Pod kamennou škrupinou

17. 08. 2006
Zdieľať

Vezmite nadmorskú výšku najvyššieho bodu našej planéty, majestátneho Mount Everestu. Túto hodnotu vynásobte tisíckou a dostanete vzdialenosť v metroch, ktorú sme museli prekonať, keď sme chceli prijať pozvanie na návštevu v tomto dome. Prvý pohľad na kamennú stavbu ukrytú v tieni starých stromov však prezrádza, že v tomto prípade sa bude cestovať nielen na diaľku, ale i v čase...


Pod kamennou škrupinou

61416

Málokedy býva prvý pohľad taký klamlivý ako v prípade vidieckeho domu v americkej Pensylvánii. Tvrdá kamenná škrupina vybudovaná v roku 1820 ukrýva prekvapivo moderné vnútro. Nie nadarmo sa vraví, že človek by nemal podliehať povrchným hodnoteniam. A „povrchovým“ už vôbec nie. Dvestoročná škatuľka je iba akýmsi starým plášťom moderného domu 21. storočia.


Pod kamennou škrupinou

61419

Súčasná tvár však zámerne nie je úplne ukrytá pod dokonalým kamenným mejkapom, naopak – sprisahanecky sa na návštevníkov usmieva či skôr vyškiera a cerí na okoloidúcich plechovú protézu. Oceľové elementy prilepené na kamennú štruktúru nám majú naznačiť, že dom vnútri nie je ani zďaleka taký, ako sa javí. Navyše ten najvýraznejší z nich, akési plechové „silo“, slúži ako hlavný vstup do domu.


Pod kamennou škrupinou

61431

Dovnútra architekt William Leddy votkal konštrukciu drevených stien, miestami podporenú oceľovými nosníkmi. Drevená štruktúra pôvodný priestor zmenšuje, tvorí akýsi dom v dome. Keďže stavba je pomerne rozľahlá, majitelia sa takémuto zmenšeniu vôbec nebránili. Ešte stále im zostalo dosť miesta na dvoch poschodiach a vo veľkorysom obytnom podkroví. Pôvodné kamenné steny dnes plnia predovšetkým estetickú funkciu. Krásu starého kameňa však môžeme obdivovať nielen zvonku, ale i „na prechádzke“ po novovzniknutých koridoroch medzi starým a novým plášťom. Priestor medzi starými a novými stenami slúži aj ako komunikácia, prostredníctvom schodísk dokonca naprieč podlažiami. Dvojitý plášť budovy okrem toho pomáha udržiavať vysoký vnútorný tepelný komfort v každom ročnom období.


Pod kamennou škrupinou

61425

Veľkému formátu zodpovedá i dispozičné riešenie. Miestom sa rozhodne nešetrí. Na najnižšom podlaží nájdeme jedáleň, obývačku či klubovňu s výstupom na krytú verandu a ďalej do záhrady k bazénu, kuchyňu a technické zázemie. Dispozícia prvého poschodia je sústredená okolo otvoreného „ohniska bez plameňa“. To tvoria odhalené masívne dubové trámy pôvodného stropu medzi prízemím a prvým poschodím dnes efektne zakomponované doprostred podlažia. Otvor tak udržiava priestorovú kontinuitu oboch podlaží a aj vďaka tomu sú si nájomníci takmer po celý čas „nadosluch“.
Pod kamennou škrupinou

61423


Pod kamennou škrupinou

61424

Priestranná jedáleň sa môže zmeniť i na tanečný parket. Okno do jedálne pripomenie školskú či závodnú jedáleň – len v omnoho vyššom štandarde.


Pod kamennou škrupinou

61426


Pod kamennou škrupinou

61430

Obývačka na prvom poschodí. Ešte jeden pohľad do obývačky – so vstupom do ateliéru.Pod kamennou škrupinou

61432

Po tom, čo sme absolvovali exkurziu v prízemí, asi nikoho neprekvapí odhalenie na poschodí – časť z plochy si pre seba „ukradol“ maliarsky ateliér. Zvyšok obývačky potom slúži ako originálna galéria. Samozrejmosťou je výstup na terasu. Plochu obytného podkrovia architekti zmenšili a rozčlenili na dve uzavreté privátne miestnosti – šatník s kúpeľňou a spálňu. Oba priestory spája lávka, z ktorej sa ponúka pohľad do nižších podlaží. Toto riešenie nie je samoúčelné – umožňuje priviesť denné svetlo zachytávané strešnými oknami aj do nižších podlaží a presvetliť tak často problematické denné miestnosti v centre stavby.


Pod kamennou škrupinou

61428


Pod kamennou škrupinou

61429


Pod kamennou škrupinou

61427

Spálňa je ukrytá na najvyššom podlaží. Originálna lávka spája spálňu so šatníkom a kúpeľňou. (pohľad zospodu)Pod kamennou škrupinou

61422

Prehliadkou súkromných priestorov na najvyššom podlaží sa návšteva končí. Ešte venujeme krátky pohľad na záhradu s bazénom, ktorého hladinu čeria farebné listy jesenných stromov, a môžeme sa vydať na cestu späť. Pred nami je ešte niekoľko tisíc kilometrov… jedno je však isté – cestovať v čase sa tentoraz nebude. Objatie starých chladných múrov sa totiž už dávno zmenilo na príjemnú náruč príjemne moderného domova.

Kategória: Návšteva
Tagy: návšteva rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia