Zdroj: Václav Novák

Energeticky úspornú vilu chránia rozmerné presahy strechy. Čo nimi autori stavby získali?

28. 09. 2022
Zdieľať

V českom meste Litomyšl vyrástla v rámci novej zástavby zaujímavá vila, ktorú navrhli architekti Dan Merta a David Lukas. Stojí na severovýchodnej časti pozemku s miernym juhozápadným spádom. Pohodlie domácich a dostatok súkromia sa autorom podarilo znásobiť vyformovaním hmoty domu do tvaru písmena L. Medzi ramenami vznikol príjemný priestor orientovaný do záhrady. Mimoriadne dôležitú funkciu pri tejto stavbe majú presahy strechy. Vďaka nim vznikli cenné priestory na pomedzí interiéru a exteriéru.

Základ novostavby tvoria tri hmoty – obytné prízemie, garáž s prístreškom pre autá a druhé nadzemné podlažie. Architekti tieto tri celky s výraznými strešnými presahmi spojili a vznikla finálna hmota pôdorysného tvaru „L“. Priestor medzi ramenami sa otvára do záhrady. 

Prečítajte si tiež
Minimalizmus nemusí byť nudný! Premyslená prestavba radového domu s jasnými pravidlami

Vďaka rozsiahlym a precízne umiestneným presahom pultovej strechy vzniklo viacero vonkajších miestností. Presahy striech majú aj ďalšiu funkciu – zmierňujú prehriatie interiéru v horúcom lete tienením ostrých slnečných lúčov a v chladných mesiacoch zase vytvárajú medzipriestor chránený pred nepriazňou počasia.

Energeticky úsporná vila s moderným interiérom

V českom meste Litomyšl vyrástla v rámci novej zástavby zaujímavá vila. Zdroj: Václav Novák

Celé jedno krídlo patrí rodinnej obývačke s kuchyňou

Celé južné krídlo domu na prízemí tvorí denná zóna s veľkými oknami. Zahŕňa veľkú obývaciu izbu s kuchyňou, na ktorú nadväzuje vonkajšia terasa. V severnej časti domu je vonkajší prístrešok pre autá a garáž. V kolmom západnom krídle nájdete dve izby a kúpeľňu. Dom je v tomto mieste podpivničený. O poschodie vyššie sú ďalšie tri izby a kúpeľne. Do pivnice i na poschodie sa dostanete po centrálne umiestnenom schodisku. 

Prečítajte si tiež
Z ulice nenápadné rodinné domy vás pri pohľade zo záhrady prekvapia

Prísnu geometriu zjemňujú luxusné detaily

Interiér vily je vo svetlých tónoch zahŕňajúcich bielu, sivú a svetlú
farbu dreva. Jednoduché geometrické tvary nábytku zjemňujú luxusné detaily – ako sú napríklad svietidlá v dennej zóne či jemné závesy so skrytou koľajnicou. Súčasťou interiéru je aj na mieru vyrobený vstavaný nábytok.  

Energeticky úsporná vila s moderným interiérom

Základ novostavby tvoria tri hmoty – obytné prízemie, garáž s prístreškom pre autá a druhé nadzemné podlažie. Zdroj: Václav Novák

Fasády zdobí drevený aj kamenný obklad

Exteriér tvorí kombinácia štyroch materiálov: strešné presahy sú zvýraznené sivou farbou, prístrešok pre autá charakterizuje drevený obklad, každá časť domu má na fasáde aj kamenný obklad a bielu omietku. Na horné podlažie nadväzuje veľký (čiastočne presahom strechy krytý) balkón. Pri južnej hranici pozemku stojí záhradný domček s terasou a bazénom určený na rekreáciu a vonkajšie stolovanie v letných mesiacoch.

Energeticky úsporná vila s moderným interiérom

Celé južné krídlo domu na prízemí tvorí denná zóna s veľkými oknami. Zdroj: Václav Novák

Železobetón, keramické murivo, technická miestnosť v pivnici

Dom je založený na železobetónovej základovej doske s pásmi, rovnako aj prefabrikovaná strešná konštrukcia je zo železobetónu. Obvodové múry sú z keramického muriva. Horné podlažie je zastrešené pomocou drevených väzníkov. „Zvolili sme okná, ktoré kombinujú prírodné drevo a hliník v tmavom odtieni. Vďaka tomu zvonku ladia s náladou fasády a vnútorný drevený povrch rámov okien dotvára svetlý interiér.

Prečítajte si tiež
Rozsiahly dom na svahovitom pozemku dokonalo ukryli pred pohľadmi z ulice. Neuveríte, aký je v skutočnosti veľký!

Do pivnice sme umiestnili nielen skladové priestory, ale tiež technickú miestnosť, kde nájdeme plynové kotly, záložný kotol na drevoštiepku, prípravu na tepelné čerpadlá a FVE batérie,“ upresňuje technické danosti stavby Dan Merta.

Energeticky úsporná vila s moderným interiérom

Obývacia časť. Zdroj: Václav Novák

Vila Litomyšl

autori: Ing. arch. Dan Merta / Štúdio MA s.r.o, Ing. arch. David Lukas

sociálne siete autorov: https://www.facebook.com/modestartificials, https://www.instagram.com/modest_artificials/,

https://www.linkedin.com/company/modest-artificials/,

https://www.instagram.com/lukasarchcom/ 

lokalita: Litomyšl, ČR

dodávateľ: Čierny s.r.o, Studio MA s.r.o

projekt: 2018

realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Václav Novák

Kategória: Návšteva
Tagy: čisté geometrické tvary energeticky úsporné bývanie moderná architektúra novostavby strechy vily vstavaný nábytok
Zdieľať článok

Diskusia