Zdroj: Aleš Jungmann

Nádherná premena domu z 19. storočia! Z ošumelej chalupy je dnes príjemné bývanie s pravou atmosférou vidieka

03. 05. 2024
Zdieľať

V mestečku neďaleko Prahy, kde sa v hustej zástavbe druží krása s jednoduchosťou, ožil na malej parcele rodinný dom z polovice 19. storočia. Záujmom nového vlastníka bolo “chalupu” trvalo zobytniť a vrátiť do pôvodnej podoby. Jeho predstavy skvele zhmotnil ateliér Balda Architekti v konzultácii s pamiatkarmi.

Výnimočný genius loci vyzdvihujú nielen dávne korene mesta a typický charakter jeho architektúry, ale predovšetkým fantastický svet za jeho hranicami. Práve tam sa totiž rozprestiera Chránená krajinná oblasť Kokořínsko, plná pozoruhodných skalných útvarov, roklín a romantických zákutí s hradmi a zrúcaninami uprostred lesov.

Vidiecky dom s dvorom a prístavbou.

Dostavanú samostatne stojacu kúpeľňu nechali architekti odstrániť a nahradili ju novou prístavbou, ktorá je súdržne prepojená s domom. Zdroj: Aleš Jungmann

Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii na konci článku.

O podobe rozhodla jedna fotografia

Známa rekreačná oblasť priťahuje mnoho ľudí nielen pre možnosť prechádzok po okolitých prírodných divoch, ale i vlastníctva niektorej z nehnuteľností. Aj keď len na občasné bývanie.

Aj predošlý majiteľ rodinného domu využíval stavbu len na krátkodobé pobyty. Svojpomocné úpravy bez jasnej stratégie sa však na historickej nehnuteľnosti nepriaznivo podpísali. „Dom stratil svoju rustikálnu podobu a na záhrade vedľa domu vyrástla samostatne stojaca kúpeľňa,” komentuje zmeny ateliér.

Prečítajte si tiež
Po spustnutom bitúnku na Liptove už niet ani stopy. Dve ženy ho svojpomocne zmenili na príťažlivé miesto s atmosférou vidieka

Pri príprave projektu veľmi pomohla jediná dochovaná fotografia z čias, keď po cestách ešte chodili konské povozy. Zobrazuje pôvodný stav domu s bielou omietkou a špaletovými oknami. Architekti po ďalšom pátraní usúdili, že táto malá stavba je pravdepodobne ešte staršia ako dokladuje záznam z katastrálnych máp z polovice 19. storočia.

Dochovaná fotografia ženy s konským povozom pred rodinným domom.

To, ako vyzeral dom vo svojej pôvodnej podobe, pomohla určiť jediná dochovaná fotografia so ženou pri konskom povoze. Zdroj: Aleš Jungmann

Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii na konci článku.

Na ostrove domov s polovičnou hmotou

Nehnuteľnosť sa nachádza v zovretí ostatných domov na pomyslenom ostrove ohraničenom ulicami na okraji mestečka. Kedysi tvorili dom i zadná stavba jednu podlhovastú hmotu a štítové fasády z oboch jej strán smerovali do ulíc.

Prečítajte si tiež
Vidiecky dom v Česku spája minulosť a súčasnosť do harmonického celku. Vo vnútri akoby človek cestoval časom

Za niekoľko nasledujúcich desaťročí sa táto podoba výrazne zmenila. Mapa z polovice minulého storočia už ukazuje úplne iný stav, a to dva samostatné domy, oddelené záhradou. „Zbúraním približne jednej polovice došlo k podstatnému zmenšeniu rekonštruovanej stavby,” zosumarizovali autori najpodstatnejšie zmeny.

Pohľad na rodinný dom pred rekonštrukciou.

Za desaťročia svojho života prešiel dom úpravami, ktoré zmenili jeho podobu. Zdroj: Aleš Jungmann

Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii na konci článku.

Prístavba nevyhnutná pre novodobý štandard

Po získaní dostatku informácií sa mohlo pristúpiť k rekonštrukcii s cieľom navrátiť dom do stavu čo najbližšie k tomu pôvodnému. Architekti nechali odstrániť neskoršie dostavanú samostatne stojacu kúpeľňu a nahradili ju novou prístavbou, súdržne prepojenou s domom. Uzatvára pozemok zo západnej strany, čím sa podarilo vytvoriť vítanú izoláciu od susedov. Prístavba bola nutná aj preto, aby sa na dome mohlo zachovať pôvodné umiestnenie dverí a zároveň sa dalo vstúpiť do novej kúpeľne priamo z hlavnej budovy.

