Ako klasický dom so stodolou. Moderná stavba si zachovala tradičný dedinský ráz a zapadla do prostredia
Aký dom postaviť v horskom prostredí? Určite by mnohým ihneď napadlo, že sem sa hodí najlepšie zrubový dom. Hoci dnes sú zrubové domy už podstatne modernejšie ako kedysi, ukážeme vám, že aj iné druhy stavieb nádherne zapadajú do horského prostredia. Výborným príkladom je moderný dom so stodolou v Jizerských Horách, ktorý vzišiel z dielne ateliéru LABOR13. Slúži ako víkendový únik, ale aj ako trvalé bývanie.
Aj investor tohto projektu najskôr uvažoval o zrubovom dome. Vedľa drevenice chcel postaviť doplnkovú stavbu – stodolu, ktorá by slúžila ako záhradný dom a technické zázemie.
Architektom sa ho však po viacnásobných diskusiách podarilo presvedčiť o tom, že v tomto prostredí môže pokojne stáť aj moderná novostavba a nebude pôsobiť rušivo. „Dlho sme diskutovali o zadaní, možnostiach aj výhodách jednotlivých druhov stavieb.
Nakoniec sme sa dohodli, že postavíme „moderne“ aj hlavný dom. Hlavné argumenty boli prepojenie stavby s okolitou prírodou veľkými oknami a použitie súčasných detailov a materiálov,“ opisujú úvodné debaty autori projektu Martin Vomastek a Eva Smolíková.
Ako klasický dom so stodolou, ktorý tu bol vždy
Základ celému projektu dala koncepcia dvoch paralelne postavených
hmôt – hlavného domu a stodoly. Medzi nimi vznikla terasa ako súkromný vonkajší priestor pre rodinu, chránený od okolia a susediacich domov.
Obe stavby si zachovali tradičný dedinský ráz, architekti taktiež použili miestne mierky. Stodola je menšia ako hlavný dom, ale obe hmoty majú klasickú sedlovú strechu a striedmy ráz, na fasádach využívajú prírodné materiály.
Na hlavnej budove architekti použili drevené laty a na budove stodoly kamennú fasádu z lokálnych žulových kociek. Obe stavby skvele zapadli do okolitej prírody a zároveň jemne naznačili funkčné využitie.
Vikier vnáša svetlo do horného poschodia
Jednoduchá hmota hlavného domu je narušená iba zapusteným priestorom vstupu a veľkorozmernými preskleniami. Zároveň vytvára zastrešený priestor pred veľkými posuvnými oknami z obývacej izby. V hornom podlaží je zase pridaná hmota vikiera (v podobnom objeme ako vyrezaná hmota vstupu).
Jeho prvoradou úlohou je vniesť svetlo do priestorov na poschodí. Zároveň však rámuje zaujímavé výhľady. Stodola je samostatná stavba s veľkými bránami, ktoré je možné úplne otvoriť a prepojiť tak vnútorný priestor s okolitou prírodou.
Harmónia aj zvnútra
Akonáhle nazriete do interiéru, máte hrejivý pocit domova, pocítite vôňu dreva a množstvo pohodlných kresiel, pohoviek, či priestorov na ležanie priam pozýva na relax. Farebné riešenie kombinuje odtiene dreva s bielymi omietkami a antracitovými či čiernymi prvkami. Jednoduchý dizajn, čisté tvary, vstavaný nábytok, ktorý ukrýva aj kuchynské spotrebiče – pôsobia harmonicky.
Na prízemí je spojená denná zóna – kuchyňa, jedáleň, obývačka s oddychovým miestom pri krbe a s výhľadom do záhrady i na neďaleký kostolík. Horné podlažie patrí spálňam. Deti majú možnosť vo svojej izbe vyliezť po rebríku do priestoru pod strechou s veľkým svetlíkom a oddýchnuť si na sieti. Súčasťou inšpiratívneho domu pri potoku je sauna, oddychová miestnosť s vinotékou, či televízna miestnosť, kde je namiesto gauča veľká „maxi váľanda“ pre celú rodinu.
RD v Jizerských Horách
Architektonický ateliér: LABOR13
Autori: Martin Vomastek, Eva Smolíková
Lokalita: Jizerské hory
Zastavaná plocha: dom 124,6 m², stodola 80 m²
Úžitková plocha: dom 169 m², stodola 88,8 m²
Realizácia: 2017 – 2021
Dodávateľ interiérového vybavenia: Bernt interiéry
Dverné kľučky: M&T, kovanie TERRY
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: LABOR13