22. 02. 2006
Zdieľať

Trend súčasnosti je jasný – duševná práca sa v čoraz väčšej miere presúva do domácností. Pracovať doma má totiž svoje výhody. Do práce to má človek blízko a ani si nemusí vyzuť papuče, ušetrí za prenájom kancelárie či ateliéru, a najmä – môže si vytvoriť také pracovné prostredie, aké mu vyhovuje.

Keď sa povie práca doma, väčšine ľudí sa v mysli vybaví počítač. Bez neho si dnes možno duševnú prácu asi len ťažko predstaviť. Uznávam, že ho nemusí potrebovať každý. Niekomu stačí stôl, pri ktorom si bude usporadúvať zbierku známok alebo lepiť modely lodí, zariadenie a spôsob fungovania mnohých domácností sa však pomaly mení práve pre tie počítače.

O práci a ľuďoch


V práci (ako) doma

46303

Neodškriepiteľnou výhodou práce doma je, že práve tu sa dá najskôr vytvoriť presne také prostredie, aké vám vyhovuje a v akom sa vám bude dobre pracovať. Rôzne práce a rôzni ľudia však majú rôzne požiadavky na priestor aj na pracovné podmienky. Napríklad grafik, ktorý pracuje doma, potrebuje dostatok miesta na všetky podklady, archív a pod. a pravdepodobne aj samostatnú miestnosť. Matka troch malých detí, ktorá popri starostlivosti o domácnosť spracúva účtovníctvo pre jednu-dve firmy, si však môže svoje pracovisko pokojne zariadiť aj v obývačke (najlepšie s výhľadom do kuchyne). Ona je totiž pevným bodom detského sveta a centrom domácnosti. Všetky deti sa najradšej hrajú v jej blízkosti, a tak ju nasledujú kamkoľvek – keď varí, sú v kuchyni, keď pracuje, prídu za ňou do pracovne. Preto by malo byť v jej „pracovni“ dostatok miesta aspoň pre niektoré aktivity jej potomstva.


V práci (ako) doma

46302

A takto by sme mohli pokračovať – niekto potrebuje na prácu pokoj (a možno aj samostatný vchod), iný hudbu, a pre ďalšieho je najdôležitejší stály kontakt s ostatnými členmi rodiny, a drobné ruchy sprevádzajúce fungovanie domácnosti mu neprekážajú. Nedá sa teda všeobecne stanoviť, ktorá miestnosť v byte by sa mala vyhradiť na prácu. Domov musí fungovať ako celok, a pracovňa by mala doň zapadnúť. Kam konkrétne umiestniť pracovňu alebo pracovný kút, ako bude fungovať prípadná symbióza v jednej miestnosti, kto koho bude či nebude rušiť, je najlepšie dôkladne prebrať s vlastnou rodinou.

O práci a priestore


V práci (ako) doma

46320

Vzhľad či polohu domáceho pracoviska však okrem charakteru práce či fungovania domácnosti ovplyvňujú najmä priestorové možnosti domu či bytu. V dome sa obvykle dá na prácu vyhradiť samostatná miestnosť, vo väčšine bytov však nie je iná možnosť, ako začleniť miesto na prácu do izby, ktorá musí zároveň spĺňať aj iné funkcie – napríklad do spálne, obývačky, vstupnej haly či kuchyne. Preto sa do domácnosti, najmä do bytu, hodí jednoducho zariadené pracovné miesto, ktoré môže podľa potreby počas dňa slúžiť na rôzne účely. Spálňa, ktorá patrí do tzv. intímnej zóny bytu a poskytuje na prácu relatívne najväčší pokoj, je jedným z obľúbených miest pre kompaktný „home office“ – pre poriadkumilovných bude iste príťažlivá možnosť zavrieť za ním dvere skrine. Vo väčšej miestnosti, v ktorej môže byť aj väčší ruch (napr. v hale či obývačke), je pre lepšie sústredenie sa na prácu vhodné aspoň čiastočne oddeliť pracovné miesto od priestoru na ostatné aktivity – napríklad paravanom alebo obojstrannou policovou skriňou. Konkrétne riešenie vždy závisí od možností, ktoré poskytuje miestnosť, a zároveň od priestorových požiadaviek na prácu.

Ako ho zariadiť

Názov pracovný kút, má určitú logiku – nemusí byť práve v rohu, ale rozhodne by sa mal nachádzať mimo komunikačných trás, ak je to možné, tak v blízkosti okna, aby sa dalo využívať denné svetlo. A takéto podmienky sú najčastejšie v rohoch miestnosti (tu možno zároveň prakticky využiť stenu pred stolom).


