Zdroj: Petr Nacházel

Z ulice vidíte iba garáž, neverili by ste, čo sa skrýva za ňou! Klesajúci terén smerom od ulice využili v prospech súkromia domácich

11. 01. 2023
Zdieľať

Na prvý pohľad nenápadná vila pre mladú štvorčlennú rodinu ukrýva podlahovú plochu až 870 metrov štvorcových. Autori projektu sa nechali inšpirovať krídlovou dispozíciou renesančných a barokových víl. Vytvorili vilu, ktorá má štyri rôzne orientované časti, pričom každá má inú funkciu i atmosféru. Všetky obytné priestory sa však tešia bezprostrednému kontaktu so záhradou a vysokej miere súkromia.

Nacházel architekti mali za úlohu navrhnúť rodinný dom – vilu pre investorov, ktorí radi športujú a milujú umenie. Autori návrhu využili klesajúci terén smerom od ulice nižšie do záhrady v prospech súkromia domácich. Na najvyššie miesto, najbližšie k príjazdovej ceste, umiestnili vstupný blok s garážou. Nič iné prakticky nevidno. Zo vstupu sa dostanete zakriveným betónovým schodiskom do hlavnej haly rodinného sídla v nižšie položenom bode.

Exteriér so záhradou - Prímestská vila v Prahe

Všetky obytné priestory sa tešia bezprostrednému kontaktu so záhradou a vysokej miere súkromia. Zdroj: Petr Nacházel

Štyri krídla tvoria hviezdicu

Hala je zároveň miestom, z ktorého vybiehajú štyri samostatné obytné krídla. Ich pôdorys tvorí hviezdicu. Každá časť má vlastnú funkciu a zároveň rozdeľujú pozemok a záhradu na odlišné segmenty. Významnú spoluúčasť na celkovej atmosfére v záhrade i v interiéri zohráva zeleň, ktorá sa rozvíja od jednoduchšej výsadby pri vstupe až po vzhľad hustého parku na pozemku nižšie.

Betónové schodisko -Prímestská vila v Prahe

Hala je zároveň miestom, z ktorého vybiehajú štyri samostatné obytné krídla. Zdroj: Petr Nacházel

Izby vo všetkých štyroch krídlach prepája presvetlená chodba s priehľadom do centrálneho priestoru. Jedno z krídel je venované domácej posilňovni s bazénom. Na spoločenskú časť nadväzuje krytá vonkajšia terasa s posedením.

Oceľobetónová konštrukcia v surovej podobe

„Monolitickú oceľobetónovú konštrukciu domu sme ponechali v surovej podobe, rovnako ako ostatné materiály. V interiéri vyniká hrubá štruktúra nosných stien a schodiska. Segmenty podláh v celom dome sú naopak leštené. Materiálovú skladbu dopĺňajú biela omietka, výrazný lesklý kamenný obklad a prírodná dyha,“ vymenúva architektka Zuzana Nacházelová.

Interiér - Prímestská vila v Prahe

V interiéri vyniká hrubá štruktúra nosných stien a schodiska, podlahy v celom dome sú naopak leštené. Zdroj: Petr Nacházel

Tepelné čerpadlo, podlahové kúrenie, zber dažďovej vody

Vykurovanie v priestrannej vile s jedinečným pôdorysom zabezpečuje tepelné čerpadlo typu zem-voda, v kombinácii s podlahovým kúrením. V lete stavba zužitkúva tepelnú zotrvačnosť masívnych konštrukcií, prirodzené prúdenie vzduchu a efektívne tienenie zo strany záhrady. Ak je to potrebné, domáci môžu tepelné čerpadlo využiť aj na chladenie. Samozrejmosťou stavby je zber zrážkovej vody zo striech na ďalšie použitie.

Prečítajte si tiež
Trojuholník ako hlavný symbol rekonštrukcie dvojpodlažnej vily v Brne. Prekvapuje atypickými detailmi a stavebnými princípmi

Prímestská vila v Prahe

architektonický ateliér: Nacházel architekti
autori: Ing. arch. Petr Nacházel, Ing. arch. Zuzana Nacházelová
lokalita: Praha, Česká republika
podlahová plocha: 870 m²
realizácia: 2019 – 2021

Sabína Zavarská
Foto: Petr Nacházel

Kategória: Návšteva
Tagy: betón kamenný obklad pôdorys schodiská vily
Zdieľať článok

Diskusia