Dom 2 v 1 v Krušných horách z diaľky.

V záhadami opradených horách našla rodina svoju oázu pokoja. V nezvyčajnej drevostavbe si užívajú dokonalý relax

Galéria (14)
Zdroj: Martin Kocich
24. 11. 2023
Zdieľať

Mysteriózny svet Krušných hôr, opradený mnohými legendami, začala hlbšie spoznávať aj trojčlenná rodina, ktorá si v prostredí s neraz drsným počasím zriadila svoj druhý domov. Montovaná drevostavba pripomína dve zrastené stavby s archetypálnou siluetou. O príjemné rekreačné zázemie s domácim wellness sa pričinilo pražské architektonické štúdio Modulora.

Nevšedne riešená horská chata sa nachádza na mierne svahovitom pozemku v susedstve novopostavených rodinných domov. Hmota objektu rešpektuje charakter pôvodnej zástavby vrátane orientácie pozdĺžnej osi kolmo na ulicu v súlade s vidieckou urbanistickou tradíciou.

Lokalita dýcha tajomnom a praje športu

Špecifikom obce Klíny s malým počtom obyvateľov je nepatrná blízkosť nemeckej hranice, izolovaná poloha v srdci hôr a zaujímavá dopravná dostupnosť z väčších miest. Miesto v nadmorskej výške 750 metrov je známe strediskom zimných športov s piatimi zjazdovkami.

Prečítajte si tiež
Kvalitná a príjemná chata stála majiteľov menej ako jednoizbový byt! Je vhodná aj na celoročné bývanie

Jednoduchá forma stavby s predpísaným sklonom sedlovej strechy kvôli snehovým podmienkam opustila klasický obdĺžnikový pôdorys. Namiesto toho sa skladá z dvoch voči sebe navzájom posunutých hmôt, ktoré pretína chodba. Architekti prispôsobili dispozičné riešenie životnému štýlu rodiny, ktorá trávi voľný čas aktívne a túži si aj kvalitne odpočinúť.

Pohľad zboku na dve hmoty jedného domu a časť dvora.

V prednej časti domu je wellness a úložný priestor pre záhradné a športové náčinie. Obytný priestor je v zadnej hmote. Zdroj: Martin Kocich

Sklad bez priameho prístupu z domu

Prvá časť domu, nebytová, obsahuje po ľavej strane vstupu priestranný dvojpodlažný úložný priestor pre záhradné náčinie, bicykle a lyže, prístupný zvonku. Za predsieňovým zariadením sa vchádza do wellness s fínskou saunou a kúpeľne so sprchovacím kútom, umývadlom a WC.

Prečítajte si tiež
Moderná chata s krásnym výhľadom vo Valčianskej doline dokazuje, že obmedzenia motivujú ku kreatívnym riešeniam

Sivý obklad a podlahu dopĺňajú čierne vodovodné batérie a radiátor s elegantným industriálnym nádychom. Miesto s exteriérom prepája presklenie vybavené vzdušným závesom a dverami vedúcimi na malú terasu s vírivkou, dôkladne skrytou pred cudzími pohľadmi.

Vstup do domu sa zámerne vyznačuje zahĺbením, aby ochránil interiér pred silným vetrom a dažďom či hustým snežením. Čelná fasáda pôsobí anonymne, nad dverami ju zdobí úzke okno v podkroví. Rovnakým vizuálnym konceptom sa vyznačuje aj ďalšia fasáda.
Všetky okenné otvory sú plastové, v antracitovom odtieni a vybavené izolačným trojsklom.

Pohľad zo sauny cez presklené dvere smerom von na dvor.

V jednej z dvoch častí domu sa nachádza domáci wellness s fínskou saunou a kúpeľne so sprchovacím kútom, umývadlom a wc. Zdroj: Martin Kocich

Mlynárske schody len pre potreby chát

Druhá časť, bytová, je orientovaná do záhrady z dôvodu väčšieho súkromia. Po pravej strane sa nachádza šatník, WC s umývadlom, detská izba v bielom dizajne a obývacia izba s kuchyňou a jedálňou, prepojené veľkou rohovou presklenou plochou s terasou. Otvorením priestoru do krovu vznikla galéria so spálňou, ktorú zo zadnej strany pozdĺžne lemuje samostatný šatník.

Prečítajte si tiež
Pôvodnú chatku v chránenej oblasti nahradila drevostavba z prefabrikovaných panelov. Čo všetko museli architekti dodržať?

Atmosféru horských chát čiastočne reprezentujú mlynárske schody so šírkou 70 centimetrov, vyrobené zo smrekového dreva, symbolu Krušných hôr. Ich strmý sklon zásadne šetrí priestor. Spolu s priznanými trámami tvoria výrazný interiérový prvok.

Pohľad z horného poschodia na spoločenskú časť domu s gaučom, stolom a stoličkami.

Otvorením priestoru do krovu vznikla galéria so spálňou. Zdroj: Martin Kocich

Nízke náklady na výstavbu, lacná prevádzka

O vizuálnu harmóniu sa zasluhuje i kombinácia hladkých bielych a antracitových plôch na zariadení, drevené podlahy a celkovo dobrá organizácia vstavaných úložných priestorov a využitie ník. Majiteľke záležalo, aby objekt pôsobil upratane a neobsahoval zbytočnosti.

Prečítajte si tiež
Udržateľné a nízkonákladové bývanie nielen na víkendy. Vidiecky dom, ktorý je zároveň veľmi moderný a prekvapivý

Rekreačný objekt si vyžiadal nízke vstupné náklady napriek vysokým nárokom na odolnosť v náročných horských podmienkach. Definuje ho betónová základová doska, montovaná drevostavba, konštrukčný systém CELET Ekonomy Plus, drevený krov a strešná plechová falcovaná krytina. Obvodový plášť je vybavený tepelnou izoláciou s hrúbkou 260 milimetrov.

Pohľad z jedálenskej časti domu cez veľkoplošné okná na dvor.

Presklenie na prízemí domu prepája interiér s exteriérom a vovádza dnu denné svetlo. Zdroj: Martin Kocich

V zimných mesiacoch je chata v neprítomnosti majiteľov temperovaná. Užívateľský komfort zabezpečuje elektrokotol, elektrické podlahové kúrenie a liatinové krbové kachle na drevo v obývacej izbe. Príjemné bývanie zaručuje aj počas leta. Interiér sa neprehrieva.

Záhrada s prevažne trávnatou plochou, orámovaná mladými drevinami, vyžaduje nenáročnú údržbu. Predsa len chata slúži na víkendový a prázdninový pobyt. Je synonymom relaxu.

Dom 2 v 1 v Krušných horách

Architekti: Modulora
Lokalita: obec Klíny, Krušné hory, Česká republika
Zastavaná plocha: 120 m2
Úžitková plocha: 142 m2
Projekt: 2019
Realizácia: 2021

Text: Katarína Mácová
Foto:
Martin Kocich               

Kategória: Ekolife Návšteva
Tagy: drevostavba fínska sauna wellness
Zdieľať článok
Sídlo Klobouckej lesnej: Progresívna drevostavba prekračujúca hraniceASB.sk

Sídlo Klobouckej lesnej: Progresívna drevostavba prekračujúca hranice

Unikátna drevostavba škôlky je pred dokončením: Rača odhalila fasádu, interiér aj atraktívne átriumASB.sk

Unikátna drevostavba škôlky je pred dokončením: Rača odhalila fasádu, interiér aj atraktívne átrium

Martin Čurda radí: Ako oživiť záhradu s trávnikom a živým plotom, po ktorej behajú deti a pesZáhrada

Martin Čurda radí: Ako oživiť záhradu s trávnikom a živým plotom, po ktorej behajú deti a pes

Prečo sú niektoré kvety a stonky rastlín zdeformované? Zoznámte sa s fasciáciouZáhrada

Prečo sú niektoré kvety a stonky rastlín zdeformované? Zoznámte sa s fasciáciou

Diskusia