Ako sa býva v energeticky pasívnej drevostavbe v Žarnovici? „Za mesiac platíme približne 60 € za energie.“

02. 12. 2015
Zdieľať

Do drevostavby v Žarnovici sme prišli na návštevu za jej majiteľkou v čase, keď bolo vonku ešte poriadne teplo. Vo vnútri však bolo príjemne chladno. Odpovede na niektoré otázky sme si teda mohli overiť na vlastnej koži.

Aké máte skúsenosti s bývaním v energeticky pasívnom dome?

V dome bývame už 16 mesiacov, takže sme v ňom prežili dve letá a jednu zimu. Energeticky pasívny štandard nášho domu si veľmi užívame. Celková energetická spotreba našej domácnosti je taká nízka, že všetky zariadenia v dome sú napojené na elektrickú sieť. Okrem spotrebičov je to vetrací systém s rekuperáciou a podlahové vykurovanie. Za mesiac platíme približne 60 €, zahŕňa to celú energetickú spotrebu domácnosti a za minulý rok sme ani nič nemuseli doplácať. 


Ako sa býva v energeticky pasívnej drevostavbe?

Ako sa býva v energeticky pasívnej drevostavbe?
Knauf Insulation

Prečo ste si vybrali na svoj životný priestor drevostavbu?

Vyrastala som v murovanom dome a tak som pôvodne chcela tiež murovaný. Môj manžel však prišiel s nápadom, aby sme si postavili drevostavbu. Pracuje v Nórsku a tam sú drevostavby bežné, murované domy si tam stavajú len cudzinci. Zavolal ma tam, aby sme si ich spolu obzreli. Pochodili sme pár domov a veľmi sa mi to páčilo. Od drevostavby ma pôvodne odrádzali aj správy zo sveta, ako drevený dom odfúkne víchrica. Môj manžel aj náš stavbyvedúci ma však ubezpečili, že dom bude dôkladne ukotvený. Naozaj som si to skontrolovala na vlastné oči a myslím, že sa nemáme čoho báť.

„Za mesiac platíme približne 60 € za energie.“


Ako sa býva v energeticky pasívnej drevostavbe?

Ako sa býva v energeticky pasívnej drevostavbe?
Knauf Insulation

Ako si vo vašom dome udržiavate správnu teplotu v lete a v zime?

Naše vonkajšie steny sú veľmi dobre tepelne izolované, hrubá vrstva minerálnej vlny, celkovo okolo 30 cm, chráni dom pred tepelnými zmenami. Po celý rok nám udržiava klímu v byte rekuperácia, temperuje ju na nastavenú teplotu. Systém zapne alebo vypne podľa potreby. V lete stačí, keď sklopím vonkajšie žalúzie a dom si udržiava stabilnú príjemnú teplotu. Tak to bolo, aj keď bolo vonku 36 °C. V zime začínajú v bytovkách vykurovať už v polovici októbra a my sme v našom dome zapli vykurovanie až koncom novembra, aj to len rekuperačné. Podlahové sme zapli až vtedy, keď prišli dlhodobé mrazy. Je úžasné tešiť sa každý deň z práce domov, kde vás čaká príjemná klíma. Určite k tomu prispieva aj prievzdušná izolácia z minerálnej vlny, ktorá u nás vytvára takzvanú difúzne otvorenú fasádu.

Dnes ešte stále kolujú medzi ľuďmi predsudky voči drevostavbám. Hovorí sa o nich, že ich napadnú škodcovia, hlodavce, že majú tenké steny a počuť v nich každý hluk. Aké máte skúsenosti vy?

Škodcov ani hlodavce sme v dome nemali. Zvuková izolácia je úplne v poriadku, hluk z ulice k nám nedolieha a to bývame pri hlavnej ceste.


Ako sa býva v energeticky pasívnej drevostavbe?

Ako sa býva v energeticky pasívnej drevostavbe?
Knauf Insulation

Aké sú vaše plány do budúcnosti?

Máme v pláne v budúcnosti doplniť aj fotovoltaický systém na strechu. Vyzerá to tak, že od štátu dotáciu nedostaneme, ale rozhodli sme sa, že si našetríme a vybudujeme si ho za vlastné. Mojím snom je mať kozub. Jeden malý na bioetanol už mám, ale časom by sme mali radi aj väčší. Som veľkým zástancom ekologického a energeticky pasívneho bývania. Rada sprístupním dom záujemcom o drevostavby, ak by sa chceli pozrieť, ako vyzerá a ako sa v ňom býva. 


Ako sa býva v energeticky pasívnej drevostavbe?

Ako sa býva v energeticky pasívnej drevostavbe?
Knauf Insulation

Radí 
Miroslav Zliechovec, odborník na tepelné izolácie 
Knauf Insulation Nová Baňa

Tieto fasádne systémy menia nielen výraz budovy, ale skvalitňujú aj technické vlastnosti obvodových stien. Zapadajú do dnešného trendu jednoduchých elegantných fasád v minimalistickom štýle, riešia však aj problémy pri rekonštrukcii starších domov. Predsadená fasáda sa dnes často nepoužíva na celú plochu, ale kombinuje sa s klasickým, zatepleným kontaktným systémom. Vytvára to zaujímavé efekty.

Na rozdiel od klasických fasád je pri prevetrávaných vytvorená medzi obvodovou stenou a vonkajším zaveseným fasádnym plášťom vzduchová medzera. Táto slúži svojím komínovým efektom na trvalé odvetrávanie vlhkosti. Tepelná izolácia je uložená v nosnom rošte upevnenom na stene. Na uchovanie príjemnej teploty v interiéri je optimálne, ak má tepelná izolácia vysokú účinnosť. Prírodná minerálna vlna môže mať súčiniteľ tepelnej vodivosti λ až 0,032 W/m . K, čo je dnes špičkový parameter. 

Minerálna vlna má tiež veľmi nízky difúzny odpor, čo znamená, že cez ňu prechádza vlhkosť a následne prestúpi do prevetrávanej vzduchovej medzery umiestnenej za izolantom. Tepelná izolácia v súčinnosti s prevetrávanou vzduchovou medzerou v zime zabezpečuje menšiu spotrebu tepelnej energie na vykurovanie.

• Na predsadenú fasádu možno aplikovať akýkoľvek obkladový materiál – drevo, tehly lícovky alebo kameň, preto tieto fasády nachádzajú uplatnenie takmer na všetkých druhoch budov. Sú vhodné pri rekonštrukciách aj novostavbách rodinných domov, najmä pasívnych a nízkoenergetických, s jednoduchými fasádami. Ich vlastnosti sú ideálne pre staršie domy a chalupy, ktoré majú problém so zvýšenou vlhkosťou obvodových stien..

Realizátor stavby: Drevstav Slovakia
Tepelné izolácie: Knauf Insulation

text Ingrid Kantorová
foto Knauf Insulation

Kategória: Návšteva
Tagy: drevostavba pasívny dom
Zdieľať článok

Diskusia