrady. Tvorí ju drevená paluba položená na oceľových nosníkoch. Posedenie s výhľadom do krajiny si tu možno užiť v každej časti dňa.
Zdroj: Lukáš Pelech

„Pri zariaďovaní interiéru je najdôležitejšie riadiť sa srdcom. Iba tak bude výsledkom harmonické bývanie, ktoré bude odrážať vás a vaše potreby.“

Radek Leskovjan

spálňa

Spálňa dokonale vystihuje farebné i grafické ladenie celého domu. Šatník od nej oddeľuje iba 6 cm hrubá stena a pri bežnom pohľade si ani nevšimnete prechod medzi stenou a dverami. Zdroj: Lukáš Pelech

Na stenu za posteľou a strop umiestnili majitelia svietidlá Memory, ktoré navrhol Boris Klimek pre Brokis.

Ďalšie hry v dome rozohráva sama príroda. Pozemku totiž dominujú statné 160-ročné lipy, ktoré dopĺňa slivkový sad.

Prečítajte si tiež
Ako by mal vyzerať moderný vidiecky dom? Odpoveď prináša táto stavba

„Budovy stoja v tesnej blízkosti stromov, s ktorých vetvami hýbe vietor a tie potom lámu slnečné svetlo,“ vysvetľuje majiteľ. „Nevytvárali sme novú záhradu, skôr sme tú existujúcu zladili s okolitou prírodou. Ak máte dom na okraji zástavby, najzaujímavejšia záhrada je vždy taká, ktorá voľne prechádza do prírody za hranicami parcely. Akoby medzi nimi na prvý pohľad neexistovala žiadna hranica,“ dopĺňa.

K pôvodným stromom teda pribudli ďalšie ovocné druhy a okrasné kry, ktoré sú pre danú lokalitu typické. Záhradu v átriu z troch strán lemovanú domom uzatvára na štvrtej strane lavica od Davida Karáska z firmy mmcité.

„Je to akýsi myslený predel medzi záhradou a krajinou. Môžete si vybrať, či si sadnete otočení smerom k prírode a výhľadu na Hostýnske vrchy, alebo smerom do átria, k niekoľkým odpočinkovým a pracovným zónam so stolmi na notebooky. Vybavenie pochádza od firiem Egoé a z e-shopu Novoretro. Špeciálne som si obľúbil záhradný nábytok a výrobky firmy Todus, ktoré môžu byť aj voľne na daždi,“ opisuje zvláštnu „záhradnú kanceláriu“ majiteľ, ktorý tu často máva aj pracovné schôdzky.

kúpeľňa

Vstup do kúpeľne volajú obyvatelia domu „násoska“. Zdroj: Lukáš Pelech

„Ide o akési vtiahnutie zo sivého priestoru chodby do žiarivého bieleho obdĺžnika. Kúpeľňa je bez okien, je totiž v časti zapustenej do svahu, preto je vybavená svetlovodom, pomocou ktorého sa do priestoru dostáva denné svetlo a nádherne všetko v bielej miestnosti rozžiari,“ opisuje Radek Leskovjan.

Špecifické je aj hospodárenie s vodou na pozemku.

„Architekt v spolupráci s odborníkmi na zelené strechy z rodinnej firmy Gabriel vytvoril na prístavbe zelenú strechu, ktorá je úplne bezúdržbová a pojme väčšinu zrážok. Zvyšná dažďová voda zo striech odteká do rôzne umiestnených vsakovacích jám, takže slúži ako zásoba pre stromy,“ zdôrazňuje Radek Leskovjan.

Dom vykurujú pomocou infrapanelov. „V stenách, podlahách a predmetoch v miestnostiach je vďaka nim príjemne naakumulované teplo, a pritom vzduch, ktorý dýchame, ostáva chladný a so správnou vlhkosťou,“ vysvetľuje majiteľ domu.

detská izba

Do detskej izby sa vchádza z chodby cez dvojkrídlové celosklenené posuvné dvere od firmy JAP. Zdroj: Lukáš Pelech

„Po zasunutí dverí do puzdier získame dvojmetrový otvor, ktorý má na centimeter rovnaké rozmery ako posuvný zasklený portál na fasáde domu naproti cez chodbu – vďaka tomu sa dá izba dokonale prepojiť s átriom,“ upozorňuje domáci pán.

Prečítajte si tiež
Jednopodlažný dom pri Leopoldove vyniká pôsobivou vidieckou atmosférou (VIDEO)

Profil

Majitelia

Rodina Radka Leskovjana, grafika, dizajnéra a zakladateľa značky UAX!, ktorú charakterizuje kvalitné voľnočasové oblečenie s vtipnými obrázkami

Nehnuteľnosť

Obytný ateliér a rodinný dom v Kojetíne pri Novom Jičíne, stredná Morava.
Dom vykurujú pomocou infrapanelov firmy ES-SYSTEMS

Autori

Radek Leskovjan, www.uax.cz
doc. Ing. arch. Kamil Mrva, Ph.D, www.mrva.net

Text: Martina Paulová
Foto: Lukáš Pelech
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: pohľadový betón rodinný dom vidiecky štýl
Zdieľať článok

Diskusia