Zdroj: Lívia Kaminská Vargovčáková

Gýčovo zariadený zrub pri Košiciach prešiel výraznou premenou a dnes je z neho úchvatné bývanie

08. 09. 2023
Zdieľať

Ak nie je medzi stavbou, prostredím, v ktorom sa nachádza, a interiérom súlad, necítite sa v nej dobre. Podobne to bolo aj pri zrube na východe Slovenska, v ktorom našiel jeho nový majiteľ gýčovú všehochuť bez hlavy a päty. Chcel preto zmenu a dizajnérka dostala do veľkej miery voľné ruky.

Dnešný majiteľ si kúpil postavený a zariadený zrub pod lesom nad dedinou neďaleko Košíc. Samozrejme, po rokoch používania už bol v určitom stave. I keď do náročných prác, ako búranie obkladov, sa púšťať nechcel, interiér potreboval výraznú zmenu.

Odette Kmeť Fedorová, ktorá ho upravovala, premenila zrub z gýčovej „všehochuti“ bez hlavy a päty na elegantný a príjemný priestor s originálnymi prvkami od remeselných majstrov.

Obývacia časť v zrube so sedačkou, kreslami a zelenou pecou.

Obývacia časť so zelenou pecou, jednou z dvoch v zrube. Zdroj: Lívia Kaminská Vargovčáková

„Keď som po prvýkrát vstúpila do zrubu, prekvapilo ma zariadenie v provensalskom štýle, aké sa hodí do starého kamenného domu na francúzskom vidieku. So zrubom vôbec neladilo,“ spomína dizajnérka.

Ako pre seba

Zadanie znelo priam neuveriteľne. „Pán domáci mi jednoducho povedal – rob to ako pre seba,“ opisuje úžasnú spoluprácu s majiteľom zrubu Odette.

Priznáva, že takéto zadania sa plnia najlepšie, pretože poskytujú najviac tvorivého potenciálu a neobmedzujú prekážkami, ktoré celý proces komplikujú.

Prečítajte si tiež
Provensalský štýl toleruje nedokonalosť a inšpiruje sa vidiekom. Čo by v ňom nemalo chýbať?

Preč s murovanou kuchyňou

Poschodový zrub má na prízemí veľkú spoločenskú miestnosť a v podkroví ukrýva štyri izby, ktoré prešli zmenou. Tri z nich sú spálne a jedna detská izba. Veľmi silným prvkom pôvodného interiéru boli dve zelené pece, ktoré oslovili aj dizajnérku a nechala ich vyniknúť aj po premene.

Dôležitou veľkou zmenou, na ktorej sa spolu s majiteľom zhodli, bolo vybúranie murovanej kuchynskej linky, ktorá bola riešená veľmi nelogicky a neprakticky. Po vypílení ešte jedného dreveného prvku sa priestor otvoril a v tomto mieste vznikla kuchynská časť so všetkým potrebným – s rúrou, keramickým drezom a novou linkou.

Vstup do hlavnej miestnosti. Drevená kuchynská linka s čiernou doskou, v pozadí zelená pec.

Vstup do hlavnej miestnosti po premene. Zdroj: Lívia Kaminská Vargovčáková

Detaily od kováča

Súčasťou hlavnej miestnosti je jedálenský stôl so stoličkami, kam dizajnérka zakomponovala aj dve pôvodné a nové zútulnila kožušinami. Originálnym prvkom nad kuchynským stolom sú kovové lustre od majstra kováča. Každý má trošku iný tvar.

Prečítajte si tiež
Ako ochrániť drevo na terase či v záhrade?

Novú podobu dostala aj obývačka – všimnite si kresielka, ktoré majú vzhľad opotrebovaných, a pritom sú nové. Na hlavnú miestnosť sa napája terasa s posedením v tvare písmena U, obtiahnutým károvanou látkou, ktoré navrhla dizajnérka.

„Keďže kúpeľne sa výraznejšie nemenili a obklady mali zostať (hoci ja nie som úplne stotožnená s tyrkysovou kúpeľňou), urobila som v nich len menšie úpravy prostredníctvom doplnkov, aby sa atmosférou priblížili k zmeneným priestorom,“ dopĺňa.

Svetlá veľká sedačka, konferenčný stolík a kreslá v obývačke.

Obývačka po premene. Súčasťou sedenia sú okrem priestrannej sedačky aj väčšie a menšie kreslá. Zdroj: Lívia Kaminská Vargovčáková

Špecialita: korálikové lustre na mieru

Odette Kmeť Fedorová so svietidlami a lustrami priam čaruje. Na viacerých miestach v zrube si môžete všimnúť korálikové lustre. Vyrobil ich šikovný mladý muž, s ktorým dizajnérka tvorí aj šperky.

„Inšpirujem sa rôznymi časopismi. Na trhu v Taliansku som nakúpila krásne koráliky – kombinujem ich s drevom, kovovou konštrukciou a podobne. Spolupracujem so zručnými remeselníkmi, ktorí spracujú môj návrh do reálnej podoby,“ vysvetľuje Odette.

Prečítajte si tiež
Tradičné prvky, prírodný materiál a remeselnícka zručnosť. Útulný dom oslavuje krásy regiónu, ale nestráca na funkčnosti

Zahadzovať však netreba ani gýčové kúsky, aj im vie dizajnérka dodať úplne nový rozmer.

„Niekedy stačí málo na to, aby z pôvodného predmetu – napríklad starého gýčového svietidla vznikol perfektný doplnok. Jeden takýto luster sme zbavili zbytočných ozdôb a obmotali ho špagátom. V momente získal úplne iný charakter,“ nadšene hovorí Odette Kmeť Fedorová.

Spálňa v zrubovom dome s manželskou posteľou a korálikovým lustrom.

Každá spálňa má trochu iný interiér. Spája ich útulnosť a remeselné detaily vrátane korálikových lustrov. Zdroj: Lívia Kaminská Vargovčáková

Zrub nad lesom pri Košiciach

Nehnuteľnosť: Poschodový zrub neďaleko Košíc, kúpený ako zariadený od pôvodného majiteľa. Nový majiteľ si želal upraviť interiér tak, aby bol v súlade so zrubom a ponúkal nielen pohodlie, ale aj funkčnosť.
Kto tu býva: Rodina s dvoma deťmi. Zrub pre nich funguje ako víkendový dom či únik z mesta do prírody.
Autori: interiérová dizajnérka: Odette Kmeť Fedorová, odettestudio.com
Lokalita: okolie Košíc
Plocha: 200 m2
Realizácia: 2016

Text: Sabína Zavarská
Foto: Lívia Kaminská Vargovčáková
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: chalupa provensálsky štýl víkendový dom zrubový dom
Zdieľať článok

Diskusia