Zdroj: Petr Polák

Vidiecky dom s dvoma fasádami nádherne splynul s prostredím. Vnútri dominuje otvorený krov a akumulačný krb

08. 03. 2023
Zdieľať

Majitelia pozemku pri lese neďaleko Plzne mali jedno jediné očakávanie. Chceli, aby ich nový dom bol v symbióze s prírodou a pokojným prostredím, aby rešpektoval tento príjemný kút. Lukáš Janout navrhol skromnú stavbu, ktorá neruší prírodné prostredie, napriek tomu vyniká. Cesta do finále však nebola úplne priamočiara.

Na začiatku každého nového bývania je predstava, ktorú môže do istej miery upraviť výber pozemku. Ak sa architektom podarí skĺbiť vlastné skúsenosti a nápady s predstavami investorov, výsledkom je vydarený projekt a spokojnosť na oboch stranách.

Majitelia tohto domu pri lese sa však s návrhmi architektonického ateliéru nestotožnili, pretože výsledok nezodpovedal ich predstavám. Skice odložili do šuplíka a oslovili architekta Lukáša Janouta. Bola to všetko hra náhod – v televízii zachytili debatu s ním a zaujal ich prístupom k práci.

dva vidiecke domy za sebou s terasou

Obe hmoty sú voči sebe navzájom posunuté tak, aby sa zmenšila mierka celého domu a zároveň došlo k lepšiemu preslneniu oboch častí po celý deň. Zdroj: Petr Polák

Neruší, no napriek tomu vyniká

Návrh vychádza z miestnych podmienok, orientácie na svetové strany a z požiadaviek investorov. Na prvý pohľad upúta svojou formou i materiálmi použitými na fasádu. Celá stavba vznikla spojením mierne posunutých domčekov so sedlovými strechami do jedného celku. Hmota orientovaná smerom k lesu je pokrytá sibírskym smrekovcom, druhá časť domu má fasádu z pôsobivej prírodnej ruly, ktorá má zlatistý nádych.

Prečítajte si tiež
Harmonická vidiecka usadlosť pre mladú rodinu s nádherným okolím a dostatkom priestoru na zábavu nielen vo vnútri, ale aj vonku

Interiér rozširujú vonkajšie „miestnosti“

Súčasťou projektu je intenzívne prepojenie interiéru s exteriérom a vytvorenie vonkajších „obytných miestností“. To sa podarilo vďaka dvom priestranným dreveným terasám. Jedna z nich je slnečná, druhá tienistá. Tienenie okrem polohy zabezpečí aj popínavý porast na kovovej konštrukcii. Obe terasy zároveň zjemňujú posun oboch častí – na jednu vyjdete z obývačky spojenej s kuchyňou, na druhú zo súkromných izieb.

pohľad na prednú fasádu vidieckeho domu so sedlovou strechou a drevenou fasádou

Časť orientovaná smerom k lesu je pokrytá sibírskym smrekovcom. Zdroj: Petr Polák

Ako dva vidiecke domčeky

„Samotný stavebný program som rozdelil do dvoch hmôt, ktoré rešpektujú tvaroslovie pôvodných vidieckych domov. Obe hmoty sú voči sebe navzájom posunuté tak, aby sa zmenšila mierka celého domu a zároveň došlo k lepšiemu preslneniu oboch častí po celý deň. Mierku domov by mali podporiť aj rôzne poňaté fasády,“ vysvetľuje autor projektu.

výhľad z kuchyne cez okno na lúku, kde sa pasú dva kone, ponad drevený jedálenský stôl

Prepojenie interiéru s exteriérom je veľmi výrazné. Zdroj: Petr Polák

Denná zóna v dreve, nočná v kameni

Odlíšenie fasád zároveň poukazuje na rôzne funkcie častí. Spoločenská zóna – obývacia izba a kuchyňa s jedálňou má drevenú fasádu. Nočná časť so spálňami a technickým zázemím je obložená kameňom. Strechu pokrýva skladaná cementovláknitá krytina antracitovej farby. Drevené okná sú zasklené izolačným trojsklom. Tak ako vonku, aj vo vnútri domu dominujú prírodné materiály, ktoré umocňujú ducha celej stavby.

Prečítajte si tiež
Jediný svojho druhu? Drevený dom, do ktorého sa zamilujete! Nezvyčajne útulný vďaka mnohým drobným detailom, použitým materiálom a farebnosti
obývačka otvorená do dreveného krovu s krbom uprostred

Uprostred dennej zóny stojí veľký biely akumulačný krb s čiernym komínom, ktorý oddeľuje kuchyňu s jedálňou od obývačky. Atmosféru dotvára otvorený drevený krov s výraznou konštrukciou. Zdroj: Petr Polák

Otvorený krov a krb uprostred

Kuchyňa s obývačkou a veľkým jedálenským stolom je presvetlená z každej strany dômyselne uloženými oknami. Uprostred nej stojí veľký biely akumulačný krb s čiernym komínom, ktorý oddeľuje kuchyňu s jedálňou od obývačky. Atmosféru dotvára otvorený drevený krov s výraznou konštrukciou.

Tak ako v kuchyni, aj v kúpeľni autor použil zaujímavé vzorované obkladačky v opotrebovanom dizajne. V kúpeľni sú aj na podlahe a príjemne dotvárajú jednoduché kombinácie biele, čiernej, betónu a dreva. Nočná časť zahŕňa tri izby, saunu, hygienické a technické zázemie.

kúpeľna so sivými obkladačkami, umývadlom na skrinke a okrúhlym zrkadlom, sprchovací kút

Aj v kúpeľni autor použil zaujímavé vzorované obkladačky s opotrebovaným dizajnom. Zdroj: Petr Polák

Prečítajte si tiež
Inšpirujte sa najkrajšími vidieckymi kúpeľňami a dobrými nápadmi, vďaka ktorým sú také pôsobivé

 Rodinný dom pri lese

architektonický atelier: Lukáš Janout Architects
autor: Ing. et. Ing. arch. Lukáš Janout
lokalita: Plzeň, ČR
zastavaná plocha: 165 m2
obytná plocha: 90 m2
projekt: 2018 – 2020
realizácia: 2021 – 2022

TEXT: Sabína Zavarská
Foto: Petr Polák

Kategória: Návšteva
Tagy: drevená fasáda rodinný dom vidiecke domy vidiecky štýl
Zdieľať článok
Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežouDom z tehly

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežou

Diskusia