Bumerang: alebo: austrálska inšpirácia

31. 08. 2006
Zdieľať

Pôdorys domu s ladne zaoblenou severnou stenou inšpiroval architekta Jana Línka k pomenovaniu svojho diela Boomerang. Tvorivá energia vložená do originálneho diela sa šíri do okolia, povesť o unikátnom dome letí svetom a k autorovi a investorovi sa vracia v podobe mnohých uznaní.

Kto hľadá, nájde


Bumerang: alebo: austrálska inšpirácia

63128
Pavel Rydl

Asi je to naozaj tak, že kto hľadá, aj nájde, a kvalitné dielo, nielen architektonické, sa dostane k investorovi, ktorý oň stojí alebo, ešte lepšie, oň usiluje. Náš hostiteľ býval asi od svojich dvadsiatich rokov v podkrovnom byte v centre okresného mesta. Má rád modernú architektúru, vždy obdivoval funkcionalistické domy, páčia sa mu moderné priemyselné stavby v štýle high-tech, ktoré hojne využívajú betón, sklo a oceľ. Keď sa rozhodol postaviť dom pre svoju plánovanú štvor- až päťčlennú rodinu, hľadal architekta, ktorý by mu vypracoval projekt v podobnom duchu. Priatelia, stavební odborníci, mu sprostredkovali kontakt s architektom Janom Línkom. Spoločne navštívili niekoľko realizovaných stavieb a o architektovi bolo rozhodnuté.


Bumerang: alebo: austrálska inšpirácia

63134
Pavel Rydl


Bumerang: alebo: austrálska inšpirácia

63135
Pavel Rydl


Zo spálne na východnej strane domu sa dá širokými dverami prejsť na terasu.


S bielou farbou sanitárnej keramiky kontrastuje ľadovomodrozelený tón dlažby a emailu na stenách.


Na prvýkrát zhoda


Bumerang: alebo: austrálska inšpirácia

63130
Pavel Rydl

Došlo k šťastnému stretnutiu osvieteného investora a invenčného tvorcu. Majiteľ rozpráva: „Pán architekt sa prišiel pozrieť na stavebnú parcelu, oboznámil sa s mojím životným štýlom, s názormi a so záľubami. Požadoval som otvorený priestor, veľkú obývačku, jedáleň a kuchyňu – všetko prepojené; tesne nadväzujúci bazén, pracovňu, izby nie príliš veľké. Za štrnásť dní priviezol dokonalý model a od tejto koncepcie sme sa už neodchýlili. Postavili sme v podstate dom, ktorý zodpovedá prvému návrhu pána architekta. Perfektne sme sa zhodli.“


Bumerang: alebo: austrálska inšpirácia

63129
Pavel Rydl

Architekt Línek k tomu dodáva: „Som rád, že prichádzajú kultivovaní klienti, ktorí chcú zodpovedajúcim spôsobom investovať a uvedomujú si svoj podiel na vytváraní kultúrneho prostredia a povedomia. S takými rýchlo nachádzame spoločnú reč a v harmonickom tvorení môžeme dôjsť k výsledku, ktorý nie je nesúrodým hybridom plným kompromisov, ale dielom napĺňajúcim určitý koncept. To bol aj prípad tohto investora. Človek s veľmi vyhraneným výtvarným názorom mi zadal úlohu, ktorá ma veľmi zaujímala a dal mi pole pre skutočne radostnú, slobodnú tvorbu.


Bumerang: alebo: austrálska inšpirácia

63133
Pavel Rydl

Inklinujem k organickej architektúre, ktorá čerpá inšpiráciu zo živočíšnej ríše a podobným spôsobom reaguje na vytváranie priestoru. Možno sa v tom prejavuje súvislosť s mojou záľubou, ktorou je stavba modelov. Často projektujem luxusné vily pre náročných klientov, ktorí majú vyhranený vkus. Väčšinou požadujú priestorovo viacúrovňové domy. To mi dáva možnosť prepájať vertikálne úrovne a vytvoriť bohato štruktúrovaný vnútorný priestor, ktorý umožňuje komunikáciu rodiny a súčasne sa premietne do architektonického výrazu.“

