Ako si postaviť víkendový dom, aby spĺňal požiadavky moderného bývania a zapadol do prostredia
Postaviť samostatný víkendový dom v lokalite bez obmedzení a pri dostatku financií nie je žiaden zázrak. Ako však navrhnúť dovolenkovú budovu, keď má dopĺňať pamiatkovo chránenú farmu a nenarušiť jej genia loci? A pri tom všetkom má spĺňať požiadavky moderného bývania.
Takéto zadanie riešili v Berlíne architekti zo štúdia Atelier
Sunder-Plassmann. Vznikol dizajn, ktorý prostredie farmy a zatrávneného okolia neruší a zároveň má svoj vlastný moderný architektonický jazyk. Celý pozemok s farmou má obdĺžnikový tvar a je obklopený trvalými trávnatými porastmi.
V strede tohto obdĺžnika stojí pamiatkovo chránený hlavný dom so slamenou strechou a bujnými starými stromami. Východne od hlavného domu sú samostatné strešné konštrukcie ovčína, postaveného v roku 1990 ako otvorená drevená konštrukcia. Proporciami a tvarom strechy zodpovedá typickým lokálnym maštaliam.
Presklenie zo všetkých strán
Novovzniknutá chata tvorí prístavbu týchto samostatne stojacich konštrukcií. Napriek jednoduchému a modernému dizajnu sa do nej podarilo zakomponovať genius loci. Hlavný priestor tvorí „plávajúca“ mierne vyvýšená plošina so strechou.
Je kompletne presklená, a tak stiera hranice medzi interiérom a exteriérom. Vnútorný priestor možno otvoriť, a zrazu sa cítite ako v záhradnom domčeku. Blízkosť prírody, mierne vyvýšenie dlážky vytvára pocit, aký môžeme zažiť v pozorovateľni či vyhliadkovej veži. Neustála súhra oblakov, ročné obdobia a pasúce sa ovce pred chatou určujú atmosféru víkendového domu.
Dialógom medzi lokálnymi tradíciami a modernou
Do chaty sa dostanete cez terasu, ktorá je pred chatou na východnej strane. V lete slúži ako vonkajší priestor. Odtiaľ sa cez veľké posuvné
dvere vchádza do hlavnej miestnosti. Chata svojimi rozmermi
(4 x 10 m, 4,1 m svetlá výška) vychádza z podoby klasických dlhých domov a hľadá dialóg medzi vidieckymi, typickými miestnymi typológiami a klasickou modernou.
Tri časti hlavnej miestnosti – všetky otvorené prírode
Hlavná miestnosť je decentne rozdelená na 3 funkčné zóny, avšak len vloženým stenovým prvkom, ktorý nedelí priestory v celom rozsahu. Južná časť, ktorá je po celý deň slnečná, je jedálenská časť s veľkorysým samostatne stojacim stolom. Severná časť, kde slnko svieti od piatej hodiny večer, je obytná zóna. V centrálnej časti stojí mokrá oblasť s kuchyňou a hygienickým zázemím. Kuchyňa vďaka preskleniu pôsobí, akoby sa vznášala priamo na lúke.
Spálne v drevených kockách
Do tejto celopresklenej plošiny, ktorá tvorí víkendový dom, sú vložené dve drevené kocky. Fungujú ako miesta na spanie. Vytvárajú pocit súkromia a bezpečia. Posuvnými dverami sa dajú zatvoriť alebo otvoriť do hlavného priestoru, čo umožňuje flexibilné využitie ležadiel aj ako gauč.
Víkendový dom Hof Ahmen
architektonický ateliér: Atelier Sunder-Plassmann
lokalita: Berlín, Nemecko
rozmery: 4 x 10 m, 4,1 m svetlá výška
realizácia: 2021
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Atelier Sunder-Plassmann