V starom povojnovom dome vytvorili otvorený a svetlý interiér osviežený zelenou farbou
Architekti premenili starý povojnový dom na umeleckú brikoláž, ktorá je plne funkčná i pohodlná. Určite vám neujdú ani originálne detaily, ktoré interiéru pridávajú špeciálnu hodnotu. Svetlý priestor osviežili zelenou.
House 34 je súčasťou skupiny podobných domov na sídlisku, ktoré vzniklo po druhej svetovej vojne v anglickom meste Saint Albans. Takéto bývanie bolo a stále je dôležitým prvkom mestskej štruktúry. Podporuje zmysel pre komunitu, podobne ako radové domy v našich mestách. Predmetom rekonštrukcie bola úplná renovácia interiéru.
Majitelia si želali predovšetkým väčšie otvorenejšie spoločné miestnosti. Usporiadanie prvého poschodia malo zostať nezmenené, podobne aj fasády domu.
Kruhový odkaz na pôvod domu
Hlavnou premenou bolo otvorenie priestoru na prízemí. Autori rekonštrukcie odstránili dve steny, a tak sa interiér otvoril a zvýšila sa flexibilita jeho využitia. I keď sú všetky vnútorné steny omietnuté na bielo, architektom sa podarilo vytvoriť zaujímavý odkaz na pôvod stavby.
V spoločnom priestore urobili v omietke kruh, ktorý odhaľuje pôvodné murivo a vyzerá ako nevšedná dekorácia či umelecké dielo. Po odstránení stien bolo potrebné – kvôli podpore stropu – pridať nový oceľový nosník. Podobne ako viacero detailov v interiéri, je natretý nazeleno.
Kruh ako hlavný dizajnový prvok
Kruhový tvar sprevádza celý zrekonštruovaný interiér, podobne ako zelený akcent niektorých detailov. Všimnite si stolíky s kruhovými výrezmi, na ktorých sú izbové rastliny, kruh v podlahe okolo oceľového stĺpu, kruhové osvetlenia, vypínače, zrkadlo v kúpeľni.
Všetko nadväzuje na najväčší kruh v byte – vyrezaný do omietky a odhaľujúci pôvodné murivo. Zelenou farbou sú zvýraznené schody, rámy dverí, v kúpeľni je použitý štvorcový glazovaný obklad rovnakej farby.
Záves ako hranica medzi prízemím a prvým poschodím
Schody, ktoré vedú na horné podlažie, zakrýva záves, ktorý zároveň dodáva čistému priestoru teplo a uzatvára súkromné priestory. Schodisko je vlastne zrecyklované pôvodné s vylepšenými prvkami. Na viacerých miestach nájdete ružový mramor – napríklad na komode pod kruhovým výrezom alebo na zábradlí schodiska. Aj kúpeľňa sa dočkala zväčšenia. Stredovú stenu odstránili, a tak vznikol väčší priestor na hygienu.
Za zmienku stoja aj hravé zelené úchytky na skrini v spálni či na chodbe. Premenou prešli aj podlahy – väčšinu pokrývajú dubové dosky s prirodzeným vzorom uzlov a zŕn, ktorý kontrastuje s bielymi stropmi a stenami. Premenený interiér sami architekti nazývajú „voľným výsledkom rušnej súhry architektonických prvkov a konštelácie stretnutí medzi pôvodným a novým“. Architektonickou brikolážou.
House 34
Architektonický ateliér: dIONISO LAB
Lokalita: Saint Albans, Anglicko
Realizácia: 2021
Plocha: 95 m2
Sabína Zavarská
Foto: Lorenzo Zandri