V práci (ako) doma

46294

Všeobecne sa dá povedať, že čím menej miesta (alebo menšia miestnosť), tým jednoduchší by mal byť nábytok. Najmä pri pracovných stoloch a home office sa občas vyskytnú dynamické oblé tvary, ktoré síce môžu byť efektné vo veľkom priestore, ale v malej miestnosti si ich nemožno dovoliť. Pri výbere nábytku si treba uvedomiť, koľko miesta zaberie stôl a prípadne aj odkladacie plochy, či sa naň zmesti monitor, klávesnica a myš a kde bude počítač, aký je potrebný priestor na pracovnú stoličku tak, aby sme mohli z nej pohodlne vstať, a prípadne aký priestor potrebujeme, aby sa za stoličkou či okolo stola dalo aj prejsť (priestor na stoličku – medzi hranou stola a pevnou prekážkou, napr. stenou či skriňou za chrbtom sediaceho – by mal byť asi 1 m, na pohodlné prechádzanie je potrebný koridor široký asi 60 cm).

Pracovný stôl a jeho variácie


V práci (ako) doma

46313

Ak sa dnes hovorí o domácom pracovisku, väčšina ľudí má na mysli miesto na prácu pri počítači. Výber nábytku sa potom odvíja od veľkosti monitora, spôsobu využívania počítača a potreby ďalších zariadení. Niekto len „surfuje“ po internete, alebo vybavuje e-mailovú poštu, iný potrebuje aj miesto na rozloženie pracovných podkladov, tlačiareň a pod.

Ak nepotrebujete (alebo sa vám nezmestí) veľký stôl, môžete si vybrať úsporný home office – viac či menej zložité vertikálne zoskupenie počítača, klávesnice, monitora a prípadne ej odkladacích plôch či tlačiarne. Pri výbere takéhoto zariadenia si okrem dostatku (a rozmerov) funkčných plôch všimnite aj dimenzovanie miesta na nohy a stabilitu celej konštrukcie (aj so zaťažením). Podozrivé a potenciálne nestabilné sú najmä úzke a vysoké zostavy na kolieskach, kde je najťažšia časť – počítač umiestnený nad stolovou doskou. Ušetrí sa tak síce miesto, ale zároveň sa zvýši ťažisko, a udržanie rovnováhy tak môže byť problém.


V práci (ako) doma

46296

Klasický pracovný stôl by mal byť hlboký minimálne 60 a široký aspoň 80 cm, pre prácu na počítači je však smerodajná veľkosť (či skôr hĺbka) monitora. Pred ním by malo ostať miesto aspoň na klávesnicu, myš a lakte, ale ak sa zmestí aj šálka s kávou či list papiera, nemôže to byť na škodu. Pri dostatočne veľkej miestnosti a naozaj intenzívnej domácej práci možno uvažovať aj o stolových zostavách v tvare L alebo U, ale na občasné domáce „dorábky“ toho, čo ste nestihli v práci, je takto dimenzované pracovisko asi zbytočné.


V práci (ako) doma

46295

Pri voľbe veľkosti a tvaru stola treba brať do úvahy nielen požiadavky na veľkosť pracovnej plochy, ale aj na to, čo chcete mať pod ním. Pri rozvrhovaní potrebného miesta na zásuvky a počítač (samozrejme, nemusí byť len pod stolom, ale svoje miesto bude v každom prípade potrebovať) nezabudnite na nohy – na tie by ste si mali nechať aspoň 60 x 60 cm.

Štandardná výška pracovného stola je 70 až 75 cm, ak však nie ste človek priemerného vzrastu, nemusí vám vyhovovať. V takom prípade je vhodnejšie zvoliť si pracovný stôl s nastaviteľnou výškou – tú správnu výšku najlepšie zistíte podľa stoličky. Ak si pracovnú stoličku nastavíte tak, aby vaše stehno a lýtko zvierali pravý uhol, vzdialenosť medzi plochou sedadla a hornou hranou dosky stola by potom mala byť asi 25 až 30 cm.

Na malej ploche

Zaujímavé nápady vznikajú najmä pri riešení problémov s nedostatkom priestoru v malých bytoch. Jedným z prístupov sú mobilné stojany na počítač, ktoré možno podľa potreby prisunúť k stolu – či už pracovnému, kuchynskému alebo jedálenskému, a v čase, keď sa nepracuje, môžu odpočívať v neďalekom kúte. Tu však treba počítať s tým, že mobilný diel sa môže hýbať iba potiaľ, pokiaľ mu to dovolí predlžovačka, jeho cesta by teda nemala byť ani dlhá, ani zložitá. Druhým obľúbeným prístupom sú pracovne v skrini – otvoríte dvere, vysuniete pracovnú dosku s klávesnicou, a máte pracovňu trebárs z obývačky či spálne, a ak potrebujete upratať, jednoducho zasuniete „stôl“ a zatvoríte skriňu. Aj tu si však treba dať pozor na jednu vec – zasúvací diel je praktický ak je nad ním dostatok miesta, a netreba teda vždy pred jeho zasunutím aj dôkladne upratať.










