Zdroj: Linea Design

Skúste pomiešať štýly a prekvapí vás jedinečný interiér! Aj kombinovanie štýlov má však svoje pravidlá

29. 08. 2023
Zdieľať

Ako dostať do bytu originálny charakter a osobitosť, ktorá ho odlíši od množstva tuctových alebo showroomových bytov?

Taliani, majstri interiérového dizajnu, majú na to jedinečný recept: kombinovanie štýlov. Ich krajina je nabitá históriou, ktorú si nadovšetko vážia. Štýlová komoda po babičke nie je len historickým kusom nábytku. Je naplnená symbolikou a spomienkami, ktorým patrí dôstojné miesto v obývačke.

Preto niet divu, že talianski interiéroví dizajnéri často vkladajú do moderných interiérov odkazy na minulosť. Výrazný kus štýlového nábytku pomôže rozbiť monotónnosť moderného interiéru a dodať mu expresívny, dynamickejší charakter. Štýlový luster alebo kreslo môžu vniesť do moderného interiéru nečakaný prvok kreativity a fascinujúcej krásy.

Je to ako pridať k jednoduchému outfitu výraznú dizajnovú kabelku, ktorá razom pozdvihne dojem z neho na úplne iný level.

Prečítajte si tiež
Mix viacerých farieb a materiálov nemusí znamenať chaos! Dokazuje to tento harmonický byt v eklektickom štýle

Zladiť v jednom priestore prvky rôznych historických období je vždy výzvou. Chce to odvahu a hlavne mieru. Odmenou je však očarujúci domov, ktorý prekvapí dynamikou a umeleckým nádychom.

Abstraktné obrazy v klasických rámoch

Zaujímavý kontrastom tohto interiéru sú abstraktné obrazy v klasických rámoch. Zdroj: Linea Design

Minimalistické interiéry sú priam predurčené k tomu, aby ich jednoduché čisté línie boli sem-tam prerušené štýlovo odlišným, výraznejším prvkom. Možno práve kredencom po babičke, ktorý dostal nový náter, aby tak perfektne zapadol do vybranej minimalistickej farebnej škály.

Aj tento kreatívny prístup si však vyžaduje dodržanie istých pravidiel:

DVA – to  je overené číslo na mixovanie štýlov

Hranica medzi originálnymi kontrastami a harmóniou je veľmi tenká. Najistejším spôsobom ako neskĺznuť do chaosu, je držať sa dvoch štýloch.
Medzi najobľúbenejšie talianske mixy patrí moderný a klasický štýlminimalizmus a rustikálny štýl, ale aj minimalizmus a baroko.

Moderný interiér s prvkami rustikálneho štýlu

Moderný interiér s prvkami rustikálneho štýlu. Zdroj: Linea Design

Princíp dominantného štýlu

Vo vyváženom mixe štýlov by mal vždy figurovať líder. Jeden štýl musí zostať dominantným, inak bude interiér pôsobiť roztrúseným, zmäteným dojmom. Talianski dizajnéri sú v tomto smere veľmi umiernení, odporúčajú pomer mixu 80 : 20.

Predstavte si napríklad, že máte modernú obývačku a zdedili ste set štýlovej sedačky a dvoch kresielok. Pravdepodobne plánujete dať im čestné miesto vo vašej obývačke. Získate tak mix štýlov v pomere 50 : 50.  A naša pozornosť bude v obývačke márne hľadať výraznejší akcent.

Pozrime sa, čo by s vašim setom urobili Taliani. Sedačku by jednoznačne skombinovali s ultra modernými kresielkami a štýlové kreslá by presunuli do predsiene či spálne. Štýlovým prvkom by dopriali  “dostatok vzduchu”, aby mohli na seba strhnúť všetku pozornosť a vytvoriť výrazný akcent. V dizajne, tak ako v celom Taliansku, hrá totiž dôležitú rolu aj správny kúsok “drámy”.

Klasická boiserie hneď vedľa ultramodernej plastovej stoličky

Klasická boiserie stojí hneď vedľa ultramodernej plastovej stoličky, čím zabezpečí potrebný kúsok drámy. Akcentom je svietidlo klasických tvarov Falkland (Artemide). Zdroj: Linea Design

Zjednocujúci prvok

Najjednoduchším spôsobom ako prepojiť dva štýlovo odlišné prvky je rovnaká  farba alebo odtiene tej istej farby. Rovnaká farba zotrie rozdiely a umožní prvkom zapadnúť.

Veľmi dobre funguje aj postavenie prvkov do kontrastu. Kontrastnému prvku, ktorý  predstavuje štýl v menšine, však treba vyčleniť významné miesto, nechať okolo neho dostatok priestoru a vytvoriť z neho ohniskový bod.

Secesné obklady a svietidlo v kontraste s moderným nábytkom

Secesné obklady a svietidlo v kontraste s moderným nábytkom, technickou dlažbou a lineárnym svietidlom. Zdroj: Linea Design

Neutrálne pozadie

Neutrálna paleta je ideálnym základom pre miešanie štýlov. Na jej pozadí majú prvky iného štýlu možnosť zažiariť.

Pozor však treba dať aj na množstvo dekorácií, ktoré by nemali priestor presýtiť. Pár kvalitných dizajnových doplnkov usporiadaných do skupín – to je jedna z najspoľahlivejších ciest.

Prečítajte si tiež
Chcete mať nadčasovú kúpeľňu? Voľte tieto farebné kombinácie

Ohniskový bod

Každá miestnosť by mala mať svoj ohniskový bod. To platí dvojnásobne, ak kombinujeme dva štýly. Talianski dizajnéri vsadia do moderného interiéru zvyčajne dva, maximálne tri odlišné prvky. Tie umiestnia v dostatočnej vzdialenosti od seba. Takéto usporiadenie je harmonické a vyvážené. Zabezpečí, že v miestnosti neprevládne chaos.

Vybrať však treba štýlový prvok, ktorý je dostatočne výrazný na to, aby bol schopný strhnúť na seba všetku pozornosť a dať mu to najprivilegovanejšie miesto v miestnosti.

Štýlový luster

Štýlový luster je výrazným ohniskovým bodom tohto interiéru. Zdroj: Linea Design

Architektúra priestoru

Niektoré priestory sami o sebe predurčujú východiskový štýl zariadenia: byt v historickom centre, vidiecky domček s obnaženými trámami či super moderný byt s presklenými stenami, majú už v sebe zakódovaný základný štýl.

To však neznamená, že nemôžeme primixovať ďalší. Práve kontrast medzi architektúrou a odlišným štýlom zariadenia, má v talianskych interiéroch veľkú tradíciu a úspech.

Nepredvídateľnosť

Krása a veľký estetický náboj mixovania štýlov spočíva v ich nepredvídateľnosti. Prvok, ktorý protirečí našim očakávaniam, rozbije monotónnosť hlavného štýlu a zabezpečí správnu dávku dynamiky a expresivity.

Zrkadlo v starom ráme

Zdroj: Linea Design

Priveľká výzva? Nič to. Začnite maličkým krokom. Moderný obraz či zrkadlo v starom ráme – aj to jedna z ciest, ktorá prinesie kus originálnej atmosféry do moderného interiéru.

Text: Dáša Hansstein, Linea Design
Foto: Linea Design

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: interiérové štýly interiérový dizajn
Zdieľať článok

Diskusia