22. 06. 2005
Zdieľať

Veľký otvorený priestor zaliaty slnkom, to bolo prvé, čo ma pri návšteve tohto domu zaujalo. A potom priestranná záhrada končiaca sa až v lese – jednoducho veľmi príjemné tiché bývanie.

Veľký otvorený priestor zaliaty slnkom, to bolo prvé, čo ma pri návšteve tohto domu zaujalo. A potom priestranná záhrada končiaca sa až v lese – jednoducho veľmi príjemné tiché bývanie. Mladá rodina začínala podobne ako stovky ďalších – v panelákovom byte na nevľúdnom sídlisku. A takisto ako mnoho iných snívala o peknom bývaní vo vlastnom dome. Keď sa naskytla príležitosť kúpiť pozemok, nezaváhali ani na chvíľu.

Spolupráca s architektom

Zhodou okolností je ich priateľ architekt. Jeho prácu manželia poznali a páčila sa im, a tak ho, prirodzene, oslovili. Domáci pán mal dve základné požiadavky – veľký vzdušný priestor a bazén. Domácej pani sa práve narodil syn, a tak mala trocha iné starosti. Podľa jej slov bola celá stavba dosť náročná, lebo mnohé veci musela riešiť za výdatného kriku nového člena rodiny. Priateľ architekt im navrhoval aj vnútorné zariadenie a pri mnohom radil.

Otvorený priestor

Do domu vás uvedie presklená vstupná hala. V nej sú zaujímavé veľké vstavané skriňové dvere – kombinácia zrkadla a plastu s dizajnom kovu, čo vyzerá naozaj dobre. Za dverami sa skrýva úložný priestor a malá miestnosť s vykurovacími telesami, miestom na sušenie bielizne a prechod do garáže. Dom je dvojpodlažný. Hlavný obývací priestor je veľkorysý a vzdušný, otvorený cez obe podlažia. Jedna celá stena je presklená s výhľadom na záhradu a s prechodom veľkými dverami na dláždenú terasu. Na obývaciu izbu voľne nadväzuje jedáleň. Jednoliatosť priestoru umocňuje drevená podlaha. Po ľavej strane jedálenského kúta sa za presklenou stenou modrie hladina krytého bazéna. Bazén je zasklenou stenou prepojený aj s terasou. Po pravej strane je kuchyňa, ktorú od jedálne opticky delí barový pult ukončený dreveným stĺpom a keramická dlažba. Od obývačky je kuchyňa oddelená schodiskom. Schodisko vás elegantným oblúkom vyvedie na galériu druhého podlažia, kde sú situované spálne a pracovňa spojená s hosťovskou izbou. Nechýba tu ani súkromná kúpeľňa.

Drevo, koža a kvety

Tak by sa dalo v skratke charakterizovať zariadenie v dome. Obývačke dominuje kožená sedacia súprava v pastelovej žltej farbe a kozub. Komín kozuba prechádza obidvoma podlažiami. V čase našej návštevy sa vonku riadne ochladilo. Domáca pani prikúrila jedným polienkom, ktoré výborne prehrialo nielen spodný priestor, ale aj galériu. Po oboch stranách kozuba je vymurovaný múrik s drevenými dvierkami. Vnútro slúži ako úložný priestor, horná stena poskytuje miesto na televízor, hifi vežu a dekoračné prvky. Konferenčný stolík a jedálenský stôl sú kombináciou masívneho dreva a kovu, vyrobené šikovným stolárom podľa návrhu architekta. Jedálenský stôl je doplnený štíhlymi koženými stoličkami s pochrómovanými nohami. Barový pult a kuchynská linka sú tiež z dreva. Kuchynská linka je podľa návrhu domácej panej vyrobená na mieru. Ten istý majster zhotovil zariadenie spální. Drevo v prírodnom odtieni a svetlú farbu kože vhodne dopĺňa pastelová farba stien. Kontrast k týmto jemným tónom tvoria všadeprítomné kvety, ktoré sú pýchou majiteľky. Vidno, že sa im tu dobre darí. Kvety lemujú schodisko aj celú galériu. Nechýbajú ani v jednej miestnosti, dokonca ani v priestore bazéna. Pani domu prezradila, že im trvá pol druha hodiny, kým ich spolu s dnes už trojročným synom polejú.

Záhrada

Záhradu tvorí z prevažnej časti svieži trávnik. Pozemok je na miernom svahu, preto je plocha trávnika predelená terasou v tvare polkruhu, vyloženou štiepaným kameňom. V strede terasy sú schodíky, ku ktorým vedie chodník dláždený kameňom. Vrch terasy je vysadený ružami. Trávnik je lemovaný kvetmi, krami a mladými stromami, ktoré sa do zrelej krásy rozrastú o pár rôčkov. Budú tak tvoriť prírodný plot medzi susedmi a majiteľom poskytnú viac súkromia. V záhrade nechýba ani vonkajší kozub na letné grilovacie posedenie.

Doladenie

Hoci sa majitelia nasťahovali pred dvoma rokmi, k ich úplnej spokojnosti v novom dome ešte treba doladiť zopár maličkostí. Stále napríklad hľadajú, a nenachádzajú, vhodné doplnkové svietidlá do obývacej izby, kuchyne a bazéna. Majiteľka chce veľký obývací priestor zútulniť obrazmi a dekoračnými prvkami. Do posiaľ sa však viac venovala malému synovi a na podobné, hoci veľmi príjemné záležitosti jej veľa času neostávalo. Domáci pán ešte musí premyslieť a vyriešiť ozvučenie obývačky, v ktorej sa tvorí echo. Má v pláne zo stropu zavesiť veľký model lietadla (najlepšie starého dvojplošníka), ale musí najprv presvedčiť svoju lepšiu polovičku. Napriek týmto drobnostiam sa tu rodina cíti dobre. Najmä si nevedia vynachváliť – v porovnaní so sídliskovým ruchom – božský pokoj.

Kategória: Navrhovanie interiéru Návšteva
Tagy: bývanie návrh interiéru návšteva rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia