Zdroj: I-Architecture

Byt v známom meste búra všetky konvencie: Vek stola uhádnete len ťažko, umývadlo pripomína studničku v lese

08. 12. 2023
Zdieľať

Byt pri rieke Nervion v pešej dostupnosti od známeho Guggenheimovo múzea v Bilbao má so slávnym dielom spoločný originálny prístup nezaťažený konvenciami. Interiér prešiel badateľnou zmenou, rovnako ako pôvodne tiché mesto na severe Španielska, ktoré sa dostalo vďaka veľkolepej architektúre Franka Gehryho do hľadáčika svetovej verejnosti.

Vyhranený umelecký názor do bytu premietlo štúdio I-Architecture. Okolie bytového domu je bohaté na multikultúrne bistrá, moderné butiky a nezávislé galérie. Lákavú atmosféru miesta zachytáva aj rekonštrukcia interiéru s rozlohou 100 metrov štvorcových.

Byt je orientovaný na obe strany objektu. Presvetľujú ho tri ornamentálne zdobené francúzske balkóny a tri okná, ktoré jednotne clonia polopriesvitné svetlé závesy.

Surová tehla a zaoblenie rohu spálne pre efekt

Približne obdĺžnikový pôdorys má prehľadné členenie. Oproti vstupu do bytu je umiestnená otvorená kuchyňa s kuchynským ostrovom. Vľavo pokračuje halový priestor pretnutý priečkou. Excentrická kuchynská linka tvorí súčasť zostavy úložného priestoru, ktorý sa tiahne súvisle po celej jednej dĺžke bytu.

Prečítajte si tiež
Neuveríte, čo majú v obývačke! Pre nekonvenčný pár bol vlastný byt priestorom na experimenty

Na halu sa vľavo napája nočná časť bytu. Priestor prvej spálne je minimalisticky zariadený. Tvorí ho jednoduchá manželská posteľ, ktorú zhora a po stranách lemuje jednotný úložný systém, výrazný charakteristický prvok nehnuteľnosti. Odhalený pás surovej tehly pri okne a pôdorysné zaoblenie rohu miestnosti zmierňujú zľahka asketický výraz zariadenia spálne. Izbu ozvláštňuje aj harmoniková priečka so zrkadlovým povrchom.

Minimalisticky zariadená spálňa s manželskou posteľou.

Spálňa je zariadená minimalisticky a pôsobí pokojným dojmom. Zdroj: I-Architecture

Pobyt v kúpeľni podobný zážitku v prírode

Druhá spálňa s podobnou meditatívnou náladou je dispozične odlišná. Ponúka iný priestorový komfort. Úzka kúpeľňa so sprchovacím kútom a WC je komplexne ladená do tmavosivej. Dizajn umývadla pripomína inšpiráciu horskou studienkou, tento malebný výjav dopĺňa štvorcové zrkadlo a rastliny.

Prečítajte si tiež
Nekonvenčný byt v Prahe je plný zákutí a tajomstiev. Neuveríte, čo všetko doň jeho majiteľka ukryla

Pravú stranu určuje spoločenská zóna. Otvorená obývacia izba spojená s kuchyňou nanovo definuje charakter nehnuteľnosti. Pôvodne malé tmavé miestnosti stratili v tomto byte na svojej aktuálnosti. Prím v trendoch hrá svetlo, voľné ruky pri usporiadaní nábytku a prirodzený kontakt členov domácnosti.

Časť kúpeľne so zelenkavými stenami a hranatým umývadlom aj zrkadlom.

Dizajn umývadla vyzerá, akoby sa inšpirovalo horskou studničkou. Zdroj: I-Architecture

Uhádnete vek stola?

Viacmiestna sedacia súprava v štýle handmade je pevne naviazaná na svoje miesto pri stene.
Skutočnou dominantnou priestoru je však unikátny okrúhly masívny jedálenský stôl, ktorého naturálny dizajn ohromuje, no i zneisťuje pri pokuse odhadnúť jeho vek.

Odkazom na staré časy zostali priznané drevené stropné a nosné trámy. Vzhľad surovej štruktúry dreva necháva tušiť vysoký vek domu. Tento výrazný prvok vyvažujú omietky v zemitých farbách a jednotná svetlá hladká podlaha, ktorá prostredie zjemňuje. Rôznorodé zastúpenie materiálov má dôležitý ideový kontext. Ich starnutím sa akcentuje plynutie času.

Okrúhly jedálensky stôl s drevenými stoličkami bez opierky.

Stol v naturálnom a aj nadčasovom dizajne je len ťažko odhadnúť vek. Zdroj: I-Architecture

Dobre zvolený kontrast, ktorý neurazí

Autori interiérového riešenia sa oslobodzujú od definovaného použitia materiálov. Počítajú s dôstojnou premenlivosťou textúr, spôsobenou bežnou prevádzkou domácnosti a podporujú ich vzájomnú synergiu či napätie. V kombinácii so svetelnými podmienkami vznikajú v byte miesta s odlišnou atmosférou.

Prečítajte si tiež
Záhrada a dom v jednom. Nič gýčové, len príroda a pocit, že ste celý rok na dovolenke

Nedokonalosti majú v človeku vyvolať pocit hrdosti na manuálnu prácu, ktorá z pohľadu dnešnej doby, postavenej na obdive moderných technológií, nie je oceňovaná ani toľko vyhľadávaná.

Kuchyňa s linkou a ostrovčekom v kovovom prevedení v industrialnom štýle.

Mnohé prvky v byte sú na pohľad nedokonalé. Dizajn má v človeku vyvolať pocit hrdosti na manuálnu prácu. Zdroj: I-Architecture

Oslava industriálu

Byt sa vyníma krásou autentickosti, prirodzenými textúrami a zemitými farbami. Vápenné omietky sa viažu k historickým objektom i k tomuto originálnemu španielskemu interiéru.

Bez tradičných remeselných postupov by nebola možná ich realizácia v žiadanej kvalite.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia domu v modernom industriálnom štýle urobila z jeho slabých stránok silné

Prírodná oceľ na zariadení, konkrétne na priestrannej kuchynskej linke, ostrove a ďalšom úložnom zariadení, má pripomínať industriálnu povahu neďalekej krajiny. Koncept bytu prekypuje prepracovanou symbolikou s nadčasovým odkazom. Aj preto je zapamätateľný.

Rekonštrukcia bytu v Bilbau

Architekti: I- Architecture
Lokalita: Bilbao, Španielsko
Rozloha: 100 m2
Realizácia: 2022

Text: Katarína Mácová
Foto:
I-Architecture

Kategória: Návšteva
Tagy: industriálny štýl rekonštrukcia bytu spanielsko
Zdieľať článok
Valencia sa stala Európskym zeleným hlavným mestom. Nájdete v nej najdlhší mestský park v EurópeASB.sk

Valencia sa stala Európskym zeleným hlavným mestom. Nájdete v nej najdlhší mestský park v Európe

Tehlový retro hotel s farebnou dušouDom z tehly

Tehlový retro hotel s farebnou dušou

Hlina s vôňou kávy: Navštíviť túto kaviareň je zážitok!Dom z tehly

Hlina s vôňou kávy: Navštíviť túto kaviareň je zážitok!

8 obľúbených vňaťových rastlín, ktoré sa zmestia do kvetináča a ulahodia očiam aj jazykuZáhrada

8 obľúbených vňaťových rastlín, ktoré sa zmestia do kvetináča a ulahodia očiam aj jazyku

Diskusia