Sebavedomý mezonet pod strechou bytového domu z 30. rokov. Tomuto sa vraví radikálna rekonštrukcia!
Rekonštrukcie bytov pod strechou sú vždy skúškou zručnosti architektov. Strechou skosené steny často uberajú na využiteľnej ploche a vyššie miesta zase pôsobia preplnene. Práve tu je na mieste detailná práca s každým centimetrom štvorcovým. Taká, ako vidíme v nedávno realizovanom projekte štúdia Komon architekti v Pražskej časti Libeň.
Do posledného detailu prepracovaný podkrovný byt je výsledkom radikálnej rekonštrukcie podkrovnej vstavby v Prahe Libni. Bytový dom, v ktorom sa priestor nachádza, bol postavený v tridsiatych rokoch minulého storočia. Ako mnoho iných objektov z tohto obdobia, aj on sa priebežne menil rôznymi úpravami.
V 90. rokoch bol do starého bytového domu vstavaný mezonetový byt. Ponúkal viac úžitkovej plochy a izieb, než majiteľ potreboval, ale chýbala v ňom radosť z priestoru pod strechou. Toto už bolo úlohou pre architekta Martina Gaberle a jeho tím.
Citlivý prístup, rácio, kultivované riešenia
Štúdio Komon architekti navrhuje rôzne projekty od interiérov cez priemyselné haly, až po verejné parky. Pri všetkých projektoch majú rovnaký spôsob práce. Je ním citlivý prístup s racionálnou úvahou a hľadanie jednoduchých kultivovaných riešení. Čo to znamenalo v prípade rekonštrukcie dvojpodlažného bytu v podkroví? „Využili sme hlavnú kvalitu podkrovia – jeho výšku. Obývaciu izbu s veľkou knižnicou otvárame cez dve podlažia. Do ťažiska priestoru vkladáme čierny box, srdce bytu, ktoré skrýva prevádzkové zázemie, slúži ako schodisko s lávkou na poschodie a vpúšťa svetlo do inak tmavej predsiene. Zjednodušili sme tým pôvodnú dispozíciu bez nutnosti veľkých stavebných úprav,“ vysvetľuje Martin Gaberle.
Otvorený spoločenský priestor a nad ním súkromie
V spodnom podlaží mezonetového bytu je dnes umiestnená spoločenská časť. Predstavuje ju otvorená obývacia izba s kuchyňou a ostrovom. Nosné stĺpy uprostred dispozície dostali ďalšie využitie navyše – architekti medzi ne umiestnili premietacie plátno.
Špecialitou bytu z estetického, ale aj funkčného hľadiska je čierny box tiahnuci sa cez obe podlažia. Na nižšom podlaží obsahuje úložné priestory kuchyne, hygienické zázemie a schodisko do horného podlažia, ktoré je súkromné. Nachádza sa tu iba spálňa a kúpeľňa. Sú spojené čiernou lávkou ponad otvorený obytný priestor. Zo spálne je francúzskymi oknami prístupná strešná terasa.
Jasná geometria, čierna a biela v hlavnej úlohe
Rekonštrukcia je zaujímavá aj po materiálovej stránke: olejovaná dyha čierneho boxu, dubová lamelová podlaha, obklad kuchyne a kúpeľní v terazzo dekore. Ostatný nábytok je v bielom odtieni, rovnako ako steny. Drevený krov zostal odhalený v pôvodnej surovej podobe, podobne i oceľová konštrukcia stĺpov v obývacej izbe.
Jasnú geometriu celého priestoru podčiarkujú strohé linky osvetlenia. Vďaka nim v otvorenom priestore vynikajú veľké sklenené lustre visiace z krovu. „V závere realizácie došlo k zmenám v osobnom živote investora a s tým prišla požiadavka na zníženie nákladov. V čiastkových detailoch sme hľadali úsporné riešenia tak, aby nenarušili dojem z celku. Odvážnu koncepciu návrhu sa podarilo zachovať,“ dopĺňa architekt Martin Gaberle.
Použité materiály
čierna olejovaná dubová dyha – čierny box, schodisko
DTDL biela – nábytok podľa autorského návrhu
obklad v dekore terazza Mirage Norr – obklady a dlažby
cementová stierka – povrch stien kúpeľne
dubové viacvrstvové lamely Meister – podlahy, podesta
kalené sklo – výplň zábradlia, presklenia a sprchová zástena
lakovaná oceľ – pôvodné nosné stužujúce stĺpy, rám zábradlia
smrekové rezivo – pôvodná nosná konštrukcia krovu
Podkrovný byt s čiernym boxom
Architektonické štúdio: Komon architekti
Autor: Martin Gaberle
Spoluautori: Bořek Peška, Lucie Roubalová, Jana Drtinová
Lokalita: Praha 8 – Libeň, Česká republika
Projekt: 2019
Realizácia: 2021
Zastavaná plocha: 141 m²
Hrubá podlahová plocha: 109 m²
Úžitková plocha: 84 m²
Stolárske práce: Zlatý rez s.r.o.
Sabína Zavarská
Zdroj: linka.news
Foto: Tomáš Slavík