Prečítajte si tiež
Tradičný vidiecky statok si manželia s troma deťmi obnovili svojpomocne. V príťažlivom interiéri sa akoby zastavil čas

Do domu so sedlovou strechou sa vstupuje cez priechodnú predsieň s točitým schodiskom s výraznou šachovnicovou dlažbou v teplých hnedých tónoch. Zľava vznikla kúpeľňa so šikmou čelnou stenou. Menšia plocha dokázala poňať jednoduché biele umývadlo bez skrinky, WC a sprchový kút. Dizajn interiéru domu je striedmy, podľa pravidla menej je viac.

Otvorené modré dvere do kúpeľne.

Kúpeľňa sa nachádza v prístavbe domu a je prístupná zvnútra. Zdroj: Aleš Jungmann

Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii na konci článku.

Kuchyňa bez okna, stôl pokrytý čipkou

Po pravej strane sa vchádza do obývacej izby s dvoma dvojicami okien. Napriek sviežej atmosfére priestor dýcha minulosťou. Prenesú vás do nej keramické kachle, drevená podlaha aj viditeľné trámy v o niečo tmavšom odtieni. Obývaciu izbu tvorí dvojica klasických pohodlných kresiel a okrúhly konferenčný stolík s čipkovaným obrusom.

Prečítajte si tiež
Tradičná vidiecka chalúpka s gánkom v Šariši poskytuje rodine pokojné víkendové útočisko

Sedačku nahradila kovová posteľ, ktorá má, ako sa zdá, multifunkčné využitie. Drevený jedálenský stôl so štyrmi stoličkami takmer splýva s podlahou. V zadnej časti domu architekti vytvorili kuchyňu prístupnú z obývacej izby. Obe strany jej obdĺžnikovej dispozície lemuje biela kuchynská linka po strop. Drevená pracovná doska korešponduje s podlahou podobne ako stôl.

Pohľad do obývačky s jedálenským stolom a sedacím nábytkom.

Obývačka pôsobí sviežo, hoci v nej cítiť i minulosť. Zdroj: Aleš Jungmann

Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii na konci článku.

Kvalitné bývanie s minimom vecí

Točité schodisko vedie do podkrovia rozčleneného na tri priestory, priechod s úložným nábytkom, samostatné WC s umývadlom a spálňu v prednej časti domu. K spokojnosti majiteľov je minimálne zariadená. Dominuje jej manželská posteľ a akcentuje ju červený ušiak. Polovičný úložný systém po obvode pravej steny patrí k hlavným úložným kapacitám.
Modré interiérové dvere s mliečnym presklením predstavujú prvok, ktorý si každý zamiluje.

Pohľad do jednoducho zariadenej spálne.

Točité schodisko vás dostane na poschodie so spálňou. Zdroj: Aleš Jungmann

Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii na konci článku.

„Pri stavebnej úprave bolo zachované obvodové murivo z nepálených tehál, stropné trámy a malá pivnica. Ostatné stavebné prvky boli nepôvodné alebo ich nebolo možné pri oprave znovu využiť. Nové konštrukcie boli navrhnuté s rešpektom k pôvodnému charakteru stavby,” hodnotia architekti výsledok.

Prečítajte si tiež
K neobývateľnej ruine pri Štiavnici sa presekávali dva týždne. Dnes je z nej útulná chalupa s nádhernými výhľadmi na okolie

Od bránky na priedomie vedie len niekoľko schodov. Nerovný povrch prevažne trávnatej plochy pôsobí sympaticky, neprehrieva parcelu. Drevený latkový plot spestruje záhon farebných kvetov. Voľná úprava záhrady efektne ladí s perfekcionistickou rekonštrukciou.

Vidiecky dom s dreveným plotom z ulice.

Drevený plot, upravený dvor a kvetinové záhony dopĺňajú idylickú atmosféru celého domu. Zdroj: Aleš Jungmann

Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii na konci článku.

Obnova vidieckeho domu

Architekti: Balda Architekti
Lokalita: Kokořínsko, Česká republika
Realizácia: 2023

Text: Katarína Mácová
Foto:
Aleš Jungmann

Kategória: Návšteva
Tagy: rekonštrukcia domu starý dom vidiecke domy vidiek
Zdieľať článok
Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajúUrob si sám

Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajú

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do letaASB.sk

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do leta

Výzva na obnovu domov poškodených povodňami je otvorená. Dostať môžete až 22 800 eurASB.sk

Výzva na obnovu domov poškodených povodňami je otvorená. Dostať môžete až 22 800 eur

Šiesta výzva Obnov dom a jej podmienky: Zabudnite na rýchle prsty, prihlasovanie zostane otvorené mesiaceASB.sk

Šiesta výzva Obnov dom a jej podmienky: Zabudnite na rýchle prsty, prihlasovanie zostane otvorené mesiace

Diskusia