V práci (ako) doma

46298


V práci (ako) doma

46299


V práci (ako) doma

46300

To, že domáca pracovňa býva často situovaná v spálni, avšak táto miestnosť nie je na to vždy dostatočne dimenzovaná, zrejme inšpirovalo dizajnéra Giulia Manzoniho k návrhu „posteľostola“ (alebo „stolopostele“?) cabrio. Systém tvoria z jedno- alebo dvojposteľ a veľký písací stôl. Nočná verzia sa na dennú (a naopak) mení jednoduchým pohybom bez toho, aby ste museli zo stola čokoľvek odložiť. (Clei)



V práci (ako) doma

46304

Nielen stôl a stolička

Domáca pracovňa, to však nie je len stôl a stolička, prípadne počítač s príslušenstvom. Nevyhnutný je aj dostatok odkladacích plôch vo forme políc (praktická je policová skriňa s dverami, ktorá pôsobí upratanejším dojmom) či zásuviek, obľúbené sú mobilné zásuvkové kontajnery na kolieskach, ktoré sú v ponuke v najrôznejších vyhotoveniach.

Podľa potreby možno pri domácej práci uvažovať o konferenčnom stolíku s pohodlnými kresielkami nielen na rokovania. Niekedy dobre padne aj zmena polohy napríklad pri štúdiu materiálov. A ak sa vám dobre číta alebo premýšľa v horizontálnej polohe, neváhajte a nájdite si v pracovni miesto na gauč alebo chaise longue, na ktorom si môžete aspoň na chvíľu vyložiť nohy.

Technika prináša zmeny


V práci (ako) doma

46293

Vývoj techniky, ktorá je moderným pracovným nástrojom, napreduje míľovými krokmi, a dizajnéri nábytku sa ho snažia dobiehať. Laptopy a notebooky vyprovokovali vznik stoličiek-pracovísk, pretože miesto, ktoré technika potrebná na prácu zaberie, sa scvrklo na pár centimetrov štvorcových. Človeku tak na prácu stačí pohodlné kreslo s malou doskou na umiestnenie „inteligentného kufríka“ a príjemné prostredie. A možno už nie sú ďaleko časy, keď si počítač strčíte do police, pohodlne sa uvelebíte na pracovnom ležadle s podložkou na bezdrôtovú klávesnicu a zrak upriete na vzdialenú stenu s obrovským plochým monitorom. Kto vie, na čom budeme pracovať o pár rokov?

Osvetlenie

Vždy je lepšie, ak môžete pri práci počítať aj s denným svetlom. Pracovisko pod vyvýšenou posteľou teda nie je priveľmi vhodné (najmä nie pre deti), pretože tu treba používať umelé osvetlenie prakticky po celý deň. Ideálne je, ak sa pre pracovný stôl nájde miesto blízko okna tak, aby svetlo dopadalo zľava pre pravákov alebo sprava pre ľavákov. Vtedy je dostatočne osvetlená pracovná plocha stola a monitor „nehádže prasiatka“. Samozrejme, v byte nebýva vždy umiestnenie pracoviska prvoradé a tak sa robia kompromisy. Rozhodne by však monitor počítača nemal byť priamo oproti oknu či pred ním – ak denné svetlo dopadá na obrazovku, spôsobuje nepríjemné odlesky, ak je priveľmi prudké svetlo za ňou, je to pre oči priveľmi namáhavé.


V práci (ako) doma

46310

Ani pri práci na počítači by nemala byť v miestnosti úplná tma, aby medzi obrazovkou a pozadím nebol priveľký kontrast. Na každý typ práce preto treba umelé osvetlenie kombinovať – celkové osvetlenie miestnosti so smerovateľnou lampou na pracovnom mieste. Pracovná lampa by mala mať vhodné tienidlo, aby neoslňovala (niektoré typy majú aj pod tienidlom polohovateľné lamely), a mala by sa dať nasmerovať (vhodné sú dvoj- a viackĺbové riešenia). Rozhodne by nemala pri práci prekážať – nedostatok miesta na pracovnom stole sa dá vyriešiť lampou pripevnenou na poličke nad stolom či na stene. Pracovná lampa na stole by mala byť tiež dostatočne stabilná.

Kategória: Nábytok Navrhovanie interiéru
Tagy: domáca pracovňa home office kancelársky nábytok
Zdieľať článok

Diskusia