Zdroj: Giovanni De Sandre

Bývanie v krásnom prostredí pod monumentálnou strechou

12. 06. 2022
Zdieľať

Nie vždy idú stavebné tradície ruka v ruke s požiadavkami na moderné bývanie a pohodlie. V prípade domu pod monumentálnou strechou s názvom House K2 v Južnom Tirolsku sa to podarilo. Bonusom navyše je úchvatná prírodná scenéria, kamkoľvek oko dovidí. Nechceli by ste sem aspoň na pár dní?

Stavba z dielne štúdia monovolume architecture + design leží na náhornej plošine Renon na severe Talianska. Vďaka tomu, že je obklopená lesmi a lúkami, vytvára ideálne útočisko uprostred hôr. Očarí však nielen prostredím, ale tiež architektúrou a interiérovým dizajnom. Tak, ako využíva kontrast medzi tmavým exteriérom a svetlým interiérom, pocítite aj dialóg medzi tradíciami a moderným životným štýlom.

Tirolská chata s moderným prevedením a monumentálnou strechou

Základným konceptom dizajnu je súčasná interpretácia tradičnej architektúry južného Tirolska. Zdroj: Giovanni De Sandre

Monumentálna strecha ako ochrana

Základným konceptom dizajnu je súčasná interpretácia tradičnej architektúry južného Tirolska. Celé bývanie pokrýva monumentálna strecha, ktorá vytvára pocit pohodlia a bezpečia.

Prečítajte si tiež
V prostredí majestátnych hôr pôsobí víkendový dom ako dokonalé útočisko na leto aj zimu

Pôsobí, ako ochranné krídla stavby a zároveň harmonizuje s okolitými domami. Na najvyššom poschodí sú v streche umiestnené dva vikiere, ktoré rámujú výhľady na Dolomity a vnášajú hory do obytných priestorov.

Moderný dizajnový interiér rodinnej tirolskej chaty

Hlavnou črtou interiéru je samonosné schodisko, ktoré sa vysúva do horného poschodia v tvare „U“. Zdroj: Giovanni De Sandre

Samonosné schodisko vo vnútri, subtílne schody zvonku

Hlavnou črtou interiéru je samonosné schodisko, ktoré sa vysúva do horného poschodia v tvare „U“. Zároveň kontrastuje s veľmi subtílnym prístupovým schodiskom z vonkajšej strany. Uprostred prízemia, medzi obývacou izbou a jedálňou, stojí ďalší inšpiratívny multifunkčný kus nábytku.

Moderný dizajnový interiér rodinnej tirolskej chaty

Uprostred prízemia, medzi obývacou izbou a jedálňou, stojí ďalší inšpiratívny multifunkčný kus nábytku. Zdroj: Giovanni De Sandre

Okrem úložného priestoru a miesta na televízor je v ňom zakomponovaný krb s obkladom, ktorý je reinterpretáciou tradičnej architektúry v starých juhotirolských sedliackych domoch – všimnite si vzorovaný obklad.

Prečítajte si tiež
Atypická novostavba pretkaná drevenými trámami dýcha atmosférou vidieka

Na druhom podlaží sa nachádzajú súkromné miestnosti – spálne a kúpeľne. Na treťom je samostatný apartmán so spálňou kuchyňou a obývačkou, s prístupom po vonkajšom schodisku.

Moderný dizajnový interiér rodinnej tirolskej chaty

Interiér je zariadený elegantne a nájdete tu niekoľko zaujímavých detailov. Zdroj: Giovanni De Sandre

Miestne materiály, remeselné spracovanie

Ďalším silným momentom smerom k autentickosti, a zároveň udržateľnosti stavby, je použitie miestnych materiálov a ich remeselné spracovanie. Svetlé farby a materiály v interiéri vytvárajú pocit vzdušnosti a pohodlia, tmavšie materiály vonkajších plôch umocňujú pocit intimity a bezpečia.

Prečítajte si tiež
Moderný drevený bungalov z prefabrikátov zmontovali na mieste
Tirolská chata s moderným prevedením a monumentálnou strechou

Na treťom je samostatný apartmán so spálňou kuchyňou a obývačkou, s prístupom po vonkajšom schodisku. Zdroj: Giovanni De Sandre

Kto sú to monovolume architecture + design?

Štúdio monovolume architecture + design je juhotirolská firma zameraná na architektúru a dizajn. Zakladatelia Patrik Pedó a Jury Pobitzer sa zoznámili počas štúdia na Univerzite v Innsbrucku a v roku 2003 založili vlastný ateliér. Dnes ho tvorí mladý, interdisciplinárny, medzinárodný tím 15 kreatívcov: architektov, priemyselných dizajnérov, 3D umelcov a grafických dizajnérov. Venujú sa nielen novostavbám, ale aj rekonštrukciám, taktiež výstavnému a produktovému dizajnu.

House K2

architektonický ateliér: monovolume architecture + design

dizajnový tím: Alberto Buso, Diego Preghenella, Sergio Aguado Hernàndez, Hasler Astrid, Marco Dragoni

lokalita: Oberbozen, Južné Tirolsko, Taliansko

zastavaná plocha: 975 m2

podlahová plocha: 245 m2

celkový objem: 900 m3

realizácia: 2019 – 2021

Sabína Zavarská

Foto: Giovanni De Sandre

Kategória: Návšteva
Tagy: chata dizajnový nábytok moderná architektúra multifunkčné zariadenie úložné priestory víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia