V údolí klokanov

07. 12. 2006
Zdieľať

U protinožcov je všetko naopak. Aj keď z detských predstáv o na hlavu postavenom svete na opačnom konci zemegule sme už dávno (dúfam) vyrástli, predsa len si Austrália zachováva niekoľko zvláštností. Nejde len o bumerangy či klokany, svojrázny prístup sa prejavuje i v architektúre rodinných domov.



Kde je sever?

Predsa na juhu. Presnejšie – sever je síce tam, kde má byť, len orientácia domov je na južnej pologuli opačná, než u nás. Slnečné svetlo lapajú okná na severe, juh reprezentuje „odvrátenú stranu dispozície“. Samozrejme, ak si miestne podmienky nežiadajú opak. Ak teda chcete získať z našich obrázkov ucelenú predstavu porovnateľnú s ktorýmkoľvek z domov z našich luhov a hájov, pokojne si otočte stránky časopisu o 180°.


V údolí klokanov

72683

Ak by ste ho chceli vidieť na vlastné oči, musíte zo Sydney vyraziť smerom na juh. Nájdete ho v skoro dve stovky kilometrov vzdialenom údolí s typickým austrálskym názvom Kangaroo Valley (Údolie klokanov). Dom, ktorý vám chceme priblížiť, je však výnimočný nielen svojou polohou. Jeho autorom je architekt Glenn Murcutt, držiteľ prestížnej architektonickej „nobelovky“ – Pritzkerovej ceny (2002). Projekty austrálskeho tvorcu sa vyznačujú ľahkosťou, otvorenosťou, sú vždy veľmi citlivo zasadené do krajiny a navyše energeticky veľmi úsporné. On sám formuluje princípy projektovania domov v štyroch bodoch: používajte jednoduché materiály, našľapujte po špičkách, sledujte slnko a počúvajte vietor.


V údolí klokanov

72692

Dom i ateliér

Výstavbu domu na južnom svahu s výhľadom na rybník si u neho objednali manželia – umelci. Majiteľ – austrálskym spisovateľ – túžil po jednoduchom príbytku, ktorý bude maximálne využívať podmienky atraktívnej lokality. Žiadal si dom vzdušný, otvorený, ale zároveň bezpečný a odolný proti nevítaným návštevníkom či rozmarom počasia. Teplota v údolí sa pohybuje od 0 °C v zime (nezabúdajme, že sme u protinožcov, keď hovoríme o zime, máme na mysli júl – august) až do letných „tridsiatok“ (na Vianoce). Klimatické podmienky nie sú nijako mimoriadne, podobné miesta by sme určite našli i na mnohých miestach na juhu Slovenska.


V údolí klokanov

72684

Majitelia žiadali dom s prepojenou jedálňou, obývačkou i kuchyňou, uzavretou spálňou s kúpeľňou a šatníkom na dosah a s výstupom na malú verandu či terasu. Vzhľadom ku svojim profesiám potrebovali i dva samostatné ateliéry – „výtvarný“ pre pani domu a „písací“ pre pána, ktoré sa dajú premeniť na hosťovské izby s príslušenstvom.

Jednoduché materiály

Murcutt navrhol stavbu ako 33 metrov dlhý a 4 a pol metra široký slíž. Dispozícia domu je veľmi jednoduchá, skoro intuitívna. Všetky miestnosti sú zoradené za sebou. Kvôli tuhým zimám architekt zvolil tehlovú konštrukciu s typickým dreveným obkladom z červeného cédru farbeného na šedo: „Chcel som, aby dom nijako nerušil okolie a šedá do zelenej prírody skvele zapadne.“


V údolí klokanov

72686

Napriek svojej reputácii architekt pri navrhovaní materiálov strechy a vodných nádrží (v lokalite nie je vodovod ani plynovod – voda sa dováža v cisternách, plyn v bombách) narazil na nepochopenie miestnych úradov. Úradníkom prekážal Murcuttov obľúbený materiál – vlnitý pozinkovaný plech. „Museli sme priniesť asi „milión“ argumentov, že strecha ani nádrže nebudú oslňovať, práve naopak. Pritom práve ľahká plechová strecha je dostatočne odolná proti poveternostným vplyvom a navyše je neoddeliteľnou súčasťou našej nedlhej stavebnej histórie,“ hovorí architekt.

Našľapujte po špičkách


V údolí klokanov

72681

„Zeme sa musíte dotýkať len zľahka,“ hovorí architekt, „to je známe aboriginské príslovie, ktorého sa snažím držať vo všetkých projektoch.“ Autor sa snaží obmedziť zemné práce na minimum, často stavia napríklad na drevených pilotoch. V prípade Kangaroo Valley sa kvôli orientácii vzhľadom na sklon pozemku nedalo postaviť stavbu „po vrstevnici“, terén si vynútil aspoň minimálne úpravy. Dom stojí na betónovej základovej doske, tento materiál je použitý i v interiéri – betónová podlaha dostala len nevyhnutnú finálnu povrchovú úpravu. Pozdĺžnu jednopodlažnú stavbu vizuálne odľahčujú i posuvné steny, ktoré umožňujú dom otvoriť do záhrady a údolia. Plechovú strechu, ktorej 10° sklon zodpovedá sklonu parcely, nadvihuje pás okien po celej dĺžke severnej fasády. Cez deň prepúšťajú dostatok svetla do všetkých miestností, čo oceňuje predovšetkým pani domu pri svojich výtvarných kreáciách. V noci pri zapálenom svetle dom, vďaka pravidelnému rastru okien, pripomína rýchlik uháňajúci krajinou…


V údolí klokanov

72685

Sledujte slnko, počúvajte vietor

Murcuttove domy získavajú ocenenia za energetickú úspornosť. Aj dom v Kangaroo Valley využíva prirodzené svetlo i miestne klimatické podmienky. Namiesto klimatizácie i v tých najväčších horúčavách stačí, zjednodušene povedané, obyčajný prievan. Šikovne zvolený systém vetrania sa dokáže prispôsobiť momentálnej vonkajšej teplote. Veľké posuvné dvere, o ktorých už bola reč, majú niekoľko vrstiev, záleží len na nálade domácich, či si ich otvoria úplne, zasunú len časť s moskytiérou, budú sa dívať cez zasklené panely či dom uzatvoria úplne – pred slnkom i zlodejmi. Aj okná do kuchyne sa dajú pred slnkom zatieniť, obloky na ateliéroch či sprchách majú zase posuvné drevené tienidlá. Majitelia si riešenie pochvaľujú, podľa nich ich príbytok pripomína kvet, ktorý sa pri ceste za slnkom otvára i zatvára …


V údolí klokanov

72694

Mohlo by sa zdať, že tento dom je viac o architektovi, než o jeho obyvateľoch. Investori si však zámerne vybrali osobnosť s výrazným rukopisom, ktorá sa svojimi zásadami nijako netají. „Väčšinu svojho života robíme obyčajné veci. Preto je treba, aby sme ich robili neobyčajne dobre,“ hlási sa Murcutt k filozofovi Henrymu Thoreauovi. Jeho neobyčajne obyčajný dom v Kangaroo Valley spĺňa túto zásadu do bodky.

Kategória: Návšteva
Tagy: návšteva rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia