Do svahovitého pozemku v Perneku zasadili neobvyklý rodinný dom v tvare lichobežníka
Mladá rodina si vyhliadla veľký pozemok na okraji obce Pernek v okrese Malacky. Leží v prírodnom prostredí Malých Karpát, kde by ste len ťažko mohli očakávať rovinu. Architekt Ján Studený zužitkoval sklon svahovitého terénu tak, aby stavba bola čo najmenej nápadná, a pritom mali domáci dostatok pohodlia. Originálny dom má nevšedný tvar a presklenú fasádu orientovanú k rovinatej časti pozemku.
„Naším zámerom bolo urobiť jednoduchý, stavebne nenáročný dom, ktorý využíva terénne danosti pozemku a splýva s prostredím. Poskytnúť bývaniu čo najväčšie spojenie s okolitou prírodou. Dom sme umiestnili do svahu pod cestou, aby sme umožnili jeho obyvateľom pozorovať prírodu protiľahlého lesa a rovinatú časť pozemku sme tak uvoľnili pre záhradu,“ opisuje riešenie novostavby architekt Ján Studený.
Betónová škrupina s presklenou fasádou
Z charakteru pozemku a funkcií, ktoré mal dom zahŕňať, vyplynula tvarovo atypická stavba. Konštrukciou pripomína niekdajšie bunkre – tvorí ju škrupina bez vnútorných podpôr z monolitického betónu. Autor návrhu ponechal betón v interiéri priznaný.
Ďalšou jedinečnosťou tohto domu je, že okná má len z jednej strany, zato vo veľkoplošnom formáte – celá južná fasáda domu je presklená stena. Okrem svetla, ktoré vnáša do interiéru, zabezpečuje intenzívne prepojenie obytných zón s prírodným prostredím. Ostatné fasády – dve šikmé bočné steny a strecha – sú zatrávnené a splývajú s terénom.
Nielen priečny rez, ale aj pôdorys je lichobežník
Lichobežníkový tvar prednej fasády autor projektu premietol aj do pôdorysu – prvé i druhé podlažie majú pôdorys rovnoramenného lichobežníka. Obe podlažia prepája schodisko umiestnené na pravej strane interiéru. Na prízemí sa nachádza otvorený multifunkčný priestor delený na zóny obývacej izby s pracovným kútom, spálne rodičov, kuchyne s jedálňou. Na dennú časť priamo nadväzuje záhrada. V časti najbližšie ku svahu je technické zázemie domu.
Vstup je na vyššom podlaží
Na hornom podlaží dostali priestor dve spálne pre deti a kúpeľňa. Keďže horné poschodie je zároveň aj vstupným, časť tvorí zádverie s odkladacími funkciami. Všetky obytné miestnosti vrátane spální sú orientované smerom k záhrade a lesu a majú nádherné, ničím nerušené výhľady.
Vstup a kúpeľňa našli miesto bližšie pri svahu. Celú stavbu dopĺňajú vonkajšie schodiská prepájajúce rôzne úrovne terénu. Po samotnej výstavbe projekt pokračoval zatrávnením strechy a šikmých fasád.
Rodinný dom Pernek
architektonický ateliér: studený architekti
autor: Ján Studený
spolupráca: Daniel Silva, Maroš Bátora
lokalita: Pernek
plocha pozemku: 2 000 m2
úžitková plocha: 200 m2
projekt: 2009 – 2014
realizácia: 2010 – 2022
Sabína Zavarská
Foto: Alex Shoots Buildings