Zdroj: Miro Pochyba

Energeticky úsporný dom v Trnave, ktorý môže dýchať

05. 05. 2021
Zdieľať

Výber použitých stavebných materiálov prenechali majitelia domu na realizačnú firmu. Jedinou ich požiadavkou bolo, aby sa na vykurovanie a ohrev teplej vody používalo tepelné čerpadlo.

Túžba po vlastnej záhrade so súkromným bazénom a terase, kde by si mohli manželia Dagmar a Peter vychutnať kávičku, zvíťazili nad pohodlím, ktoré im poskytovalo bývanie v byte, kým boli deti malé.

Prečítajte si tiež
Nízkoenergetická vidiecka vila pri Trnave poskytuje maximálny komfort bývania s minimálnou údržbou

S bývaním v mezonetovom byte boli spokojní dokonca až do takej miery, že sa rozhodli jeho pôdorys preniesť aj do domu. Za architektom tak išli s jasnou predstavou. Tú im Ing. arch Roman Kutiš po vzájomnej konzultácii pomohol naplniť do poslednej bodky.

rodinný dom v Trnave

Pozemok, na ktorom stojí dom, hľadali majitelia dva roky. Mali presne vytypovanú štvrť Trnavy, z ktorej sa dostanete aj pohodlne pešo do centra mesta, a ktorá má zároveň dobrú dostupnosť na mestský obchvat a diaľnicu. Hlavnou podmienkou bolo, aby bol pozemok rohový, pretože nechceli byť zo všetkých strán obkolesení susedmi a obstavaní veľkým múrom. Zdroj: Miro Pochyba

Na prízemí dvojpodlažného rodinného domu je situovaná obývačka prepojená s jedálňou a kuchyňou. V druhej polovici prízemia sa nachádza rodičovská spálňa a kúpeľňa s WC. Poschodie je určené dvom dospelým dcéram, ktoré tu majú svoje izby, vlastnú kúpeľňu a aj dostatok priestoru na sebarealizáciu.

Obývačka v rodinnom dome

V byte, v ktorom majitelia predtým bývali, boli priznané pôvodné 100-ročné trámy, kde vytvárali zaujímavú súčasť interiéru. Niečo podobné chceli preniesť aj do domu. Na tento účel im poslúžili staré drevené trámy, ktoré našli na chalupe. Domáci pán ich s pomocou svokra ohobľoval a povrchovo ošetril. Zdroj: Miro Pochyba

Na celom spodnom podlaží sa nachádza betónová podlaha. Jej industriálny vzhľad je doplnený drevenými detailmi, ktoré vnášajú do priestoru teplo. V spálni rodičov prevládajú sivé a hnedé odtiene. Spodnej kúpeľni dominuje antracitová farba, ktorú vyvažujú biele zariaďovacie predmety. Po čiernom odtieni siahli dcéry aj pri zariaďovaní hornej kúpeľne. Ten sa rozhodli zmäkčiť obkladom v etno štýle a drevenými prvkami. V izbách dcér prevláda prírodný materiál a prírodné vzory.

Prečítajte si tiež
Dokonale premyslený jednoizbový byt v Trnave
Izba s tapetou pralesu

Izbe staršej dcéry Lucii dominuje veľká tapeta s pralesnou tematikou. Podobné tapety mali dievčatá aj v byte, ale mali skôr urbanistický motív. Zdroj: Miro Pochyba

Ekologický aspekt mal dôležité slovo aj pri výbere stavebných materiálov a technológií použitých na výstavbu domu. Voľba manželov jednoznačne padla na drevostavbu. A to nielen pre rýchlosť výstavby, ale aj energetickú úspornosť, ktorú tento typ stavieb poskytuje. Všetky starosti s výstavbou prenechali na stavebnú firmu Atrium SK, ktorá má s výstavbou drevostavieb dlhoročné skúsenosti. Aj vďaka tomu trvala realizácia hrubej stavby len päť dní. Do domu sa mohli sťahovať už za štyri mesiace od začatia stavebných prác. 

Hlavným dôvodom, prečo sme zvolili kombináciu betónu a dreva, boli vyrezávané drevené obrazy, ktoré máme po mojom starom otcovi. Tie sme chceli do domu vhodne zakomponovať.

Dnes už len s úsmevom spomínajú na to, ako to na začiatku takmer vzdali pre problémy spojené s vybavovaním stavebného povolenia. Nakoniec sa im však z byrokratického kolotoča podarilo nájsť správnu cestu a túto nepríjemnú skúsenosť vystriedalo nadšenie spojené s výstavbou. Pocity pri pohľade na to, ako dostával ich dom reálne kontúry, boli úžasné.

Keďže sa doň sťahovali na jeseň, terasové posedenie, grilovacie vybavenie a bazén na svoju premiéru počas našej návštevy ešte len čakali. Už dnes si však celá rodina vychutnáva súkromie, ktoré im dom poskytuje.

Kuchyňa s ostrovom a jedáleň

Kuchyňa a jedáleň sú prepojené s obývačkou. Zdroj: Miro Pochyba

Prvky ocele a dreva tu našli uplatnenie na veľkom jedálenskom stole či na pracovnej doske. Rodinné obedy spríjemňuje výhľad do záhrady cez zasklenú stenu s východom na terasu. Výber spotrebičov nielen v kuchyni, ale v celom dome bol privilégiom pána majiteľa.

Autorské obrazy na stene

Steny chodby horného poschodia sú dekorované originálnymi maľbami, ktoré vytvorila mladšia dcéra Danka. Aj napriek tomu, že sa maľovaniu venuje len amatérsky, bez odborného vedenia dokázala s obrazom, na ktorom je vyobrazená stará trnavská vodáreň, vyhrať oblastnú súťaž. Zdroj: Miro Pochyba

Vôbec netušíme, po kom mladšia dcéra Danka zdedila maliarsky talent. Maľovať začala už ako malá.

Profil

Majitelia

Dagmar je regionálna riaditeľka v zdravotnej poisťovni a manžel Peter pracuje ako rušňovodič. Sú rodičmi dvoch dospelých dcér Lucii a Dany. Svoje miesto v dome má aj sedemročný pes Maxxo.

Prečítajte si tiež
Drevostavba v Bratislave za cenu bytu púta pozornosť nielen lokalitou

Nehnuteľnosť

Štvorizbový rodinný dom s úžitkovou plochou 134 m2 situovaný v novej zástavbe rodinných domov v Trnave na pozemku s rozlohou 4,8 ára. 

Autori

Návrh a realizácia stavby Ing. arch. Roman Kutiš a Atrium SK.

Text: Andrea Dingová

Foto: Miro Pochyba

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: drevostavba energeticky úsporné bývanie rodinný dom tepelné čerpadlá úspora energie
Zdieľať článok

Diskusia