Zdroj: Miro Pochyba

V jednopodlažnom murovanom dome, ktorý vyniká svojou jednoduchosťou a funkčnosťou, si dnes mladá rodina užíva zdravé bývanie

14. 11. 2022
Zdieľať

Ľudmila a Andrej chceli jednoduchý a funkčný dom, v ktorom budú môcť s deťmi zdravo bývať. Dom, ktorý sa bude ľahko udržiavať a kde každý člen rodiny bude mať svoj priestor. A presne v takom dnes spolu šťastne bývajú. Napokon, šťastie v ich príbehu zohralo veľkú úlohu. Mali ho totiž pomerne dosť, a to najmä na ľudí, ktorí im pri realizácii pomáhali. Našťastie!

„Predtým sme bývali v trojizbovom byte v Šali. Mali sme aj tento pozemok, ktorý sa nám však kvôli veľkosti nedarilo dlhšie predať, nuž sme usúdili, že je asi na čase postaviť si na ňom vlastný dom. Jednoduchý, funkčný, taký, aby sme neboli jeho otrokmi, lebo už máme chalupu. Aby sa nemusel zložito upratovať, aby bol priestranný, aby v ňom každý mal svoje miesto.

Exteriér so záhradou a terasou - Jednoduchý murovaný dom v Diakovciach

Drevenú konštrukciu na boku pozemku robil tiež stolár. Ukrýva drevo na zimu, závlahový systém a na konci je kuchynka s grilom. Zdroj: Miro Pochyba

S manželom máme podobný vkus a výsledkom je tento moderný interiér, v ktorom však nájdete aj prvky s príbehmi, ako napríklad „halabalovské“ kreslo po babke či rôzne drobnosti vystavené v kuchyni. Na našej chalupe je, naopak, všetko zariadenie opradené príbehmi a históriou, preto sme to tu chceli mať vzdušné, harmonické, tón v tóne, s čistými líniami,“ začína svoje rozprávanie sympatická majiteľka Ľudmila.

„Nechceli sme hotový projekt, ale taký, ktorý bude vyhovovať nášmu životnému štýlu a potrebám. Chceli sme dobré a zdravé bývanie. Oslovili sme preto kamaráta architekta Romana Kminiaka, ktorý sa vnoril do našich požiadaviek a vypracoval nám projekt doslova na mieru. Mal s nami veľkú trpezlivosť, odborne nám pomáhal pri stavbe a bol pre nás naozaj veľmi dôležitý,“ spomína Ľudmila.

Chodba - Jednoduchý murovaný dom v Diakovciach

Z ústrednej chodby vedú dvere do spálne, detských izieb, kúpeľne a technickej miestnosti. Zdroj: Miro Pochyba

Keď mali s manželom Andrejom hotový projekt v rukách, pôdorys domu si v reálnej veľkosti nakreslili kriedou na voľnú plochu, aby zistili, či budú všetky izby dostatočne veľké, či budú vedieť otvoriť zásuvku, pohodlne sa dostať k chladničke… Prechádzali sa po betónovej ploche a „naciťovali“, či to bude všetko tak, ako má byť. Po uistení, že bude, začali premýšľať, z čoho dom postavia. Zvažovali rôzne alternatívy a robili si kalkulácie.

K pórobetónu Ytong ich napokon doviedli jasné kritériá, ktoré vymenúva domáca pani: „Jednoduchá manipulácia, presnosť tvárnic a keďže sme nechceli zatepľovať, dôležité pre nás bolo aj zdravé bývanie. Ytong navyše ponúkol ucelený systém. Čo však bolo najdôležitejšie, k týmto našim požiadavkám sa pridal aj ľudský faktor. Vďaka Ing. Tiborovi Violovi sme získali výborné poradenstvo a servis.“

Jedálenský stôl pri kuchynskom pulte - Jednoduchý murovaný dom v Diakovciach

Na oknách v celom dome sú exteriérové žalúzie, ktoré si majitelia nevedia vynachváliť. Vďaka nim je vnútri celoročne príjemná klíma i napriek tomu, že nemajú klimatizáciu. Zdroj: Miro Pochyba

