Zdroj: James Brittain

Rustikálny dom postavili do veľkej miery svojpomocne. Dôvodom je lokalita na hranici obývateľnosti

12. 04. 2023
Zdieľať

Keď je miestom stavby silná lokalita, ani realizácia nemôže byť iná. Projekt CAPO, ktorý je dielom architekta Alaina Carle, má korene v špecifickej lokalite: strmý, nestabilný a nebezpečný skalnatý útes je na hraniciach obývateľnosti. Táto nevšedná výzva prinútila architekta prehodnotiť proces navrhovania a zaviesť doň aj tento kritický rozmer. Vďaka precíznej práci vznikol komplex viacerých hmôt tiahnucich sa cikcakovito po svahu.

Celý projekt sprevádzalo niekoľko komplikácií vrátane problému preniesť materiály na svahovitý pozemok. Umiestnenie a tvar stavby vyplynuli z už existujúcej situácie. Dom je plný pohybu – podporuje neustále presúvanie sa domácich z jednej úrovne do druhej po schodoch vonku i vo vnútri.

Prečítajte si tiež
Žiadne zmeny zvonku, ale vnútri na nepoznanie! Ako sa z tmavých kútov domu na Liptove stal svetlý otvorený priestor

Schody, ako sprievodný chodník stavby, sú rozmiestnené v rôznych sekvenciách, vo viacerých orientáciách a tak, aby sa zlepšila kvalita prechodu rezidenciou. Architekt nazýva pohyb ústredným dizajnovým prvkom, zároveň však je nevyhnutný na prechod z jedného funkčného celku k druhému.

rustikálny dom vo svahu

Celý projekt sprevádzalo niekoľko komplikácií vrátane problému preniesť materiály na svahovitý pozemok. Zdroj: James Brittain

Silu prírody cítite v každom kúte

Celý projekt je zložený z obytných plôch rôznych tvarov a orientácií. Všetky sú úzko prepojené s exteriérom. Najkrajší je veľký panoramatický výhľad na Rieku svätého Vavrinca z terasy. K nej patria ďalšie vonkajšie priestory, ktoré nadväzujú na interiérové miestnosti a umocňujú zmyslový zážitok z lokality na maximum. Obyvatelia sú tak automaticky zapojení do aktívnejšieho vzťahu k vonkajším priestorom, a to i napriek nebezpečnej povahe útesu.

rustikálny dom v prírode

Je jasné, že stavba na takom náročnom pozemku musí mať svoje špecifiká. Budova bola do veľkej miery postavená svojpomocne a pomaly, počas dlhého časového obdobia. Zdroj: James Brittain

Od vstupu hore až po rieku vedie lodžia

Hlavný vstup sa nachádza na najvyššom mieste pozemku a stavba postupne ďalej klesá až k rieke. Cez lodžiu môžete prejsť popri budove priamo na terasy smerujúce k rieke bez toho, aby bolo potrebné vstúpiť do budovy. Na konci schodiska a vonkajších terás sa otvára priestor prírodnej plošiny obklopenej útesom a veľkými storočnými borovicami. Prepojenie interiéru s exteriérom autor projektu umocnili nielen vonkajšími, ale aj vnútornými trasami, ktoré sa prelínajú s budovami na oboch stranách.

drevom obložený strop, miestnosť s krbom

V interiéri na rustikálnosť a tradíciu odkazujú modernejšie varianty zariadenia. Zdroj: James Brittain

Stavba, ktorá rúca mnohé stereotypy

Je jasné, že stavba na takom náročnom pozemku musí mať svoje špecifiká. Budova bola do veľkej miery postavená svojpomocne a pomaly, počas dlhého časového obdobia. Majitelia sa zapojili aj do konečného flexibilného dizajnu stavby. Dom na svahu rúca mnohé stereotypy nielen o stavbách, ale aj o domoch či chatách, o spolunažívaní s nielen peknou a príjemnou, ale aj s drsnou prírodou. Základným materiálom stavby je robustné kamenné murivo, ktoré zdôrazňuje skalnatú kvalitu pozemku.

veľké presklené dvere, modré poličky

Cez veľké zasklenia sa interiér spája s drsnou prírodou. Zdroj: James Brittain

Odkaz na organickú výstavbu minulého storočia

„Dom sme zmontovali rustikálnym spôsobom, formát a typ zostavy sme zvolili tak, aby vyhovovali inštalačným obmedzeniam lokality. Výsledný objem, ktorý je koncipovaný takmer ako sled malých kaskádovitých kopcov smerujúcich dole z útesu, odkazuje na veľkú krajinu pobrežia Charlevoix. Tu sa organická vidiecka výstavba minulého storočia prekrýva so závratnou rustikálnosťou územia,“ zdôrazňuje čaro lokality architekt Alain Carle.

Prečítajte si tiež
Úspornú drevostavbu pretkáva červené lano. Má zelenú strechu a efektívne vykurovanie

Projekt CAPO

architektonický ateliér: AtelierCarle

hlavný architekt: Alain Carle

lokalita: Baie-Saint-Paul, Quebec, Kanada

plocha: 290 m2

realizácia: 2022

Text: Sabína Zavarská
Foto: James Brittain
Zdroj: v2com

Kategória: Návšteva
Tagy: dom vo svahu kamenná fasáda rustikálny štýl
Zdieľať článok
Môžeme úspešne bojovať so škodcami aj bez chémie? Odpovedá Martin ČurdaZáhrada

Môžeme úspešne bojovať so škodcami aj bez chémie? Odpovedá Martin Čurda

Ako nanesiete silikón skutočne dokonale? Vyskúšajte tento trik!Urob si sám

Ako nanesiete silikón skutočne dokonale? Vyskúšajte tento trik!

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre je o niečo zelenšia. Ušetrí za vykurovanie aj elektrinuASB.sk

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre je o niečo zelenšia. Ušetrí za vykurovanie aj elektrinu

Martin Čurda radí: Ako bojovať proti moličke cesnakovej?Záhrada

Martin Čurda radí: Ako bojovať proti moličke cesnakovej?

Diskusia