Môže za to pes

Môže za to pes

14. 12. 2005
Zdieľať

Domáci pán túžil mať psa. Manželka však bola nekompromisná. Do bytu pes nepatrí! Buď ona, alebo pes. Nakoniec manželka ostala – a bude aj pes, ale v novom dome. Aj v tomto prípade sa potvrdilo, že pes je najlepší priateľ človeka.

Pretože v Piešťanoch, kde štvorčlenná rodina dovtedy bývala, boli pozemky príliš drahé, hľadali v ich okolí. Nakoniec našli, síce nie príliš veľký, ale v príjemnom tichom prostredí na vidieku. Projekt domu sa musel prispôsobiť neveľkému, asi štvorárovému pozemku. Manželka chcela bungalov, financií nazvyš nebolo, a tak bolo rozhodnuté. Vybrali si bungalov z katalógu.

Dispozičné riešenie


Môže za to pes

38262
Dominik Vlaheko

Základnou podmienkou domáceho pána bol otvorený priestor – málo chodieb. Domček má obdĺžnikový pôdorys. Vstup z dlhšej strany logicky rozdeľuje vnútorný priestor na dve časti – spoločenský, obytný priestor a súkromnú, intímnu časť. Zádverie vás uvedie do spoločenskej časti. Veľkorysý otvorený priestor v tvare L-ka poskytol dostatok miesta pre kuchyňu, jedáleň a obývačku. Kuchyňu a jedáleň v jednej časti L-ka oddeľuje prerušená stienka. Prvá časť stienky uzatvára kuchynskú linku. Druhá časť skrýva chladničku a murovaný komín. Na komín nadväzuje drevený barový pult, ktorý – vlastne len opticky – oddeľuje kuchyňu od obývačky, zariadenej v druhej časti L-ka. Dalo by sa povedať, že jedáleň od obývačky oddeľujú dvojkrídlové presklené dvere vedúce na terasu. Celý priestor navzájom spája drevená palubovka a drevený hradový strop.

Od zádveria napravo sa otvára jediná chodba v dome, opäť v tvare L-ka. V úzkej časti je napravo vstup do detskej herne a zároveň pracovne domáceho pána, naľavo je WC. Zo širokej časti chodby sa vchádza do dvoch spální (detskej a rodičovskej) a kúpeľne.


Môže za to pes

38263
Dominik Vlaheko

Medzi drevom a drevom

Podmienkou domáceho pána bol pes a otvorený priestor, podmienkou domácej panej zase bungalov a drevo. Drevo je naozaj dominantou celého vnútorného priestoru. Drevená palubovka v prírodnom odtieni pokrýva podlahu v celom dome. Keramická dlažba je len na WC a v kúpeľni. Drevená palubovka pretkaná hradami tvorí aj strop celého domu. Sadrokartón je opäť len na WC a v kúpeľni. A tak sa život v dome odohráva medzi drevom. Na prvý pohľad cítiť, že je to život príjemný. Drevo vnáša do priestoru celistvosť, čistotu a útulnú atmosféru. Biela farba stien zase celý priestor presvetlí a oživí. Teplej farbe dreva a čistej farbe stien kontrujú doplnky v zaujímavom bledomodrom a žltom odtieni, obľúbených farbách domácej panej.

Zariadenie


Môže za to pes

38266
Dominik Vlaheko

Drevená podlaha a drevený strop už akosi predurčili aj výber vhodného nábytku. Aby sa materiály príliš nemiešali a nenarušila sa harmónia celého interiéru, domáci zvolili nábytok v prírodných odtieňoch dreva. V snahe nezahltiť priestor nábytku nie je veľa a zvolil sa veľmi účelne.V obývacej časti tvorí kontrast k nízkym dreveným skrinkám bledomodrá sedacia súprava, bledomodré svietidlo a tmavomodrý koberec pod stolíkom. Pocit domova zvyčajne vytvárajú doplnky. Všetky tie vázičky, svietniky, obrázky a ostatné milé drobnosti sú ladené v modrej a žletej.


Môže za to pes

38271
Dominik Vlaheko

Kuchynská linka je tiež v prírodnej farbe dreva v kombinácií so žltou. Veľmi originálne je vyriešené osvetlenie barového pultu, ktoré zhotovil šikovný stolárom namieru. Drevená doska, v ktorej sú zapustené bodové svietidlá, je zavesená na dvoch reťaziach, ktoré sú dôkladne obmotané špagátom. Tu, ako aj na parapete úzkeho okna nad linkou, sa našlo miesto na doplnky vidieckeho štýlu, ktorý zdôrazňujú aranžmá zo slamienok.

V detskej herni oživujú priestor farebné časti nábytku a veselé úchytky na dvierkach a zásuvkách. Veľká žltá truhlica skrýva vo svojich útrobách hračky. V rohu miestnosti je pracovný stôl s počítačom, ktorý slúži striedavo ako pracovný kút domáceho pána alebo ako miesto zápasu dvoch synov o postup do vyššej úrovne v počítačových hrách.


Môže za to pes

38264
Dominik Vlaheko

Obe spálne sú zariadené jednoducho a veľmi prakticky – tiež v znamení dreva. Kúpeľni vládne biela v kombinácii s „marhuľkovou“, ďalšou obľúbenou farbou majiteľky. Ako nám prezradil domáci pán, nebolo najjednoduchšie zohnať keramický obklad práve v tejto kombinácii. Avšak manželkina vytrvalosť a manželova trpezlivosť sa vyplatili. Vďaka týmto odtieňom máte v kúpeľni pocit sviežosti a čistoty. A práve tak by mala kúpelňa pôsobiť.


Môže za to pes

38269
Dominik Vlaheko

Okolie domu

Keď sa po okolí roznieslo, že dom nie je podpivničený, bol z toho v celej dedine harmatanec. A kam budete odkladať „haraburdy“ – pýtali sa „starí“ dedinčania. Tento problém vyriešila garáž – pekný menší „brat“ bungalovu, situovaný v ľavom rohu záhrady. Garáž má aj upravenú povalu, čiže miesta je tam naozaj dosť. Pretože domáci sú zamestnaní ľudia a ku klasickému záhradníčeniu majú ďaleko, okolie domu tvorí svieži zelený trávnik. Len ľavú stranu prístupovej cesty lemuje elegantný pás okruhliakov a malých ihličnanov. V pravom rohu záhrady pribudne voliéra pre nového obyvateľa – vytúženého psíka. Ten tu predsa nesmie chýbať, veď práve on bol prvým podnetom k stavbe celého domu. Keby som mala jednoducho vyjadriť, ako na vás zapôsobí celý dom, bolo by to „teplo domova“. Naozaj nič výstižnejšie mi neprichádza na um. A to by určite potvrdili aj domáci.


Technické údaje:

Plocha domu: 106 m2
Plocha pozemku: 4,7 a
Murivo: tvarovky Porfix
Podlaha: drevená palubovka – obytné miestnosti, keramická dlažba – kúpeľňa, WC
Strop: drevený, hradový + sadrokartónový – kúpeľňa, WC
Omietky: vápenné štukové
Zárubne, dvere: drevené
Kúrenie: plynový kotol Imergas, radiátory Korado + podlahové v kúpeľni
Keramický obklad: Rako
Okná: plastové Uniteam
Kuchyňa: Danea
Spotrebiče: Zanussi
Nábytok: Ikea, Drevoštýl

Kategória: Návšteva
Tagy: drevo návšteva pesdom rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia