Starší byt v Bratislave je dnes na nepoznanie. Zmenou dispozície vytvorili pre štvorčlennú rodinu úžasné moderné bývanie
Interiér trojizbového bytu pre potreby štvorčlennej rodine spravil salto v čase. Radikálna rekonštrukcia pod vedením ateliéru TOITO architekti vymanila nehnuteľnosť v širšom centre Bratislavy z pôvodného návrhu a vyťažila z nej maximum mimo bežne zaužívané postupy.
Počet miestností zostal zachovaný, ale v celkom inom dispozičnom a vzťahovom usporiadaní. Na želanie klientov vznikli dve detské izby, byt ovládol prevažne otvorený priestor a spálňa sa stala jedným zo zákutí.
Farebné stoličky pri jedálenskom stole oživujú inak neutrálnu farebnú paletu bytu. Zdroj: Matej Hakár
Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii pod článkom.
Na chvíľu sa stala z bytu veľká hala
Túto cieľavedomú zmenu umožnila konštrukcia bytového domu – železobetónový skelet. Pohľad na vyprázdnený byt vrátane priečok sľuboval dosiahnuť súčasné štandardy bývania. Jednotlivé miestnosti predtým fungovali ako uzatvorené jednotky, ktoré spájala dlhá chodba.
Z izby oproti vstupným dverám vznikli izby pre deti. Z vedľajšej obytnej miestnosti, pravdepodobne spálne, sa odstránila predná priečka. Tá bočná sa skrátila o polovicu, aby mohol vzniknúť otvorený priestor pre obývaciu izbu s kuchyňou a jedálenským kútom.
Nové priestorové kvality bytu splnili očakávania objednávateľa. Cez dennú zónu sa dá voľne pohybovať, rodičia aj deti majú každý vlastné zázemie i potrebný úložný priestor. Kúpeľňa s WC sú v porovnaní s centrom bytu minimalizované, rovnako ako ich tri obytné izby.
Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii pod článkom.
Minimalizmus v individuálnom poňatí
Z chodby zostala len prvá polovica. Po pravej strane sa nachádza vešiak. Po ľavej strane smerom do dennej zóny lemuje stenu v tvare L po celej ploche úložný systém, vytvorený v dizajne podľa autorského zadania. Zdanlivo sa opakuje aj v obývacej izby formou obkladu.
Jadro bytu tvorí svetlé drevo, konkrétne biodoska. Interiér i vďaka výberu tohto materiálu pôsobí svetlo a spolu s voľbou zariadenia príjemne vzdušne. Definuje ho minimalistický štýl. Jednoznačný vkus majiteľov dopomohol k originálnemu bývaniu, vzdialenému konvenciám.
Obývaciu izbu tvorí sivá viacmiestna sivá sedačka subtílnej formy. Z jej miesta sa otvára výhľad na celú dennú zónu so zárožím. Dekoratívne vankúše, abstraktný obraz a koberec s geometrickým vzorom medzi sebou farebne komunikujú. Oživujú prím neutrálnych odtieňov.
Všetky fotografie si môžete pozrieť vo fotogalérii pod článkom.
Kuchynská linka nemusí kopírovať trendy
Totožný princíp tvorcovia interiéru uplatnili aj v jedálenskom kúte pomocou farebných dizajnových stoličiek. Kým stenu oproti sedačke skrášľuje drevené obloženie, stena pri jedálenskom stole slúži knižnici s policami, v ktorej knihy striedajú drobné artefakty.
„Konštrukcia železobetónového skeletu domu dostala biely náter, jej odhalenie je dôležitým prvkom vizuálneho vnímania celého priestoru bytu. Antikorová kuchyňa prirodzene láme svetlo a prináša viac denného svetla do priestoru, zároveň vytvára kontrast k drevu,” upresňujú architekti celkovú koncepciu. K ideálnym podmienkam prispieva aj balkón napravo od linky.
Situovanie kuchyne zostalo síce nezmenené, ale hmota kuchynskej linky sa v novej koncepcii obzvlašť zaskvela. Je dôležitou nositeľkou vizuálnej hodnoty interiéru, dizajnovo prepája ostatné zariadenie. Rozhodnutie prispôsobiť linku zvolenému štýlu sa ukázalo ako výborná voľba.
Podľa slov architektov je odhalenie konštrukcie železobetónového skeletu dôležitým prvkom vizuálneho vnímania celého priestoru bytu. Zdroj: Matej Hakár
Priechodná kúpeľňa v ružovom odtieni
Priestorové kvality kúpeľne všetkým postačovali, preto bola upravená len mierne, a to formou predĺženia smerom do obývačky približne o meter štvorcový. Po novom sa do kúpeľne vchádza z boku, z kuchyne, predtým bol vstup orientovaný z chodby. Jej zariadenie je ladené do bielej a púdrovoružovej a okrem umývadla so skrinkou a zrkadlom v nej nájdeme i vaňu.
Samostatné WC je dobré skryté, s prístupom len cez kúpeľňu. Ani v jeho prípade sa jeho umiestnenie nemenilo.
Interiér zjednocuje svetlosivé marmoleum. Pôsobí neutrálne a je spoľahlivo kombinovateľné. Momentálne v byte prevládajú tlmené odtiene na báze škandinávskej jednoduchosti a nadčasového dizajnu. Dôležitým prvkom sú aj izbové rastliny, ktoré zjemňujú jeho výraz.
Kúpeľňa farebnou paletou trocha vybočuje od zvyšku interiéru. Bielu v nej nedopĺňa svetlé drevo, ale púdrovoružová. Zdroj: Matej Hakár
Byt T 25 v Bratislave
Architekti: TOITO architekti (Ing.arch. Katarína Príkopská, Ing.arch. Ivan Príkopský, Ing.arch. Tomáš Szőke)
Lokalita: Bratislava, Slovenská republika
Plocha: 92 m2
Projekt: 2023
Realizácia: 2023
- Antikorové spodné skrinky kuchynskej linky odrážajú svetlo
- Farebné stoličky pri jedálenskom stole oživujú inak neutrálnu farebnú paletu bytu.
- Centrum bytu tvorí denná zóna, ktorá spája obývačku, jedálenský kút a kuchyňu.
- Bývanie definuje minimalistický štýl, ozvláštnený jedinečným vkusom majiteľov.
- Podľa slov architektov je odhalenie konštrukcie železobetónového skeletu dôležitým prvkom vizuálneho vnímania celého priestoru bytu.
- Kúpeľňa farebnou paletou trocha vybočuje od zvyšku interiéru. Bielu v nej nedopĺňa svetlé drevo, ale púdrovoružová.
- Farebné stoličky pri jedálenskom stole oživujú inak neutrálnu farebnú paletu bytu.
- Tvorcovia návrhu nechali železobetónový skelet odhalený, no dostal biely náter. Vizuálne tak zapadol do prostredia.
- Jadro bytu tvorí svetlé drevo – biodoska.
- Posuvné dvere zo svetlého dreva nielen príjemne zapadajú do prostredia a podčiarkujú jeho minimalistický štýl, ale sú tiež praktické a šetria miesto.
- Posuvné dvere zo svetlého dreva nielen príjemne zapadajú do prostredia a podčiarkujú jeho minimalistický štýl, ale sú tiež praktické a šetria miesto.
- Pôvodný vstup do kúpeľne smeroval z chodby, teraz sú však dvere orientované do kuchyne.
- Klasické dvere nahradili posuvné i v prípade spálne.
- Priestor bytu zjednocuje sivé marmoleum na podlahe.
- Rodina mala požiadavku na dostatok úložného priestoru, architekti ju splnili vytvorením skriniek najmä vo vstupnej časti bytu.
- Zbúraním viacerých priečok sa podarilo jadro bytu otvoriť a vytvoriť tak preplávajúci denný priestor.
- Denná miestnosť spája kuchyňu, jedáleň a obývačku tak, aby každá časť mala vlastné zákutie a možnosť zárožia.
- Pôdorys bytu T 25 v Bratislave, súčasný stav.
- Zmena pôdorysu bytu T 25 v Bratislave z pôvodného stavu na súčasný.
- Axonometria bytu T 25 v Bratislave.
Text: Katarína Mácová
Foto: Matej Hakár