Zdroj: Jiří Lízer

Bývalý režim spravil zo stajne roľnícke družstvo, po jeho páde budova chátrala. Úžasné, ako krásne sa ju podarilo premeniť!

12. 02. 2024
Zdieľať

Chátrajúcej hospodárskej stavby (niekdajšieho jednotného roľníckeho družstva) v obľúbenej časti Krkonôš sa ujal nový majiteľ. Architektka Eva Skalická mu pomohla premeniť ho na komfortné, moderné a čisté bývanie, ktoré slúži na dlhší pobyt rodiny a hostí v horách.

Stavba počas viac ako storočnej histórie niekoľkokrát zmenila majiteľa, jedným z nich bolo aj jednotné roľnícke družstvo. Došlo tak k mnohým necitlivým a nezvratným zásahom do vonkajšej podoby domu aj interiéru. Niektoré prvky, napríklad stajňové klenby alebo časť hrazdeného muriva v podkroví, sa podarilo zachrániť, iné boli nenávratne zničené. 

Obývačka v dome so sedačkami a výraznými svietidlami.

Jednoduchú farebnú paletu zvýrazňujú čierne akcenty v podobe výrazných svietidiel, barových stoličiek, konferenčných stolíkov a ďalších doplnkov. Farbu do priestoru vnáša červený koberec a textúru kožušiny na pohovkách. Zdroj: Jiří Lízer

Priznaná modernosť

Návrh pracoval s renováciou zachovaných častí, novo pridané elementy sú priznane súčasné. Napríklad stena medzi podestou a spálňou na poschodí, ktorá sa stala dominantou schodiskového priestoru, je novo riešená ako moderná, v detaile čistá bezrámová sklenená konštrukcia. Rovnako tak architektka pri návrhu dispozície vychádzala z pôvodného priestorového riešenia objektu, ktoré citlivo prispôsobila súčasným požiadavkám na komfortné bývanie.

Prečítajte si tiež
Starý dom nezbúrali, dnes stráži súkromie nového. Ako sa dá pôvodná budova začleniť do moderného bývania?

Zostali lokálni

Prízemie je koncipované ako spoločenské s hlavným obytným priestorom s krbom, so spoločenskou miestnosťou, saunou a s technickým vybavením. Na poschodí vznikli tri spálne doplnené sociálnym zázemím.

Materiály použité pri rekonštrukcii boli vo veľkej miere z miestnych zdrojov. Smrekové palubovky pochádzajú z lokálnej píly, dvere vyrobilo neďaleké stolárstvo.

Vstupná chodba domu v Krkonošiach so skrinkou a zrkadlom.

Architektka sa snažila zužitkovať najmä lokálne zdroje a prácu miestnych remeselníkov. Dvere sú napríklad z dielne blízkeho stolárstva. Zdroj: Jiří Lízer

Dôležitú rolu pri celkovom vyznení interiéru hrá osvetlenie. To bolo vyberané s dôrazom na zvýraznenie či potlačenie jednotlivých častí členitého priestoru, možno ho rôzne kombinovať a počas dňa tak vytvára rozdielne nálady a podporuje útulnú atmosféru horského bývania.

Prečítajte si tiež
Plnohodnotné bývanie v ruinách historickej stavby docielili vložením obytného boxu

Ako dekorácia boli zvolené a akcentované predmety z rodinného dedičstva, ktoré majú pre majiteľa citový význam. Obytnej kuchyni dominuje obraz s tematikou horskej krajiny, jednoduchý interiér dopĺňa porcelánové súsošie srniek, na ktoré si mnohí pamätáme z detstva u babičky.

Pohľad do čierno-bielej kúpeľne s terazzovým obkladom.

Bielo-čiernu farebnú kombináciu architektka zachovala aj v kúpeľni a pre oživenie ju doplnila veľkoformátovým terazzovým obkladom. Zdroj: Jiří Lízer

Premena hospodárskej budovy v Krkonošiach

Architekt: Ing. arch. Eva Skalická, PhD., esarch.cz
Realizácia: 2021
Použité materiály: podlaha – smrekové drevo, múr v spálni – pôvodná tehla, obklad v kúpeľni  – terazzo

Text: Ing. Arch. Eva Skalická, PhD.
Foto: Jiří Lízer
Redakčne spracovala: Lucia Blažiová
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: drevená fasáda historický dom hospodárska budova premena stajne
Zdieľať článok
Puchnú vám cez leto prsty? Pozrite si tipy, ako jednoducho dať dole zaseknutý prsteňUrob si sám

Puchnú vám cez leto prsty? Pozrite si tipy, ako jednoducho dať dole zaseknutý prsteň

Ako zamedzíte hluk zvonka?Dom z tehly

Ako zamedzíte hluk zvonka?

Zelený sliz v trávniku: Prečo sa objavil a ako sa ho zbaviť?Záhrada

Zelený sliz v trávniku: Prečo sa objavil a ako sa ho zbaviť?

Škoricové slimáky s pomarančovou glazúrou: Očarí vás nielen ich chuť, ale aj netradičná farbaUrob si sám

Škoricové slimáky s pomarančovou glazúrou: Očarí vás nielen ich chuť, ale aj netradičná farba

Diskusia