Starší byt v Bratislave je dnes na nepoznanie. Zmenou dispozície vytvorili pre štvorčlennú rodinu úžasné moderné bývanie
Interiér trojizbového bytu pre potreby štvorčlennej rodine spravil salto v čase. Radikálna rekonštrukcia pod vedením ateliéru TOITO architekti vymanila nehnuteľnosť v širšom centre Bratislavy z pôvodného návrhu a vyťažila z nej maximum mimo bežne zaužívané postupy.
Počet miestností zostal zachovaný, ale v celkom inom dispozičnom a vzťahovom usporiadaní. Na želanie klientov vznikli dve detské izby, byt ovládol prevažne otvorený priestor a spálňa sa stala jedným zo zákutí.
Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii pod článkom.
Na chvíľu sa stala z bytu veľká hala
Túto cieľavedomú zmenu umožnila konštrukcia bytového domu – železobetónový skelet. Pohľad na vyprázdnený byt vrátane priečok sľuboval dosiahnuť súčasné štandardy bývania. Jednotlivé miestnosti predtým fungovali ako uzatvorené jednotky, ktoré spájala dlhá chodba.
Z izby oproti vstupným dverám vznikli izby pre deti. Z vedľajšej obytnej miestnosti, pravdepodobne spálne, sa odstránila predná priečka. Tá bočná sa skrátila o polovicu, aby mohol vzniknúť otvorený priestor pre obývaciu izbu s kuchyňou a jedálenským kútom.
Nové priestorové kvality bytu splnili očakávania objednávateľa. Cez dennú zónu sa dá voľne pohybovať, rodičia aj deti majú každý vlastné zázemie i potrebný úložný priestor. Kúpeľňa s WC sú v porovnaní s centrom bytu minimalizované, rovnako ako ich tri obytné izby.
Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii pod článkom.
Minimalizmus v individuálnom poňatí
Z chodby zostala len prvá polovica. Po pravej strane sa nachádza vešiak. Po ľavej strane smerom do dennej zóny lemuje stenu v tvare L po celej ploche úložný systém, vytvorený v dizajne podľa autorského zadania. Zdanlivo sa opakuje aj v obývacej izby formou obkladu.
Jadro bytu tvorí svetlé drevo, konkrétne biodoska. Interiér i vďaka výberu tohto materiálu pôsobí svetlo a spolu s voľbou zariadenia príjemne vzdušne. Definuje ho minimalistický štýl. Jednoznačný vkus majiteľov dopomohol k originálnemu bývaniu, vzdialenému konvenciám.
Obývaciu izbu tvorí sivá viacmiestna sivá sedačka subtílnej formy. Z jej miesta sa otvára výhľad na celú dennú zónu so zárožím. Dekoratívne vankúše, abstraktný obraz a koberec s geometrickým vzorom medzi sebou farebne komunikujú. Oživujú prím neutrálnych odtieňov.
Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii pod článkom.
Kuchynská linka nemusí kopírovať trendy
Totožný princíp tvorcovia interiéru uplatnili aj v jedálenskom kúte pomocou farebných dizajnových stoličiek. Kým stenu oproti sedačke skrášľuje drevené obloženie, stena pri jedálenskom stole slúži knižnici s policami, v ktorej knihy striedajú drobné artefakty.
„Konštrukcia železobetónového skeletu domu dostala biely náter, jej odhalenie je dôležitým prvkom vizuálneho vnímania celého priestoru bytu. Antikorová kuchyňa prirodzene láme svetlo a prináša viac denného svetla do priestoru, zároveň vytvára kontrast k drevu,” upresňujú architekti celkovú koncepciu. K ideálnym podmienkam prispieva aj balkón napravo od linky.
Situovanie kuchyne zostalo síce nezmenené, ale hmota kuchynskej linky sa v novej koncepcii obzvlašť zaskvela. Je dôležitou nositeľkou vizuálnej hodnoty interiéru, dizajnovo prepája ostatné zariadenie. Rozhodnutie prispôsobiť linku zvolenému štýlu sa ukázalo ako výborná voľba.
Priechodná kúpeľňa v ružovom odtieni
Priestorové kvality kúpeľne všetkým postačovali, preto bola upravená len mierne, a to formou predĺženia smerom do obývačky približne o meter štvorcový. Po novom sa do kúpeľne vchádza z boku, z kuchyne, predtým bol vstup orientovaný z chodby. Jej zariadenie je ladené do bielej a púdrovoružovej a okrem umývadla so skrinkou a zrkadlom v nej nájdeme i vaňu.
Samostatné WC je dobré skryté, s prístupom len cez kúpeľňu. Ani v jeho prípade sa jeho umiestnenie nemenilo.
Interiér zjednocuje svetlosivé marmoleum. Pôsobí neutrálne a je spoľahlivo kombinovateľné. Momentálne v byte prevládajú tlmené odtiene na báze škandinávskej jednoduchosti a nadčasového dizajnu. Dôležitým prvkom sú aj izbové rastliny, ktoré zjemňujú jeho výraz.
Byt T 25 v Bratislave
Architekti: TOITO architekti (Ing.arch. Katarína Príkopská, Ing.arch. Ivan Príkopský, Ing.arch. Tomáš Szőke)
Lokalita: Bratislava, Slovenská republika
Plocha: 92 m2
Projekt: 2023
Realizácia: 2023
Text: Katarína Mácová
Foto: Matej Hakár