Zdroj: Raphaël Thibodeau

Pasívny dom pre štvorčlennú rodinu: Moderné bývanie s tradičnou formou

05. 08. 2021
Zdieľať

Myslíte si, že tradícia a moderné technológie nejdú dokopy? V tom prípade sa pozrite na tento jedinečný pasívny dom pre štvorčlennú rodinu.

Pozemok na okraji chránenej oblasti sa stal miestom na stavbu, ktorej dizajn je inšpirovaný architektonickým dedičstvom regiónu. Okrem toho sa hrdí certifikátmi LEED Platinum a PHIUS 2018+, na základe čoho je tretím pasívnym domom v Quebecu. Celková úžitková plocha domu je takmer 290 metrov štvorcových, hoci v kontakte s pozemkom je len minimum z nej. Návrh konštrukcie je výsledkom úzkej spolupráce architektov, konzultantov, staviteľa a konzultanta PHIUS (Inštitútu pre certifikované pasívne domy).

Prečítajte si tiež
Pasívny dom prekvapuje utajenými schodmi a certifikovanou pecou na pizzu!

V štýle niekdajších Saltboxov

„Charakter lokality a miestna ľudová architektúra nás podnietili zvoliť historickú formu. Dom s pôdorysom do L a kombináciou dvoch typov sklonu strechy si prepožičiava siluetu od vidieckych budov typu Saltbox. Tie vznikali v Novom Anglicku 17. storočia a stále dotvárajú krajinu.

Pasívny rodinný dom na kopci

Trojpodlažná konštrukcia je zasadená do hory tak, aby minimalizovala narušenie prirodzeného prostredia – stojí na oporných múroch, ktoré takmer nie je vidieť. Zdroj: Raphaël Thibodeau

Tento koloniálny štýl má štítovú strechu v hlavnej časti a jednoduchú strechu v dolnej časti. Názov dostal podľa nádob, v ktorých bola kedysi umiestnená soľ nad ohniskom, aby vyschla,“ vysvetľujú autori návrhu, architekti z ateliéru L’Abri.

Biely rodinný dom na kopci s lúkou

Dom s pôdorysom do L a kombináciou dvoch typov sklonu strechy si prepožičiava siluetu od vidieckych budov typu Saltbox. Zdroj: Raphaël Thibodeau

Jednoduchý svetlý dom

Vďaka orientácii na juh stavba naplno využíva pasívne solárne vykurovanie a zároveň aj panoramatický výhľad do údolia. Trojpodlažná konštrukcia je zasadená do hory tak, aby minimalizovala narušenie prirodzeného prostredia – stojí na oporných múroch, ktoré takmer nie je vidieť. Zadná časť prízemia je na úrovni záhrady. Sklon strechy odzrkadľuje pozemok.

Prečítajte si tiež
Pasívny dom pre talentovanú fotografku spojil jej potreby so záľubami

Stavba tak v konečnom dôsledku odráža topografiu lokality, pričom zo strany ulice zostáva diskrétna a ukáže sa až vtedy, keď ste na príjazdovej ceste. Na najnižšej úrovni je garáž, ktorá slúži aj ako dielňa. Je ukrytá, až kým sa úplne nepriblížite k domu.

Lakovaná biela kuchyňa s drevom

Kuchyňa. Zdroj: Raphaël Thibodeau

Dvojitá výška, blok s technickým zázemím

Nielen exteriér, ale aj interiér je svetlý. Veľkorysé obytné priestory reprezentuje predovšetkým hlavná miestnosť s dvojitou výškou, presvetlená tromi veľkými oknami. Toto srdce domu je organizované okolo centrálneho bloku s kuchyňou, komorou, technickou miestnosťou a práčovňou. Biely „technický“ blok nadväzuje na chodbu na druhom poschodí, ktorá slúži ako priechod do spální a malého medziposchodia.

Presvetlená obytná miestnosť v rodinnom dome

Veľkorysé obytné priestory reprezentuje predovšetkým hlavná miestnosť s dvojitou výškou, presvetlená tromi veľkými oknami. Zdroj: Raphaël Thibodeau

Miestny kameň, drevo a oceľ

V rohu písmena „L“ je terasa – čiastočne chránená pergolami. Tie zároveň pasívne regulujú vnútornú teplotu domu. Na severe dispozície na najvyššom podlaží sú detské spálne a hlavná spálňa so šatníkom a kúpeľňou. Detské izby osvetľujú úzke horizontálne pásy. Z akých materiálov je dom postavený? Z jednoduchých a trvanlivých: z lokálneho kameňa, dreveného obkladu a vstupná časť je z páleného cédru. Sivá strecha je oceľová.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom s letnou kuchyňou prekonal očakávania mladej rodiny. So svahovitým pozemkom si rozumie

Architektonický skvost a ekologický dom v jednom

Pojem pasívny dom označuje vysokovýkonný štandard budov, ktorý podporuje energetickú účinnosť, pohodlie a udržateľnosť budov. Bol vyvinutý pred 30 rokmi v Nemecku inštitútom Passivhaus Institut. Tento štandard okrem iného znamená úsporu energie na vykurovanie a chladenie približne 80 %. Základné princípy normy sú: vysoko izolovaný a vzduchotesný plášť, rekuperácia, vynikajúce spätné získavanie tepla, dizajn, ktorý optimalizuje orientáciu a veľkosť otvorov na podporu pasívneho vykurovania budovy. Na príklade projektu Saltbox vidíme, že pasívny dom môže byť pohodlný aj estetický, a zároveň pripomínať tradičné stavby.

Úzke horizontálne okno v izbe

Detské izby osvetľujú úzke horizontálne pásy. Zdroj: Raphaël Thibodeau

Pasívny dom Saltbox

Architektonický ateliér: L’Abri

Autori: Francis M Labrecque, Jérôme Codère, Vincent Pasquier, Antoine Mathys

Lokalita: Montreal, Quebec, Canada

Realizácia: leto 2020

Dodávateľ: Construction Rocket

Sabína Zavarská
Foto: Raphaël Thibodeau
Zdroj: v2com

Kategória: Návšteva
Tagy: ekologické domy minimalizmus moderná architektúra pasívne domy rodinný dom svahovitý pozemok trojpodlažný dom
Zdieľať článok

Diskusia