Neuveriteľná premena vily v Košiciach: Verili by ste, že i takto sa môže dom zmeniť?
Ani ten, kto poznal, aký dom stál na pôvodnom miestne, na ktorom dnes stojí Vila M by určite neveril, že moderná priestranná vila vznikla z pôvodného starého bieleho domu. Vydarená rekonštrukcia trojpodlažného domu s prízemím zapusteným do svahu využívajú výraznú geometriu v prospech domácich. Čo všetko stavba skrýva?
Skrytý potenciál
Architekti zo štúdia Atrium Architekti zdôrazňujú, že rekonštrukcia domu pre päťčlennú rodinu si vyžadovala „hĺbkovú analýzu prepojenia jestvujúceho domu, terénu, svetlotechnických možností s dôrazom na požadovaný koherentný celok.“ Navyše, treba spomenúť, že parcela je umiestnená v údolí a stavba je osadená v strmom svahu. Výhodou je, že pôvodný objekt bol umiestnený v zadnej časti pozemku, ďalej od cesty, a tak vznikol priestor pre predzáhradku a ešte väčšie súkromie.
Radosť pre zmysly
„Stavebné regulatívy predurčovali ponechanie tvaru strechy, na čo sme reagovali a vyťažili priestorové aj estetické maximum. V trojpodlažnom objekte sme sa snažili vtipne zachovať aj rytmus členenia okenných otvorov pôvodného domu. Pozemok bol v pôvodnom stave vizuálne preťažený, a pritom nevyužitý. Za domom, určeným skôr na rovinatý terén, čnel smutne pôsobiaci zráz s vekom unavenými stromami. Nový stav je radosťou pre zmysly,“ opisujú najzásadnejšie zmeny autori projektu.
Rekonštruovaná Vila M veľmi pozitívne spolupracuje so svahovitým terénom a nespochybniteľnou zmenou je aj fakt, že predná časť pozemku dostala systém a sviežosť. Ani vjazd pre autá nenarušil harmonický celok. Spevnené plochy upozorňujú na krásnu zeleň pred domom, vytvorenú záhradnou architektkou z rodiny mladého investora.
Nový kontakt s exteriérom
Dom spomedzi ostatných v okolí vyniká na prvý pohľad nielen výraznou geometrickou architektúrou, ale aj čiernou siluetou a veľkými preskleniami. Napriek nim však vďaka samotnej konštrukcii poskytuje vysokú úroveň ochrany súkromia. Pri toľkých preskleniach zohrávajú dôležitú funkciu aj závesy, ktoré umožňujú vytvoriť si absolútne súkromie alebo zatieniť svetlo zvonku.
Spojenie exteriéru s interiérom je vytvorené vďaka dvom terasám, určeným na oddych domácich a ich hostí, pričom každá je orientovaná na iný smer. Podčiarkujú architektonický jazyk nezvyčajného rodinného domu. Zadná časť domu je spojená s rozsiahlou drevenou plochou, ktorá taktiež ponúka možnosť nielen voľný tráviť čas, ale aj obedy, či spoločné chvíle s rodinou a návštevami vonku, v zdravom prostredí.
Harmónia oživená žltou a limetkovou
Interiér domu je realizovaný v intenciách moderných trendov a potrieb mladých rodín – po otvorení dverí nájdete priestranný interiér zaplavený množstvom prirodzeného svetla. Farebná paleta, v ktorej je interiér riešený dodáva priestoru teplo a harmóniu. Sivá, béžová, hnedá a biela farba sú farbami, ktoré upokojujú myseľ. Veľmi sviežo pôsobí oživujúca žltá alebo limetková, ktorá sa sem-tam objaví na zvýraznenom prvku alebo nábytku, či doplnku. Dodáva priestoru príjemnú optimistickú iskru a vtip. Jednoducho – bez tohto osvieženia by interiér pôsobil síce harmonicky, ale aj fádne a mĺkvo. Teraz hovorí svojim jazykom.
Detaily s iskrou
Spálne sa nachádzajú na najvyššom poschodí domu. Je z nich skvelý výhľad do širokého okolia, a pritom si udržiavajú vysokú mieru intimity. Celý interiér sprevádzajú jemné detaily, ktoré majú iskru. Patrí medzi ne napríklad optické delenie priestoru. Napríklad obývacia izba je predelená atypickým vzdušným regálom, ktorý síce priestor opticky člení, ale v realite je stále vzdušný, priestranný a nakoniec aj spojený.
Rekonštrukcia Vila M
Architektonické štúdio: Atrium Architekti, www.atriumstudio.sk, www.atriumarchitekti.sk
Lokalita: Čermeľ, Košice
Dátum vzniku projektu: 2009
Dátum realizácie: 2013
Úžitková plocha: Prízemie = 165,28 m2
Poschodie = 330,27 m2 (z toho terasa 169,99 m2)
Podkrovie = 160,54 m2 (z toho terasa 41,04 m2)
Celkom = 656,09 m2 (z toho obe terasy 211,03 m2)
Zastavaná plocha: 248,45 m2 + obe terasy 211,03 m2
Text: Sabína Zavarská
Zdroj a foto: architektonické štúdio Atrium Architekti