Zdroj: unnamed studio

Odvaha a netradičné kombinácie premenili starý byt na umelecké dielo. Toto rozhodne nie je pre každého!

24. 05. 2021
Zdieľať

Mladý architekt, dizajnér a hudobník v jednej osobe Sarkis Araqelyan založil ateliér s netypickým názvom: „unnamed studio“. Už len podľa názvu je jasné, že práce Sarkisa nie sú ničím konvenčným a už vôbec nie komerčným.

Jeho najnovším dielom, ktoré určite zaujme je rekonštrukcia bytu v Španielsku. Odvaha a netradičné kombinácie premenili starý byt na umelecké dielo. Pozor, do veľkej miery surrealistické a rozhodne nie pre každého.

Prečítajte si tiež
Premena starého bytu s nepraktickou dispozíciou na moderný priestor pre mladý pár

Základným plánom autora rekonštrukcie bolo zachovať najvýraznejšie charakteristické prvky starého bytu vo Valencii, ale postaviť ich do drsnej konfrontácie s modernými materiálmi a postupmi. Zachované zostali pôvodné podlahy, klenuté stropy a ďalšie detaily.

Modrý záves oddeľuje spálňu od obývačky

K ďalšej „výbave“ obývačky patrí knižnica, nadrozmerné okno i výrazne modrá opona, ktorá v prípade potreby prekrýva presklené skladacie dvere do jednej z dvoch spální. Zdroj: unnamed studio

Celkový charakter bytu po rekonštrukcii, napriek miestami drsnej konfrontácii je pokojný, osviežený jasnými dominantnými akcentmi. Kombinácia eklektických interiérových dekorácií a moderných techník bola jednou z investora.

Sivá kuchyňa s červeným ostrovčekom

Kontrastov v tomto byte nájdete mnoho. Za povšimnutie stojí kuchyňa, ktorá je celá v monotónnej sivej farbe. Vďaka tomuto riešeniu sa podarilo ponechať odhalené pôvodné tehlové steny domu.

Avšak je tu pomocník v podobe modernej techniky – strop so zabudovaným LED osvetlením, ktorý výrazne zmení atmosféru tmavej miestnosti. Ďalším osviežením je kontrastný červený ostrovček medzi kuchyňou a obývačkou.

Sivá kuchyňa v byte

Za povšimnutie stojí kuchyňa, ktorá je celá v monotónnej sivej farbe. Oživením je červený ostrovček. Zdroj: unnamed studio

Skladacie dvere a modrý záves

Pokračovaním kuchyne je obývačka, ktorej hravú atmosféru podporujú tri rôzne štýly sedenia pri jednom konferenčnom stolíku. K ďalšej „výbave“ obývačky patrí knižnica, nadrozmerné okno i výrazne modrá opona, ktorá v prípade potreby prekrýva presklené skladacie dvere do jednej z dvoch spální. Nachádza sa vedľa obývačky – z opačnej strany ako kuchyňa.

Prečítajte si tiež
Otvorený a zábavný pánsky loft v industriálnom štýle
Hrdzavý pracovný kút v spálni

Špecialitou jednej zo spální je hrdzavý pracovný kút s knižnicou. Zdroj: unnamed studio

Na rozdiel od nabielo vymaľovanej obývačky, sú obe spálne viac sivé. Avšak v oboch nájdete vstavané skrine zo svetlého dreva, ktoré sú podsvietené. Špecialitou jednej zo spální je hrdzavý pracovný kút s knižnicou. Veľmi sviežo pôsobí kúpeľňa riešená v kombinácii bielej, výraznej žltej a skla. Z hlavnej spálne, ku ktorej patrí, je aj súkromný balkón. Druhá kúpeľňa bytu sa nachádza oproti druhej spálni.

Spálňa s prechodom do obývačky

Spálňa s prechodom do obývačky. Zdroj: unnamed studio

Kovové trámy a sloboda prejavu

Drsný, surový vzhľad hlavnej miestnosti znásobujú nové kovové trámy, ktoré vystužujú a na niektorých miestach nahrádzajú pôvodné nosné steny. V kombinácii s historickým klenutým stropom pôsobia netradične. Vďaka tomu, že architekt Sarkis Araqelyan nemal problém postaviť vedľa seba odhalenú minulosť a drsnú tvrdú realitu, vznikol priestor, ktorý nás núti zamyslieť sa. Nič v ňom nie je nalinkované podľa nejakých zaužívaných pravidiel, i preto z neho sála sloboda a možnosť prejaviť vlastný názor.

Prečítajte si tiež
Tomu sa povie zmena! Obyčajný panelákový byt by ste po premene nespoznali

Nezvyčajným riešením je aj moderné upozornenie na pôvodné stropné klenby – v podobne orámovania s osvetlením v spálni alebo vo vstupnej miestnosti. Štýl bytu a hlavnú myšlienku premeny podčiarkujú umelecké práce, ktoré nájdete v hale i v spálni. Nič tradičné nečakajte. Avšak o to väčšiu majú silu.

flat|1

architektonický ateliér: unnamed studio

autor: Sarkis Araqelyan

lokalita: Valencia, Španielsko

plocha: 120 m2

Realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Zdroj a foto: unnamed studio

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty delenie priestoru extravagancia historický byt industriálny štýl moderná architektúra vstavaný nábytok
Zdieľať článok

Diskusia