Zdroj: Joanna Prokopowicz, Sonia Pasternok

U našich susedov to vyriešili. Dve chatky ako odpoveď na epidemiologickú situáciu

22. 03. 2021
Zdieľať

Už približne rok si zvykáme na nový životný štýl. Kedysi sme doma trávili prakticky minimum času, dnes je to naopak. Už netúžime po oddychu doma, ale túžime vyjsť von a cítiť sa bezpečne. Žiaľ, aktuálne je to možné iba vtedy, ak máme vlastný „azyl“ niekde mimo mesta, v prírode, kde môžeme na všetky negatíva aktuálnej situácie zabudnúť a oddýchnuť si aj psychicky.

Architekt Maciej Rempalski z poľského ateliéru Modernstudio Architektury na dnešnú situáciu reagoval návrhom chatiek Cichosza.

Prečítajte si tiež
Ekologická chata v Nízkych Tatrách s modernými technológiami. Čo všetko na nej zvládol majiteľ sám?

Na začiatku boli tri čiary

Podstatou projektu príjemného únikového miesta sú jednoduché línie a možnosť rozšírenia projektu podľa potreby o ďalšie chatky. Aktuálne sa názvom Cichosza hrdia dve navzájom prepojené budovy s opačným sklonom striech. Znie to neuveriteľne, ale celý projekt vznikol z náčrtu troch jednoduchých čiar – nič viac nebolo treba. Tieto tri línie vytvorili telo budov a definovali ich funkcie.

Dve chaty geometrických tvarov

Znie to neuveriteľne, ale celý projekt vznikol z náčrtu troch jednoduchých čiar – nič viac nebolo treba. Zdroj: Joanna Prokopowicz, Sonia Pasternok

„Azyl“ postavený na čistine uprostred lesa pozostáva z dvoch budov, ktoré majú podobný tvar. Slúžia pre potreby dvoch generácií jednej rodiny. Spojené sú prostredníctvom terasy, ktorá plní funkciu symbolického i praktického prepojenia oboch generácií. Stavby sú charakteristické funkčnosťou a čistými líniami – zvonku i zvnútra.

Architektúra nepotrebuje ozdoby

„Architektúra nepotrebuje žiadne ozdoby ani zbytočné doplnky. Architektúra nemusí byť módna. Architektúra by mala byť zodpovedná za svojich používateľov, aj za príjemcov zvonku. Mala by dizajnovo dopĺňať krajinu, v ktorej je vytvorená.

Prečítajte si tiež
Šikovnú sebestačnú chatku môžete naplno prispôsobiť svojim potrebám (VIDEO)
Dve chaty geometrických tvarov

Chaty stoja v lone prírody. Zdroj: Joanna Prokopowicz, Sonia Pasternok

Architektúra ako produkt ľudskej fantázie spoluvytvára krajinu a integruje prvky prírody. Je to obzvlášť dôležité, keď navrhujeme domy na prírodne tvarovanom a neurbanizovanom mieste. Na mieste, kde príroda hrá rozhodujúcu úlohu a je hlavným bohatstvom,“ takto opisuje úlohu architektúry hlavný architekt Maciej Rempalski.

Škandinávsky smrekovec a vláknocement

Tento princíp sa naplno odzrkadľuje aj na projekte chatiek Cichosza. Fasádu ukončuje škandinávsky smrekovec, ktorého okraje sú opálené. Tak architekt zdôraznil lineárne usporiadanie fasády. Dynamické tvary a štíhlosť línií zvýrazňuje aj použitie dvoch rôznych materiálov: dreva a vláknocementových dosiek.

Pohľad zhora na obývačku a jedáleň

Interiérové materiály a farby boli inšpirované okolitou krajinou s poliami a lesmi. Zdroj: Joanna Prokopowicz, Sonia Pasternok

Presklením sa do interiéru dostávajú fragmenty okolitého priestoru. Každé okno ponúka iný obraz s inou perspektívou v rôznych rovinách. Aj interiérové materiály a farby boli inšpirované okolitou krajinou s poliami a lesmi.

V oboch chatkách – menšej i väčšej je na prízemí kuchyňa s jedálňou a obývačkou, v rohu kúpeľňa. Jednoduchý priestor na spanie sa nachádza pod strechou.

Prečítajte si tiež
Ako si dvaja bratia postavili vysnívanú chatu pri jazere

Cichosza chatky

Architektonický ateliér: Modernstudio Architektury

Hlavný architekt: Maciej Rempalski

Pomocný architekt: Anna Swadźba

Interiérový dizajn: Joanna Wojtaszek

Lokalita: Szydłów, Poľsko

Realizácia: 2020

Plocha: 48 m2

Sabína Zavarská

Foto: Joanna Prokopowicz, Sonia Pasternok

Kategória: Návšteva
Tagy: chata minimalizmus moderná architektúra presklené plochy škandinávsky dizajn
Zdieľať článok

Diskusia