Pôvodnú chatku v chránenej oblasti nahradila drevostavba z prefabrikovaných panelov. Čo všetko museli architekti dodržať?
Víkendový domček v tichom prostredí lesov, kde sem-tam prebehne srnka a huby i maliny môžete zbierať naboso v záhrade, má dnes veľkú hodnotu. Nehovoríme o tej finančnej, ale relaxačnej. Blízkosť prírody a možnosť vnoriť sa do vlastného ja sa cení omnoho viac ako kedysi. V bývalej trampskej osade v chránenej krajinnej oblasti neďaleko Žloukovíc navrhli architekti z ateliéru System Recovery Architects drevodom – chatku, ktorej nechýba mestský komfort.
Na pozemku neďaleko obce Žloukovice stála pôvodná chatka, ktorá už nevyhovovala svojmu účelu. Prísne regulatívy v chránenej oblasti znamenali, že nová stavba mohla stáť len na základoch pôvodnej chatky, rovnako bol daný tvar strechy, smer hrebeňa, vertikálny drevený obklad aj bočný vstup. Pozitívom je, že pozemok z dvoch strán obklopujú hlboké lesy. Ako sa podarilo architektom vtesnať novú chatku do tak prísnych pravidiel?
Malý domček, sedlová strecha, výhľady do lesa
Odpoveďou architektov Heleny Línovej a Vítězslava Kůstku bol jednoduchý domček so sedlovou strechou a štítovými fasádami s výhľadmi do severného a južného lesa. Zastavaná plocha je len 45 metrov štvorcových, napriek tomu chatke nič nechýba – vrátane prirodzeného svetla a príjemného spoločenského priestoru.
Hlavný obytný priestor sa nachádza na prízemí a je spojený s terasou veľkým posuvným oknom. Zasunutím presklenia do južnej obvodovej steny sa podarilo zotrieť hranicu medzi interiérom a exteriérom. Keďže aj oproti sa nachádza veľké okno, denná zóna je vizuálne ohraničená lesom z oboch strán. Televíziu v hlavnej miestnosti nahrádzajú polienka praskajúce v liatinových krbových kachliach.
Štvorcové okná ako obrazy
Vďaka použitiu rovnakého konceptu v podkroví sa lesy dostávajú aj do spální. Štvorcové okná rámujú lesnú scenériu a fungujú ako obrazy, meniace sa vzhľadom na ročné obdobie i aktuálne počasie. Z východnej a západnej strany je domček uzavretý, chráni súkromie domácich pred susediacimi pozemkami.
Priestranné obytné miestnosti, menšie servisné
Kvôli obmedzenej ploche museli architekti dobre zvážiť každý centimeter. Keď chceli, aby boli obytné miestnosti priestorovo veľkorysejšie, bolo nevyhnutné ušetriť na priestore servisných a doplnkových častí. Zádverie, kúpeľne a schodisko majú preto skromné rozmery. V podkroví je okrem hlavnej spálne aj menšia izba určená pre hostí.
Prefabrikované drevené panely, smrekovcová fasáda, okenice z hliníkového plechu
„Nosnú konštrukciu domu tvoria prefabrikované drevené panely, ktoré boli na mieste zostavené počas jedného dňa. Prevetrávaná fasáda je zo smrekovcových dosiek rôznych šírok. Okná chránia okenice z perforovaného hliníkového plechu na oceľových rámoch,“ konkretizujú autori projektu. Hlavným materiálom v interiéri je smrekové drevo.
Posuvné dvere a vstavaný nábytok sú z bielených smrekových bio dosiek, schodiská a podlahy zo širokých smrekových fošní, ktoré mäkko tlmia kroky. V mrazivých dňoch si môžete v obytných miestnostiach i v kúpeľniach prikúriť elektrickými priamotopmi a podlahovým kúrením. Celý interiér bol koncipovaný ako svetlý s tým, že v ňom budú dominovať výhľady do lesa. Tmavé sú iba liatinové kachle a dlažba vo vchode a v kúpeľniach. Ideálny domček na víkend a oddych v akomkoľvek počasí.
Dom medzi lesmi
architektonický ateliér: System Recovery Architects
autori: Ing.arch. Helena Línová + Ing.arch. Vítězslav Kůstka
lokalita: Žloukovice, ČR
zastavaná plocha: 45 m2
plocha pozemku: 1 072 m2
projekt: 2019
realizácia: 2021
stavebný inžinier a generálny dodávateľ: Martinice Group
autorský dohľad : Helena Línová + Vítězslav Kůstka
použité materiály: smrekovec, smrek, perforovaný hliníkový plech, strecha Ruukki
Sabína Zavarská
Foto: Helena Línová + Vítězslav Kůstka