Podstata bumerangu

Pri pohľade od vstupnej brány vníma prichádzajúci stavbu na veľkom pozemku s dokonale strihaným trávnikom ako trochu strohú a uzatvorenú. Na ulicu je dom orientovaný severovýchodnou časťou oblúka vonkajšej obvodovej steny, ktorá je v tvare kosy pretiahnutá do ochranného múra, zabezpečujúceho intimitu časti záhrady pri južnom otvorenom priečelí. Severná stena poskladaná z betónových tvárnic je členená niekoľkými nepravidelne rozmiestnenými okennými otvormi, ktoré presvetľujú zväčša komunikačné alebo obslužné priestory.


Bumerang: alebo: austrálska inšpirácia

63127
Pavel Rydl

Milým oživením je malý skleník chrániaci vchod do domu a voľný otvor lichobežníkového tvaru v ochrannom múre. Ak obídeme juhovýchodnú hranu múra, objaví sa pred nami voľne členená južná fasáda. Jednotlivé trakty budovy na seba organicky nadväzujú a pritom si viditeľne zachovávajú určitú autonómiu – uzatvorenejšia privátna časť s prípravovňou a kuchyňou v prízemí a so spálňami na poschodí prechádza do zaskleného spoločenského priestoru. Bazénová hala je obložená smrekovými hranolčekmi, ktoré sú na južnej a západnej strane uložené v oceľových rámoch. Tieto posuvné žalúzie umožňujú podľa potreby odkrývať alebo zatieňovať sklenené steny haly. Celý dom, ktorého tri zóny majú rozdielnu výšku, kryje nepravidelne prehnutá strecha so spádom k južnej strane.


Bumerang: alebo: austrálska inšpirácia

63126
Pavel Rydl

Základnou konštrukciou domu je betónový monolit, výplne tvoria tehlové bloky. Stavba je čiastočne podpivničená, patria k nej aj garáž a technická miestnosť, ktoré sú zapustené pod úroveň terénu vedľa domu a spojené s domom podzemnou chodbou. Nadzemná časť garáže a plot na východnej strane pozemku sú postavené s využitím gabionu, čo je štiepaný kameň poskladaný do klietky z tenkých pozinkovaných drôtov.


Bumerang: alebo: austrálska inšpirácia

63132
Pavel Rydl

Vnímať dielo

Architekt nepodlieha zažitým konvenciám a slobodne využíva možnosti voľného tvarovania, ktoré dovoľujú konštrukčné vlastnosti moderných materiálov. Neostáva pri strohom radení pravouhlých tvarov, necháva objemy organicky vyrastať jeden z druhého, využíva kontrast tvrdých a mäkkých línií, drsných a hladkých povrchov, teplých a chladných, prírodných a umelých materiálov. Dosahuje rytmizáciu a napätie, očakávania a prekvapenia. Zdanlivo prázdny priestor rozoznieva návštevníkovu imagináciu do rezonancie s autorovými podnetmi. Skladba priestoru sa vníma podobne ako hudba alebo iný výtvarný artefakt.

Originál


Bumerang: alebo: austrálska inšpirácia

63131
Pavel Rydl

Každý vníma architektúru podľa vlastnej mentálnej a citovej výbavy. Keď bola stavba nová, našli sa jednotlivci, ktorí postáli v centrálnom obytnom priestore a hľadiac na betónový kubus, razantne vystupujúci z alabastrovo bielych plôch, povedali: „No, keď to doomietate, tak to bude celkom pekné.“ Spokojný investor môže rekapitulovať: „Moje predstavy o bývaní sa podarilo splniť na sto percent. Mal som to šťastie, že som našiel vynikajúceho architekta, s ktorým sme si padli do noty. Žije sa tu veľmi príjemne.“


Bumerang: alebo: austrálska inšpirácia

63124


Bumerang: alebo: austrálska inšpirácia

63123

Pôdorys prízemia Pôdorys poschodia

Kategória: Návšteva
Tagy: návšteva rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia