Rekonštrukcia viktoriánskej chaty v jemne ženskom štýle

30. 08. 2019
Zdieľať

„Darling point“ je projekt, z ktorého vyžaruje neha, nenásilná romantika, nádych histórie. Vznikol z bývalej viktoriánskej chaty.


vchod do chaty

vchod do chaty
TOM FERGUSON

Architekti rekonštrukciou a doplnením pôvodnej stavby vniesli do interiéru veľmi silnú charizmu, ktorá sa „tlačí“ aj von. Ich ambíciou bolo predovšetkým vzdať hold tradičným miestnym veľkým domom, i keď v obmedzenom rozsahu. 

V rámci hraníc, ktoré vytvorilo lokálne predmestie a miestne stavebné zvyklosti, navrhol architektonický ateliér Alexander &CO. moderný pôdorys vznešeného rodinného domu. Súčasťou rekonštrukcie bolo premiestnenie schodiska, vytvorenie štyroch spální a záhradnej terasy. 

Prečítajte si tiež:

Rekonštrukcia dobovej chaty na Donovaloch za 55 000 €

Dom slúži päťčlennej rodine s troma malými deťmi. Obaja dospelí majú priestor na vlastné súkromie, rovnako i deti majú svoje izby plne vybavené posteľami, šatníkovými skriňami, stolíkmi a priestorom na hranie. 


centrálne drevené schodisko

centrálne drevené schodisko
TOM FERGUSON

Obľúbený kútik pre každého

Z miestností na prízemí bolo potrebné vytvoriť miesto pre spoločné trávenie voľného času – funkčne členené na viacero zón. Tak vznikol priestor, ktorý zahŕňa kuchyňu, jedáleň, ale aj intímnejší kútik na relax. Na interiér nadväzuje menšia záhradná terasa s vonkajším posedením. 

„Našou snahou bolo vytvoriť komplexný priestor, príbeh izieb a domu, v ktorom si každý nájde svoj obľúbený kútik, ale aj spoločný priestor. Tento príbeh je dôverne nostalgický, ponúka osobné a intímne zážitky,“ opisujú svoj projekt samotní architekti. 


obývacia časť chaty

obývacia časť chaty
TOM FERGUSON

Ručná výroba a hra času 

V interiéri prevládajú textúrované a robustné prvky, ktoré vytvárajú harmonickú atmosféru domova. Všetky povrchy boli zámerne ručne opracované. Doplnky v kuchyni z masívnej mosadze časom získajú patinu. Všimnite si nevšedné osvetlenie a umelecké prvky, ktoré dotvárajú imidž každej miestnosti. 

Originálna čierna stolička pri jedálenskom stole, sochárske dielo v kúte izby, abstraktné maľby, pohodlné kreslo v spálni, čiernobiele atypické kreslo v oddychovej časti prízemia a hra s textúrami tkanín vzájomne komunikujú. Z farieb jednoznačne dominuje biela, ktorú dopĺňa drevo a sem-tam čierne a kovové prvky. 


voľne stojacia vaňa

voľne stojacia vaňa
TOM FERGUSON

Odkazy na históriu

V rámci celého kontextu premeny si môžete všimnúť niekoľko historických odkazov, vrátane použitia tradičných spevnených vápencových podláh, veľkého centrálneho schodiska, svetelnej studne. Nemenej zaujímavá je rodinná kúpeľňa na poschodí, ktorá pripomína tradičnú zimnú záhradu s oceľovými prvkami a drevenými stropmi. 

Zrekonštruovaná viktoriánska chata sa nachádza v pamiatkovej zóne Darling Point. Odtiaľ pochádza i názov projektu. 


biela kuchyňa

biela kuchyňa
TOM FERGUSON

„Darling point“ v skratke

architektonický ateliér: Alexander &CO.

lokalita: Sydney, Austrália

realizácia: 2019

Sabína Zavarská
Foto: Tom Ferguson
Styling: Claire Delmar

Kategória: Návšteva
Tagy: chata rekonštrukcia chaty viktoriánsky štýl
Zdieľať článok
Máte v záhrade fádny betónový múrik? Šikovnou imitáciou tehál ho zmeníte na nepoznanie!Urob si sám

Máte v záhrade fádny betónový múrik? Šikovnou imitáciou tehál ho zmeníte na nepoznanie!

Takto vám vlašské orechy vydržia najdlhšie! Prezradíme vám, ako ich správne sušiť a zaváraťUrob si sám

Takto vám vlašské orechy vydržia najdlhšie! Prezradíme vám, ako ich správne sušiť a zavárať

Máte doma prebytky cesnaku, ktoré klíčia alebo sa kazia? Nevyhadzujte ich, nasušte si ich! Ukážeme vám, ako na toUrob si sám

Máte doma prebytky cesnaku, ktoré klíčia alebo sa kazia? Nevyhadzujte ich, nasušte si ich! Ukážeme vám, ako na to

Ako na pestovanie papriky? To sa dozviete v najnovšom podcaste ZáhradaZáhrada

Ako na pestovanie papriky? To sa dozviete v najnovšom podcaste Záhrada

Diskusia