Zdroj: Marco Guiponi

Stačí na pohodlný život v dome 40 metrov štvorcových? Pozrite sa, čo dokáže flexibilná dispozícia

31. 05. 2022
Zdieľať

Na pozemku stála opustená hospodárska stavba. Kedysi sa používala na skladovanie krmív a poľnohospodárskych nástrojov. Celá budova bola postavená v tradičnom lokálnom štýle. Hoci ju nikto celé roky nevyužíval, veľká časť konštrukcie zostala v zachovalom stave.

Stavbu objavil investor z Francúzska. S požiadavkou premeniť starú hospodársku stavbu na jeho druhú rezidenciu oslovil architektov z ateliéru TATÚ Arquitectura.

Stará hospodárska budova prerobená na moderný dom

Zdroj: Marco Guiponi

Sám klient k nehnuteľnosti pristupoval s úctou k tradícii i okolitému priestoru (čo architekti doviedli do dokonalosti). Z hospodárskej stavby mal vzniknúť rodinný dom, ale bez zväčšenia objemu či úprav hlavnej konštrukcie. Dôležité bolo, aby sa dal používať nielen na krátkodobý pobyt, ale tiež na dlhodobé bývanie. Z toho vyplynulo rozšírenie dispozície, ktoré zabezpečilo pohodlie, aké si majiteľ želal.

Prečítajte si tiež
Sú toto hranice minimálneho priestoru na bývanie? Malý byt nenáročný na upratovanie a hypotéku
Stará hospodárska budova prerobená na moderný dom

Zdroj: Marco Guiponi

Jadro v drevenej membráne

„Rozhodli sme sa zachovať tvar a podobu strechy, aby sme zachránili určitú identitu prítomnú v krajine. Na druhej strane, aby sme splnili dispozičné požiadavky investora, navrhli sme vytvoriť drevenú vonkajšiu membránu, ľahkú a jednoducho zostaviteľnú, ktorá by zakryla starú konštrukciu a umocnila využitie nových doplnkov dispozície. Tie sú umiestnené v priestoroch medzi novou a starou konštrukciou,“ vysvetľujú funkciu vonkajšieho plášťa autori premeny. Vnútorný priestor sa od týchto funkčných „bublín“ oslobodil a nadobudol pocit väčšej priestrannosti s čistou a plnou plochou.

Stará hospodárska budova prerobená na moderný dom

Zdroj: Marco Guiponi

Flexibilná dispozícia

Hlavnú časť prízemia tvorí kuchyňa so špajzou, jedálenským stolom, gaučom a písacím stolom vsadením v nike pri okne. V prípade potreby funguje zároveň aj ako domáca kancelária. Na medziposchodí nad jedálňou sa nachádzala oddychová časť s lôžkom a úložnými priestormi. Prístup k obslužným priestorom a hygienickému zázemiu je zvonku – v zóne medzi starou a novou konštrukciou, aby nebol rušený interiér. Dostanete sa k ním cez vonkajšie terasy chránené drevenou membránou. Celý interiér kombinuje drevo a preglejku s presklenými časťami.

Stará hospodárska budova prerobená na moderný dom

Zdroj: Marco Guiponi

Exteriéru dominuje „neupravené pole“

Keďže investor je záhradným dizajnérom, úprav sa dočkalo aj okolie stavby. Pre domácich bolo dôležité intenzívne prepojenie domu s okolitým terénom, pričom si priali len minimálny zásah. Návrh je založený na zachovaní miestnej vegetácie nazývanej „chircal“ (neupravené pole). Tento typ vegetácie sa zvykne odstraňovať a pôdu zúrodňovať, avšak v tomto prípade sa stal dominantným prvkom vonkajšieho prostredia stavby.

Prečítajte si tiež
Obmedzený rozpočet ich nezastavil! Malý rekreačný domček si mladý pár postupne premení na trvalé bývanie
Stará hospodárska budova prerobená na moderný dom

Zdroj: Marco Guiponi

Pozemok dopĺňa séria kľukatých ciest inšpirovaných zvieracími stopami. Vďaka nim vzniká vonku štruktúra a kontrast. Ekologické, okrasné riešenie, ktoré je zároveň nenáročné na údržbu.

Chajá House

architektonický ateliér: TATÚ Arquitectura

hlavní architekti: Leandro Alegre, Horacio Goday, Martin Olivera

dizajnérsky tím: Agustina Rodríguez, Lucía Arce, Lucas Cardona

lokalita: Uruguaj

plocha: 40 m²

realizácia: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Marco Guiponi

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené fasády hospodárska budova rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia