Biele steny plné života

Biele steny plné života

31. 01. 2006
Zdieľať

Známe architektonické krédo „less is more“, teda „menej je viac“ vzali k srdcu aj architekti z ateliéru di5 architekti inžinieri. Zlé jazyky síce tvrdia, že dnes už platí skôr „less is bore“, teda „menej je nuda", rodinný dom na predmestí, ktorý vznikol podľa ich návrhu, však dokazuje opak..

Biela dobrá


Biele steny plné života

43564

Často počúvam argumenty brojace proti súčasným architektonickým trendom. Odporcovia vytýkajú súčasnej architektúre jej strohosť a striedmosť, prílišné zdôrazňovanie výtvarného a estetického hľadiska na úkor útulnosti či praktickosti. „Kto to bude umývať,“ ozýva sa z úst praktikov pri prezeraní fotografií modernej kuchyne s veľkými antikorovými plochami. „Biela sedačka? Už ich vidím, ako budú nadávať, keď sa im narodia deti!“ kričia ďalší pri hodnotení odvážnej obývačky s nábytkom vo svetlých farbách. Naša decembrová návšteva je venovaná práve všetkým „praktikom“, ktorí neveria, že i moderný interiér môže byť praktický a útulný. Snažili sme sa ukázať, že v čistom, otvorenom priestore sa môže dobre cítiť nielen slobodný mladý muž bez záväzkov, ale i celá mladá rodina s dvoma malými deťmi.


Biele steny plné života

43563

„Náš syn má najradšej, keď sa môže po obývačke naháňať na trojkolke,“ vraví majiteľka domu hneď potom, ako si obujeme obligátne papuče a mierime do najväčšej miestnosti v dome. Poschodovému podpivničenému domu dominuje biela – biele sú vnútorné i vonkajšie omietky, do biela je štylizovaná kuchynská linka i pult, biela je už spomínaná sedacia súprava v obývačke i knižnica na poschodí. Pestrofarebné hračky v rohu bielej obývacej miestnosti, pri ktorých sme vyrušili jedného z malých nájomníkov, preto vytvárajú zaujímavý farebný kontrast. V tejto veľkej svetlej miestnosti skrátka nejaké zabudnuté autíčko na podlahe neprehliadnete.

Kocky (kvádre) sú hodené


Biele steny plné života

43578

My sme však neprišli obdivovať hračky, ale tvarové i materiálové riešenie stavby. Dom tvoria dva biele kvádre nerovnakej veľkosti, orientované podľa pozdĺžnej osi pozemku. Menší kváder slúži ako garáž pre dve autá, väčší je potom samotný dom s jedným podzemným a dvoma nadzemnými podlažiami Nový objekt vznikol na mieste domu zo 70. rokov minulého storočia, ktorý niesol všetky stopy výstavby tej doby – bol vybudovaný svojpomocne, z nekvalitných materiálov v akejsi rodinnej variácii na „Akciu Z“. “. Majitelia pôvodne uvažovali len o jeho prestavbe pre potreby mladej rodiny. Neskôr sa rozhodli pôvodný objekt zbúrať a postaviť namiesto neho celkom nový. Keď však zbehneme po schodoch do pivnice, absolvujeme krátku cestu do minulosti, časť pôvodnej pivnice totiž zostala zachovaná i po prestavbe. Aj keď iba objemovo – čisto omietnuté steny a nové inštalácie prezrádzajú, že pri výstavbe sa nešetrilo ani v priestoroch, ktoré zvyčajne zostávajú očiam návštevníka skryté.


Biele steny plné života

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

43572

Dom naplno využíva orientáciu pozemku podľa svetových strán. Severnú fasádu presvetľujú len dve menšie okná, ktoré privádzajú prirodzené svetlo na schodisko a do spojovacej chodby v hornom podlaží. Hmotu východnej, uličnej fasády rozbíja už spomínaný kváder garáže. Otvorenejšia je južná fasáda – okná z hosťovskej izby, kuchyne i detských izieb v hornom podlaží ponúkajú pohľad na neveľký zelený pás medzi domom a hranou pozemku, ktorý časom farebne i tvarovo obohatí premyslene založená (tiež podľa návrhu architektiek z ateliéru di5).

Okno zo spálne


Biele steny plné života

43573

Poznávacím znamením našej decembrovej návštevy je jeho západná, sklenená fasáda. Návrh šikovne kombinuje otváracie a statické zasklené plochy z číreho i nepriehľadného skla (ktoré signalizuje intímnu funkciu miestností). Fasáda sa tak javí ako kompaktná, ale rozhodne nie fádna. Prerušenie tepelných mostov bolo len otázkou technického riešenia dôležitých detailov, na ktoré však architekti nezabudli. Proti nadmernému oslneniu sa obyvatelia chránia stiahnutím veľkoplošných zabudovaných vonkajších roliet, ktoré, ako sme sa dozvedeli, majú aj určitú bezpečnostnú funkciu.