Celú stavbu manažovala pani domáca už v pokročilom štádiu tehotenstva, na čo s úsmevom spomína: „Niekedy sa majstri či robotníci nado mnou pozastavovali. Tehotná blondína im vravela, čo a ako, ale možno práve preto boli všetci veľmi ústretoví a nápomocní a všetko prebehlo bez problémov. Mali sme naozaj obrovské šťastie na ľudí, ktorí sa na stavbe podieľali. Najmä dnes, keď odvšadiaľ počuť katastrofické scenáre, kde sa čo pokazilo a nepodarilo, je to taký malý zázrak.“

Všetkým ľuďom, ktorí na našom dome pracovali, patrí naša veľká vďaka, odviedli skvelú prácu.
Ľudmila a Andrej, majitelia

Veľa vecí si na dome robili s pomocou rodiny a priateľov. Keďže majú aj chalupu, ako vravia, tá ich na robotu „vycvičila“. Výkopové práce a základovú dosku si zruční majitelia robili sami, Ytong majstri im potom vytiahli cez víkend hrubú stavbu. „V piatok tu nič nebolo, v nedeľu poobede si tu ‚vnútri‘ už dávali kávu a koláče,“ spomína Ľudmila na rýchlosť, akou stavba rástla.

Prečítajte si tiež
Slnkom zaliaty murovaný bungalov si majitelia postavili svojpomocne za necelý rok a pol

„Čo sa týka jednotlivých remeselníkov a firiem, ktoré na dome pracovali, chceli sme podporovať najmä tých lokálnych, zisťovali sme si referencie, neváhali sme sadnúť do auta a pozrieť sa na ich prácu,“ vraví Ľudmila, ktorá podobný prístup aplikuje aj v iných oblastiach života, kým krája makovo-višňovú štrúdľu, ako inak, z miestnej malej pekárne.

Kuchyňa - Jednoduchý murovaný dom v Diakovciach

Kuchynskú linku s ostrovčekom vyrobil manželom na mieru ich kamarát, miestny stolár Matúš Lenčéš. Jednoliatu kombináciu bielej farby a dreveného dekoru ozvláštňuje podlhovasté okno nad drezom. Zdroj: Miro Pochyba

V dome nájdeme aj veci, ktorým vdýchli majitelia druhý život. Sedačka v obývačke pôsobí ako z najnovších katalógov, hoci má už 30 rokov. Kedysi patrila majiteľovým rodičom, po prečalúnení dnes slúži jeho rodine. A ešte ako. Po rozložení sa na nej vyspí až šesť ľudí a dcéra s kamarátkami ju rady rozkladajú a skladajú, takže majú o zábavu postarané.

Obývačka - Jednoduchý murovaný dom v Diakovciach

Denná zóna s kuchyňou, jedálenským stolom a obývacou časťou smeruje do záhrady. Keď rodina netrávi čas vonku, môžu dianie v nej sledovať cez veľké celoplošné okná. Zdroj: Miro Pochyba

Jedno z dvoch kultových kresiel „od Halabalu“ je na chalupe, druhé tu, pričom k nemu dali vyrobiť taburetku. Aj sedenie vonku na terase majiteľke ponúkli kamaráti, ktorí ho už nepotrebovali. Očistila ho, ošmirgľovala a dnes pri ňom rodina stoluje na priestrannej terase čakajúc na dobroty z grilu, ktoré im pripravuje šikovný syn Lukáš. Skrátka, harmonické bývanie s príjemnou záhradou, ktoré v plnej miere slúži svojim sympatickým obyvateľom.

Profil

Majitelia
Učitelia Andrej a Ľudmila v dome bývajú s 13-ročným synom a 3-ročnou dcérou. Po záhrade sa motá ich mačka… Rodina trávi maximum času vonku na záhrade a terase, kde radi grilujú či hrajú bedminton. Ľudmila učí výtvarnú výchovu, sama rada tvorí a na pozemku časom plánuje vybudovať svoj výtvarný ateliér.

Nehnuteľnosť
Jednopodlažný štvorizbový dom s pôdorysom do tvaru písmena „L“ je postavený v dvoch úrovniach výšky stropov. Celková zastavaná plocha je 152,115 m², pozemok má približne 14 árov.

Lokalita
Diakovce

Text: Katarína Barošová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: jednoduchosť jednopodlažné domy murované domy rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia