
Zo zanedbanej storočnej vily urobili opäť klenot. Taký krásny interiér vidno málokedy a stojí len kúsok od Slovenska!
Len kúsok od slovenských hraníc medzi rakúskym Wolfstalom a Hainburgom na Dunaji sa odohral príbeh so šťastným koncom. Vyše storočnej vile Karolienenhoff, ktorá si pretrpela necitlivé zásahy predchádzajúcich majiteľov, dal ten súčasný opäť krásnu podobu. Rekonštrukciou si prešli aj priľahlé sklady a stodola.
Vila Karolienenhoff, teda Karolínin dvor, sa nachádza na statku z roku 1910 len pár kilometrov od Bratislavy. Jej pôvodný majiteľ bol úspešným farmárom a milovníkom cestovania. Vlastnil sto hektárov poľnohospodárskej pôdy, na ktorej pestoval plodiny a choval domáce zvieratá.
Jeho potomkovia však nešli v jeho šľapajách. V 60. rokoch postupne ukončili chov a veľkosť farmy upravili do súčasného stavu, ktorý je len zlomkom pôvodnej rozlohy. O niečo neskôr vilu necitlivými zásahmi upravili pre potreby dvojčlennej domácnosti. Keď ju súčasný majiteľ odkúpil, bola už zanedbaná a niekoľko rokov neobývaná.
Secesná vila si za svoj vyše storočný život prešla mnohými necitlivými zásahmi. Rekonštrukcia ju očistila a vrátila krásu. Zdroj: Jakub Čaprnka
S úctou k minulosti a remeslu
Premenu vily si vzala na starosť architektka Katarína Lupták z architektonickej dielne Collegium v spolupráci s tímom ďalších architektov. Keď tím vstúpil do projektu, hospodárska časť farmy bola už zrekonštruovaná. Pôvodnú vilu majiteľ očistil na tehlu a zrealizoval jednako strešné izolácie, jednako tie podlahové v suteréne.
Pri rekonštrukcii museli najprv odstrániť všetky necitlivé zásahy do vily z minulých dekád. Zdroj: Jakub Čaprnka
“Pôvodné zachované prvky vily, ako kamenné schodisko so stupňami zapustenými do nosného muriva, stropné svetlíky v centrálnej hale a podkroví, zámočnícke práce zábradlia a masívne interiérové dvere, ostro kontrastovali s dodatočnými necitlivými úpravami, realizovanými lacnými prvkami a konštrukciami. Tieto prvky sme očistili a obnovili, ich vzhľad. Dizajn a prepracovanie sa stali inšpiráciou pre budúci výraz obydlia,” priblížila Katarína Luptáková.
Návrh kládol dôraz na remeselný detail a úctu k poctivej práci. Všetky prvky interiéru, od stolárskych a kamenárskych cez zámočnícke či sklenárske až po šperkárske a umelecké, sa vyrábali po konzultáciách medzi architektom a remeselníkmi zo Slovenska a Čiech.
V interiéri sa odráža nielen cit pre estetiku, ale aj poctivá práca remeselníkov. Zdroj: Jakub Čaprnka
Od Štefánika po Baniča
Vila sa rozkladá na troch podlažiach, z toho jedno je čiastočne podzemné a dve nadzemné. Majiteľovi slúži ako bývanie, l taktiež na reprezentačné účely. Najsúkromnejšia časť sa nachádza v podkroví, ktoré je riešené ako otvorený priestor. Oddelené sú len toalety a časti kúpeľne.
Súčasťou vily sú aj hosťovské apartmány, kreatívne nazvané ako Štefánik, Murgaš, Kempelen, Banič po štyroch slovenských objaviteľoch. Tým je venovaný vždy jeden roh štvorcovej dispozície a ku každému prislúcha samostatná kúpeľňa s toaletou a sprchovacím kútom. Stredná časť podlažia je spoločná a na zvýšenom prízemí s výhľadom do záhrady hostia nájdu spoločenskú knižnicu, jedáleň a obývaciu izbu. Tieto priestory sú zároveň galériou a miestom pre umelecké diela.
Štyri hosťovské izby nesú meno po štyroch slovenských vynálezcoch. Všimnite si dekoráciu na stene, ktorá odkazuje na daného slávneho muža. Zdroj: Jakub Čaprnka
Továreň aj raj v podzemí
Posledné podlažie, ktoré je z časti zapustené do terénu, slúži na spoločenské stretnutia. Je vybavené priestorom na stolovanie, zážitkovou kuchyňou nazvanou Brutus Factory a oddelenou vinotékou, teda Bacchus Paradise. Technické priestory inteligentnej elektroinštalácie, vzduchotechniky, chladenia a vykurovania sú umiestnené v dodatočnej podzemnej prístavbe k objektu. Na jednotlivé podlažia sa dá prejsť po pôvodnom kamennom schodisku, sprístupnenom cez presklený hlavný vstup.
V súčasnosti má a areál približne 1,5 hektára s ambíciou rozšíriť ho na dvojnásobok. Na farme sa v súčasnosti obnovilo pestovanie plodín aj chov oviec, hydiny a včiel.
Svoj projekt prihlásila architektonická dielňa Collegium do českej a slovenskej súťaže Interiér roku 2024 v kategórii Súkromný interiér (rekonštrukcia). Na stránke interierroku.cz sú uverejnené všetky súťažné interiéry a prebieha hlasovanie verejnosti. Víťaz kategórie Interiér roku 2024 Hlasovanie verejnosti – cena TON, ako aj ďalší nominovaní a ocenení, ktorí budú vybraní porotou v ostatných kategóriách, budú vyhlásení na záver kongresu o architektúre, bývaní a interiéroch LIVING FORUM. Prebehne 29. 4. 2025 v pražskej galérii moderného umenia DOX.
Rekonštrukcia vily Karolinenhoff
Architekt: Ing. arch. Katarína Lupták
Spolupráca: Ing. arch. Peter Suchánsky, Ing. arch. Peter Brezina, Ing. arch. Jaroslava Ban, Ing. arch. Dana Popluharova, Ing. arch. Karol Kukla
Štúdio: Collegium architektonická dielňa, s. r. o.
Lokalita: Hainburg na Dunaji, Wolfstahl
Celková podlahová plocha: 933 m2
Realizácia: 2024
- Secesná vila si za svoj vyše storočný život prešla mnohými necitlivými zásahmi. Rekonštrukcia ju očistila a vrátila krásu.
- Pri rekonštrukcii museli najprv odstrániť všetky necitlivé zásahy do vily z minulých dekád.
- V interiéri sa odráža nielen cit pre estetiku, ale aj poctivá práca remeselníkov.
- Štyri hosťovské izby nesú meno po štyroch slovenských vynálezcoch. Všimnite si dekoráciu na stene, ktorá odkazuje na daného slávneho muža.
- Čiastočne zapustené podlažie je venované kulinárskym spoločenským zážitkom.
- Najvyššie poschodie patrí súkromným priestorom majiteľa.
- Súkromné priestory majiteľa sú koncipované ako jeden veľký otvorený priestor
- Otvorené priestory vítajú aj vaňu vedľa postele.
- Dvere ukryté v stene vedú do práčovne na druhom podlaží.
- K zachovaným prvkom vily patrí aj schodisko so zapustenými stupienkami.
- Prvé nadpodlažie dnes slú
- Spoločenská knižnica patrí k spoločným priestorom medzi hosťovskými izbami.
- Svetlíky v knižnici patria k zachovaným pôvodným prvkom vily.
- Priestranné hosťovské izby
- V hosťovských izbách cítiť históriu vily, ale zároveň aj moderný komfotk.
- Vynález na stene sa nazýva Turek a jeho autor s ním porážal aj skúsených šachistov. Viete, o koho šlo?
- Ku každej z hosťovských izieb prislúcha samostatná kúpeľňa s toaletou a sprchovým kútom.
- Ku každej z hosťovských izieb prislúcha samostatná kúpeľňa s toaletou a sprchovým kútom.
- Zážitková kuchyňa Brutus Factory evokuje nevšedné, možno i trochu neortodoxné chute
- Vinotéka, nazvaná Bacchus Paradise, teda Bakchusov raj, odkazuje na gréckeho boha vína (v rímskej mytológii Dionýzos).
- Súčasťou zážitkovej jedálne je aj veľký priestor na stolovanie.
- Pôdorys prvého nadpodlažia vo Vile Karolienenhoff.
- Pôdorys prvého podzemného podlažia vo Vile Karolienenhoff.
- Pôdorys druhého nadpodlažia vo Vile Karolienenhoff.
Text: Ing. arch. Katarína Lupták
Redakčne upravila: Daniela Marcinová
Foto: Jakub Čaprnka