Biele steny plné života

43570

Zasklená plocha ponúka krásny výhľad do záhrady, ak však chceme z domu von, napríklad posedieť pri bazéne, musíme využiť posuvné sklenené dvere v kuchynskej časti. Tomuto riešeniu nemožno uprieť praktický význam – vďaka nemu nehrozí, že by deti vybiehajúce priamo z bazéna zamierili rovno do pohodlnej obývačky. Zastavme sa ešte v kuchyni – o bielej farbe kuchynskej linky, ktorá tak príjemne korešponduje s omietkami, už reč bola, nemenej zaujímavý je samotný zrod tejto – pre mnohých z nás najdôležitejšej – miestnosti v dome. Majiteľ domu má svoje obľúbené kusy nábytku a tvar i veľkosť kuchyne do značnej miery určil dávno pred stavbou vybratý typ jedálenského stola: „Stôl bol daný, my sme ho v návrhoch prakticky len obstavali,“ potvrdzuje architektka. My dodávame, že ho obstavali veľmi príjemne. Prechod medzi obývačkou a kuchyňou s jedálenskou časťou pripomína rozprávku o múdrej dievčine, ktorá prišla pred kráľa oblečená – neoblečená. Obe miestnosti sú síce samostatné, ale pritom otvorené – bohatý rodinný život v jednej neohrozuje domáce šťastie v druhej.

Pre budúcich školákov


Biele steny plné života

43574

Na druhom poschodí prekvapí malá pracovňa, ktorá vznikla na mieste plánovaného záchodu. Hlava rodiny totiž po prvých prebdených nociach s novorodencom veľmi skoro zistila, že samostatná, uzavretá pracovňa prispeje k rodinnému šťastiu viac, než dva záchody na poschodí. Pozdĺž severnej steny sa tiahne dlhý koridor, kde by mala v blízkej budúcnosti vzniknúť knižnica. Dve detské izby spájajú široké posuvné dvere – veľká spoločná herňa sa tak môže na noc premeniť na dve detské spálne. Dômyselnosť riešenia ocenia rodičia už o pár rokov, keď obaja synovia začnú chodiť do školy – dve samostatné študovne dovolia obom školákom sústrediť sa na domáce úlohy.


Biele steny plné života

43575

Na záchode a v priestrannej kúpeľni sme ocenili dizajn sanitárnej keramiky a batérií, ktorý si s architektonickým riešením rozumejú už na prvý pohľad. Umývadlá sú vsadené pod sklenenú dosku vyrobenú na mieru. Skutočnosť, že aj za menej peňazí môže byť veľa muziky, potvrdzuje sivá dlažba (použitá i v kuchyni) od domáceho výrobcu. Poslednou miestnosťou, ktorú sme navštívili, bola elegantná spálňa rodičov. Písali sme už niečo o skriniach? Ani nebol dôvod, všetko oblečenie si našlo miesto v šatníku, ktorý od spálne rodičov delí jednoduchá priečka bez zbytočných dverí.


Biele steny plné života

43565

Naša návšteva sa pomaly končí. Nepohrdnem šálkou dobrého zeleného čaju, ktorý ponúka pani domáca. Čaj spolu s architektkou vypijeme na prechádzke po neveľkej záhrade. Bazén vzhľadom na ročné obdobie až tak neláka, radšej sa sústredím na výklad o záhrade – umiestnenie a výber rastlín sľubuje, že priestor okolo domu nebude nudiť ani o niekoľko rokov. Voľná trávnatá plocha pri bazéne zase pamätá na demografiu rodiny, kde – aspoň čo do počtu – vládnu chlapi. Pán domu i jeho dvaja synovia tu celkom isto odohrajú ešte mnoho napínavých futbalových súbojov. Na výsledky zápasov o majstra domu však nečakáme a s domom i jeho obyvateľmi sa pomaly lúčime. Ak nás však pozvú, určite sa sem radi vrátime…


Technické údaje

Autor projektu: Ing. arch. Eva Rybníčková
Autor pôvodného riešenia: Jan Dvořák, dipl. Arch. ETH
Projekt záhrady: Ing. arch. Eva Rybníčková, spolupráca Ing. arch. Barbora Tupá
Celková úžitková plocha domu: 291 m2 (158 1.NP, 72 2.NP, 61 1.PP)
Projekt 5/2003 – 11/2003
Stavba 2/2004 – 5/2005
Generálny dodávateľ: EDIFICE Construction & Consulting
Dvere: Sapeli
Dlažba: RAKO Duo Line
Zariaďovacie predmety: Laufen a Keramag
Batérie: Novaservis, séria TowerTech
Vykurovanie: plynové, kotol Vaillant, podlahové vykurovacie telesá Likov, parapetné Korado
Komín: Schiedel, kozubová vložka typ Spartherm
Bazén: Desjoyaux

Kategória: Návšteva
Tagy: návšteva novostavba rodinné domy
Zdieľať článok

Diskusia