Zdroj: Tomasz Zakrzewski

Klasický dom so sedlovou strechou? Jedinečný dom vás presvedčí, že existujú aj iné riešenia

07. 09. 2020
Zdieľať

Autorom domu „Čierna skala“ sa podarilo vytvoriť zaujímavý vzťah medzi ľudským a prírodným výtvorom. Tvar domu vyplýva z topografie okolitého horského terénu.

Pozemok leží na svahu hory. Aj preto „Čierna skala“ nie je kváder, kocka a už vôbec nie klasický dom so sedlovou strechou. Je abstraktnou mnohostrannou hmotou bez zjavného členenia na steny a strechu. Aké sú ďalšie jedinečnosti domu s výhľadom na poľské Beskydy?

Dom Čierna skala

Zdroj: Tomasz Zakrzewski

„Špeciálne hodnoty, ktoré vyplynuli z kontextu miesta, sme použili na vybudovanie vlastného jedinečného architektonického jazyka. Výsledkom tohto procesu je architektúra, ktorá je nielen funkčná, ale aj fascinujúca a zaujímavá. Vstupuje do dialógu s krajinou a mení podobu rodinného domu,“ opisujú proces tvorby nevšednej realizácie architekti z ateliéru MUS ARCHITECTS.

Prečítajte si tiež
Drevostavba s ideálnym pomerom: Toto je zlatý rez v modernej architektúre
Dom Čierna skala

Severný múr je, naopak, nízky a uzatvorený. Z väčšej časti ho tvorí strecha, ktorá sa skláňa takmer až po samotnú hranicu pozemku. Zdroj: Tomasz Zakrzewski

Z juhu úplne iný ako zo severu a východu

Z južnej slnečnej strany sa dom otvára do záhrady a prináša výhľad na Beskydy. Táto stena je vysoká, zahŕňa presklenia, terasu a lodžiu, ktoré poskytujú panoramatický výhľad. Severný múr je, naopak, nízky a uzatvorený. Z väčšej časti ho tvorí strecha, ktorá sa skláňa takmer až po samotnú hranicu pozemku. Pokles strechy si môžete všimnúť aj na východnej strane domu. Nepravidelnosti, asymetria a všetky špeciality domu vyplývajú z terénu a prírodného prostredia.

Dom Čierna skala

Zdroj: Tomasz Zakrzewski

Horizontálne členenie

„Pôdorys domu sme vzhľadom na svah upravili tak, aby celé prízemie ležalo na povrchu zeme. Kvôli prírodnému terénu je pôdorys rozčlenený horizontálne na dve časti: vstupná zóna s garážou a doplnkovými miestnosťami je na inej úrovni ako obývacia izba, kuchyňa a jedáleň. Vytvorili sme medzipodlažie, takže celý obytný priestor je priamo spojený s terasou a záhradou. Podlaha je rozdelená aj v nočnej časti domu na prvom poschodí.,“

Dom Čierna skala

„Pôdorys domu sme vzhľadom na svah upravili tak, aby celé prízemie ležalo na povrchu zeme.“ Zdroj: Tomasz Zakrzewski

Čierna bridlica a čadič

Viacstupňová strecha a jej sklony vyplývajú z funkčného usporiadania a dispozičného riešenia stavby. Samozrejme, tiež aj z prispôsobenia sa vonkajšiemu prostrediu a dizajnu krajiny. Výsledkom je stavba, geometriou priam „zabudovaná“ do topografie hory, čo výrazne ovplyvňuje štruktúru domu a jeho konečnú dynamickú podobu. Na pohľad vystupujú z horského svahu ostré, špicaté balvany, čierna bridlica alebo čadičové hrudky. Z diaľky v nich ani netušíte dom.

Prečítajte si tiež
Prvý energeticky plusový dom v Čechách postavili na veľmi úzkom pozemku v Brne

Dom Čierna skala

Architektonický ateliér: MUS ARCHITECTS
Lokalita: Bielsko-Biała, Poľsko
Úžitková plocha: 260 m2
Realizácia: 2018

Sabína Zavarská
Foto: Tomasz Zakrzewski

Kategória: Návšteva
Tagy: moderná architektúra rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia