Radový dom sa nafúknuť nedá. Priestor pre dcéru našli v zobytnení podkrovia, problém so svetlom vyriešil svetlovod
Viete, ktorá z vlastností interiéru sa pri rekonštrukciách najčastejšie rieši? Nedostatok prirodzeného svetla v pôvodných priestoroch. Je to neuveriteľné, ale svetlo má silu absolútne zmeniť atmosféru a vnímanie bývania a tiež to, ako sa v interiéri cítime. O tom, že „interiér robí svetlo“ vie veľa aj architektka Tereza Čudová Ajmová, nakoniec, tieto slová sú jej pracovným mottom. Pozrime sa, ako sa jej podarilo presvetliť interiér radového domu vrátane tmavého podkrovia.
Radový rodinný dom v lokalite Újezd nad Lesy si kúpili majitelia približne pre 15. rokmi. Potreby rodiny sa menia, deti rastú a ich izby už praskali vo švíkoch. Samozrejme, dom vtlačený medzi dva ďalšie s úzkym pôdorysom (5,2 x 12,7 m) sa nafúknuť nedá, a tak bolo treba hľadať riešenie.
To spočívalo v zobytnení nevyužitého podkrovia. Bola to klasická povala s drevenými väzníkmi. Dalo sa na ňu vyliezť z chodby po vyťahovacom rebríku, ale nebola obývateľná. Podľa autorky rekonštrukcie však aj ostatná časť domu potrebovala presvetliť.
Hlavný problém vyriešil svetlovod
K presvetleniu interiéru výrazne prispel svetlovod, prechádza zo strechy novo vybudovanou izbou dcéry a osvetľuje aj kúpeľňu rodičov, ktorá bývala veľmi tmavým miestom. Dennú zónu s kuchyňou jedálenským kútom a obývačkou presvetlilo veľkorozmerné presklenie – posuvno-zdvižné dvere, ktoré smerujú na terasu a k záhradke.
Na tomto mieste boli pôvodne klasické balkónové dvere a okno s parapetom. Takže zmena v prístupe prirodzeného svetla je priam citeľná. „Na terase sme postavili drevenú pergolu, pretože sa majitelia chceli odcloniť od susedov a mať aj možnosť zatienenia pred slnkom. Preto sú na pergole textilné baldachýny, ktoré sa dajú roztiahnuť podľa potreby,“ vysvetľuje autorka premeny.
Zrkadlová i sklená stena
Z hlavného vchodu sa dostanete do zádveria. Neveľký priestor architektka opticky zväčšila zrkadlovou stenou. Pozitívne je tiež, že priamo zo zádveria vidíte až na terasu za obývačkou. Denná zóna so všetkými potrebnými funkciami je predelená len pocitovo – sklenenou stenou. Z obývacej izby vedú schody na poschodie, kde je rodičovská spálňa s výhľadom do záhrady, kúpeľňa a z pôvodných dvoch tu zostala jedna detská izba. Z druhej je dnes pracovňa s rozkladacou sedačkou na prespávanie návštev.
Mlynárske schody ušetrili priestor
Z chodby na poschodí sa dostanete do nového podkrovia, kde je izba pre dcéru. Už nie však rebríkom, ale po zavesenom, laserom vyrezávanom oceľovom schodisku. „Keďže schodisko je veľmi strmé, riešili sme ho ako tzv. mlynárske schody. Musíte dať pozor a vykročiť správnou nohou, nemožno ich na schodisku vystriedať, pretože sa šikmé stupne prekrývajú.
Tým sme ušetrili priestor, ktorý by pri osadení bežného schodiska nezostal. Oceľ má pomerne hrubý povrch, je natretá čiernou farbou, nekĺže a ani nechladí, prijíma totiž teplotu okolitého prostredia,“ vysvetľuje rozhodnutie pre nezvyčajné schodisko Tereza Čudová Ajmová.
Zobytnené podkrovie patrí dcére
Nová izba dcéry sa rozprestiera cez celý pôdorys domu. Na kratších stranách, kde už je strecha veľmi skosená k podlahe, vznikli skryté úložné priestory, do ktorých sa vchádza nízkymi dverami. Kvôli odstráneniu časti drevených väzníkov, ktoré v priestore prekážali a bránili v jeho využití, bolo nevyhnutné zosilniť konštrukciu strechy, zároveň bola zateplená. Na plochu takmer 20 metrov štvorcových sa zmestila široká posteľ, pracovný stôl aj vlastná kúpeľňa, z čoho je dcéra nadšená.
Priznané tehly, osviežujúce detaily
Celý interiér po premene má viaceré inšpiratívne prvky a osviežujúce detaily. Spomeňme aspoň niektoré z nich. Architektka založila koncept interiéru na tom, že jedna stena susediaca s vedľajším domom je vždy nejako zaujímavo poňatá – buď sú na nej priznané tehly namaľované nabielo alebo tapeta. Tá je v synovej detskej izbe, zvíťazil motív s kozmonautom.
Svetlý interiér, farebné akcenty a skvelí domáci
Výsledkom rekonštrukcie je svetlý interiér v neutrálnych farbách – biela, sivá, sivo-béžová, čierna, ozvláštnený farebnými akcentmi (napríklad ružová sedačka, modré jedálenské stoličky). Taktiež nás zaujalo, že v celom priestore nenájdete tradičné radiátory. Nahradili ich vykurovacie špirály, aké sa používali v priemyselných halách. Architektka si veľmi pochvaľuje spoluprácu s majiteľmi. Nielenže pomáhali, ale sami vyrobili stôl s lavicou na terasu, majiteľka sama prečalúnila posteľ a veľa ďalších vecí si doladili sami.
Rekonštrukcia radového domu Újezd nad Lesy
autorka: Ing arch. Tereza Čudová Ajmová
lokalita: Újezd nad Lesy, ČR
realizácia: 2022
Sabína Zavarská
Foto: Filip Šlapal