Zabudnite na ostré hrany, žiarivú bielu a nudné lampy. Toto sú nové interiérové trendy roka 2024!
Začal sa nový rok 2024 a spolu s ním prichádzajú na scénu i nové a svieže interiérové trendy, ktoré budú v budúcej sezóne vládnuť. V rámci nich badať posun vpred aj vďaka oslobodeniu sa od pandémie, ktorá vplývala na životný štýl a bývanie. Dizajnéri sú pripravení a preberajú nové výzvy. Zároveň prekypujú nápadmi a konceptmi, ktorých hlavnou témou je nadčasovosť.
Vo svete interiérového dizajnu sa v súčasnosti kladie dôraz na ohľaduplnosť voči životnému prostrediu. Ak stavíte na udržateľné a prírodné materiály v spojení s osviežením v podobe výrazného nábytku, neurobíte krok vedľa. A hoci sa niektoré z trendov neustále menia, minimalistický štýl tu s nami rozhodne ostane ešte niekoľko rokov. Poďte teda spolu s nami nahliadnuť do najvýznamnejších trendov, ktoré budú v roku 2024 v móde.
Zoznámte sa s novým druhom luxusu
Rok 2024 bude v interiérovom dizajne inovatívny. Do jeho slovníka totiž pribudne nový termín ,,Minimaluxe“, čo možno preložiť ako minimalistický alebo tiež tichý luxus. Tento trend sa síce objavil ešte počas pandémie, no v súčasnosti sa jeho význam zväčšuje.
Minimalistický luxus je o vlastnení menšieho počtu nábytku a doplnkov, avšak s o to vyššou kvalitou a hodnotou. Jeho cieľom je vytvorenie pokojného priestoru s mixom nadčasovej elegancie a modernej jednoduchosti.
Domov v luxusnom štýle nemusí byť nevyhnutne drahý, trend spočíva skôr v ocenení dobrého bývania a jeho zdokonalení. Prvky tohto dizajnu obsahujú neutrálne odtiene, drevo v teplých tónoch, vrstvené tkaniny a textúry, prírodné prvky, plyšové sedenie, mäkké koberce a luxusné materiály. Trend luxusného minimalizmu je povznášajúci a svieži a jeho ľahkosť tak môžete pokojne prebrať aj do vašich domovov.
Zakrivený nábytok a kúsky na mieru
Zachovajte trend minimalistického luxusu aj pri výbere najdôležitejších prvkov do vášho interiéru. V budúcom roku sa vyhnite impulzívnym nákupom lacného nábytku, ktorý sa často vyhadzuje. Uprednostnite historické kúsky a nábytok na mieru, ktorý vám vydrží niekoľko rokov.
Zároveň kolekcie starožitného a vintage nábytku prinášajú ďalší všeobecný trend, a to tmavé drevo. Budúci rok bude v móde teak, orech a mahagón, ktorých popularita sa dostane na úroveň s drevom svetlej farby, dominujúcim v škandinávskom štýle. Tmavé drevo navyše pôsobí útulnejšie, teplejšie a luxusnejšie.
Čo sa týka samotného tvaru nábytku, v kurze ostáva vlaňajší trend zakrivených či zaoblených kúskov. Nábytok so zakrivenými časťami vyvažuje v priestore štrukturálnu harmóniu, dodáva jej plynulosť, zmäkčuje a prerušuje línie v miestnosti. Ak by sme to mali zovšeobecniť, tak krivky sú v interiérovom dizajne momentálne na výslní. Dominujú nielen siluetám stoličiek, stolov či pohoviek, ale aj skutočnej architektúre – sú späť vo veľkom štýle a ich cieľom je nielen zjemnenie či obrúsenie okolitého priestoru, ale aj našich životných skúseností.
Jedným slovom oblúk
Oblúky patria k silným architektonickým prvkom už niekoľko rokov. Dodávajú priestoru kúzlo nostalgie, rozmarný nádych a zároveň rámujú dôležité priestory. Vďaka svojej nadčasovej príťažlivosti a všestrannosti sa udržiavajú v móde a z architektonického hľadiska vytvárajú dojem elegancie a sofistikovanosti. Ich funkčné využitie spočíva v prispôsobení sa akémukoľvek dizajnu, či už ide o klasický, moderný alebo minimalistický. Oblúky sú ako ústredný bod, pritiahnu oko divákov, a preto dodávajú miestnosti alebo chodbe silný vizuálny záujem.
Šetrnosť voči životnému prostrediu
Dizajnéri nazvali rok 2024 rokom prirodzenej krásy. Tento trend neodráža pozemskú inšpiráciu, skôr sa sústredí na vplyv nábytku na život vnútri aj mimo domova. V tejto súvislosti sa skloňujú slová ako udržateľnosť a šetrnosť voči životnému prostrediu, a preto by ste sa ako majitelia domov mali zaujímať, odkiaľ pochádza váš nábytok. Uprednostnite skôr prírodné a ekologické materiály, ako je bambus a ratan. Ratan navyše evokuje pôvab a akýkoľvek kúsok z tohto materiálu pôsobí oveľa atraktívnejšie. Ak ho ešte skombinujete s výraznými farbami, lesklými textúrami či čiernou oceľou, dodáte mu sviežosť.
Privítajte botanické motívy
Budúcemu roku zjavne dominuje príroda, a tak okrem prírodných materiálov stavte na kvetinové motívy. Do popredia sa dostávajú detaily na čalúnení alebo doplnkoch. Ak si však skutočne chcete preniesť prírodu do interiéru, zvoľte tapetu s botanickou ilustráciou. Nielen že je ľahko dostupná a aplikovateľná, ale vytvorí rovnaký efekt, ako by to bolo v prípade ručne namaľovanej steny.
Náš tip
Pri kvetinových aranžmánoch vo vázach voľte sušené kvety, ktoré sú alternatívou k čerstvým, a vydržia podstatne dlhšie. Na zdobenie jedálenských či obývacích priestorov sa bežne používajú elegantné paprade.
Čo sa týka interiérovej farebnej schémy, aj tu sa inšpirujte prírodou a vyberte si zemité tóny v rozmedzí od hnedej až červenej po zelenú. Ak chcete naopak vytvoriť farebný akcent a zároveň vám vyhovuje neutrálna farebnosť, výraznejšie farby použite na malom kúsku v miestnosti, napríklad na vankúšoch alebo iných textilných doplnkoch.
Trendový interiér s útulnejšou atmosférou
Ak by sme mali porovnať súčasné trendy s minulými, pokiaľ ide o farby, nastal posun od svetlých a vzdušných tónov k takým, ktoré navodzujú útulnú atmosféru. Vyhneme sa ostrým bielym stenám aj sivému nábytku, dominovať budú krémové, béžové, okrové a terakotové odtiene, dokonca aj hnedá.
Farby naberajú na svojej intenzite – sú výraznejšie. Vzhľad miestností si potrpí na väčšiu upravenosť i na experimentovanie s potlačou. Do interiéru prenikajú pokojnejšie verzie hlavných odtieňov, ako je napríklad červená, kedysi zriedka využívaná farba, dnes sa však v obývacích izbách vyskytuje častejšie a dodáva im živosť aj teplo.
Osvetlenie s ladnou siluetou
Budúci rok budú v móde originálne a štýlové svietidlá, ktoré sa dajú použiť aj ako funkčné a dekoratívne prvky v interiéri. Trendy v osvetlení naznačujú vývoj smerom od veľkých svetiel k nástenným a podlahovým typom.
Do spálne, jedálne či obývacej izby si môžete zvoliť z podlhovastých tvarov, ktoré sú hravé a svojou ladnou siluetou vytvárajú estetický zážitok. Na osvetlení je v súčasnosti najdôležitejší jeho tvar. Lampa už nie je iba lampou, ale aj soškou, teda dekoratívnym predmetom, a svoj praktický účel obohacuje ešte o tento aspekt.
Kovové doplnky ako obľúbený prvok
Ak váš interiér potrebuje oživiť, doplnky z kovu sú tou správnou voľbou. V kombinácii s ambientným LED osvetlením patria k obľúbeným prvkom. Je na vás, či si zvolíte bronz, nehrdzavejúcu oceľ, nikel alebo zlato, metalické akcenty využijete kdekoľvek. Vhodné sú v podobe osvetlenia, ale aj ako zrkadlá a dekorácie. Nezabudnite však, že menej je viac, a radšej si zaobstarajte jeden väčší kvalitný kovový kúsok, ktorý bude pôsobiť hodnotne a okúzľujúco.
Trúfnite si na mramor
V novom roku ostáva v móde aj kameň, či už vo forme pravého mramoru na konferenčných stolíkoch, alebo ako jeho imitácia, ktorá je súčasťou kuchynskej linky. Ďalšie možnosti zahŕňajú travertín, žulu, mastenec, kremenec, vápenec či iné prírodné materiály.
Pri použití kameňa si však dávajte pozor, ako naň vplývajú okolité prvky. Cieľom je dosiahnuť zjednotenie viacerých materiálov v interiéri tak, aby doň kameň prirodzene zapadol. Najnovšie ho môžete objaviť aj vo forme rozličných architektonických detailov či soklov.
Náš tip
Ak chcete v dome extravagantný prvok, miesto klasického bieleho mramoru vyskúšajte jeho modrú verziu. Ohúri nielen vás, ale aj vašich hostí.
Dekorácie v súlade s prírodou
Moderný organický interiér zahŕňa okrem farieb aj prírodné textúry, ako je drevený nábytok, košíky, koberce z prírodných vlákien, tkané prvky a textílie s ľahkou údržbou, ako bavlnu či ľan. Tieto aspekty nevolajú iba po návrate k prírode samotnej, ale aj k ľudským koreňom a životu našich predkov. Je na čase spomaliť a vychutnávať si prítomné okamihy. Váš domov skúste preto oživiť pridaním nábytku z tmavého dreva, koberčekmi z vlny, juty alebo hodvábu a textúrovanej bavlny – miestnosti dodáte nielen teplo, ale aj hĺbku. Pri použití dreva zase vytvorte mix rozličných druhov a farieb, čiže využite princíp vrstvenia. Jednoduchosť napokon môže byť aj dynamická.
Text: Natália Turcovská
Foto: iStock