Zdroj: Alexandra Timpau

Zrekonštruovaný dom s neopakovateľnou atmosférou ako alternatíva k nevkusným vilám, ktoré ukrajujú z prírody

19. 10. 2021
Zdieľať

Historická časť malého českého mesta Trhové Sviny skrýva viaceré zaujímavé stavby, avšak mnohé v zlom stave. Architekti Barbora Weinzettlová a Jiří Weinzettl spojili dve z nich do jedného nového domova. Pri rekonštrukcii odstránili všetky nánosy desaťročí. Odhalili ich podstatu a s ohľaduplnosťou a úctou k histórii obnovili. Okrem silnej atmosféry, ktorú dom po rekonštrukcii má, nás zaujalo dômyselné riešenie presvetlenia interiéru.

Práce architektov z Atelieru 111 architekti sú známe koncepčným myslením, striedmosťou a riešením v kontexte s okolím i históriou objektov. V týchto indíciách sa nesie aj nová rekonštrukcia, ktorá vznikla spojením dvoch starých domčekov v historickej časti malého juhočeského mesta. Síce oba boli zanedbané, mali pomerne silnú atmosféru a potenciál.

Prečítajte si tiež
Pôvodne vidiecky statok, neskôr škola a dnes vkusné bývanie na chalupe

Skrytí pred ruchom, pritom kúsok od služieb

„Miesto nás od začiatku lákalo vďaka svojráznemu charakteru a skvelej polohe. V úzkych ospalých uličkách vedľa trávnatého ihriska na námestí, sme skrytí pred ruchom okolitej dopravy, pritom nás od centra s obchodmi, službami a úradmi, od škôl, kina, divadla i stanice delí len pár krokov. Rekonštruovaný dom vnímame ako alternatívu k vilám v predmestí, k stavebným zámerom, ktoré hocikedy neúmerne odkrajujú z našej krajiny,“ vysvetľujú architekti Barbora Weinzettlová a Jiří Weinzettl, ako vznikol ich nový domov.

Pôvodný stav

Pôvodný stav. Zdroj: Alexandra Timpau

Veľký obytný priestor dole, detské izby s herňou v podkroví

Základom rekonštrukcie bolo vytvoriť príjemné a charizmatické bývanie, v ktorom sa snúbi moderná jednoduchosť s prvkami histórie. Na prízemí vznikol dostatočne veľký obytný priestor s nadväzujúcou vonkajšou terasou. Podkrovie patrí detským izbám s herňou, spálňa rodičov má vlastné kúpeľňové zákutie. K domu patrí aj záhradka s ovocnými stromami, dve garážové státia a veľká dielňa.

Kuchyňa s jedálňou pod oblúkovým stropom

Kuchyňa s jedálňou. Zdroj: Alexandra Timpau

Pod nánosmi desaťročí našli pôvodné kamenné murivo

Jeden z dvoch domov, ktoré architekti spojili, prešiel na prelome tisícročí výraznou stavebnou úpravou. Druhý sa nachádzal v havarijnom stave. Najskôr bolo potrebné odstrániť všetky nevhodné novodobé prvky, vrátane veľkého vikiera s balkónom a plastových okien.

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia statku odhalila pôvodné miestnosti a zbavila ich nánosov nekonečných úprav

„Za prímurovkou sme objavili pôvodné kamenné murivo a drobné, pre nás cenné, historické fragmenty. Základný tvar, mierka a materiality pôvodných hmôt rešpektujeme. Vnútorné členenie prispôsobujeme snahe objekt sprístupniť z dvoch strán – pre peších od námestia a pre autá zo strany protiľahlej,“ vysvetľujú autori premeny.

Starožitné stoličky a stôl v murovanom dome

Snahou bolo vytvoriť príjemné a charizmatické bývanie, v ktorom sa snúbi moderná jednoduchosť s prvkami histórie. Zdroj: Alexandra Timpau

Netradičné poňatie okien vnáša dovnútra veľa svetla

Okrem kamenných múrov v striedmo a úhľadne riešenom interiéri nás zaujalo, ako architekti pristúpili k riešeniu presvetlenia. Veľké okno v štítovej dvornej fasáde je odpoveďou na jedinečný výhľad na kostolnú vežu. Priehľady z interiéru obohacujú celkové vnímanie priestoru. Veľmi silný efekt dosiahli architekti tým, že nové otvory v stenách a v streche sú minimalisticky poňaté. Tak kontrastujú s pôvodnými, tradične delenými oknami.

Prečítajte si tiež
Neodolali kúzlu 400-ročného domčeka so slamenou strechou a splnili si sen o živote na vidieku

Aké materiály použili?

Na streche je strešná škridla bobrovka, múry sú z kameňa a keramického muriva. V podkroví dominujú smrekové palubovky. Podlaha je riešená ako betónová stierka, okná a nábytok sú dobové, obklad stien a zabudovateľný nábytok je zo smrekovej dyhy. Konštrukcia schodiska je oceľová a kuchyňa je vyrobená z kompaktných a lamino dosiek.

Pohľad na veľké oblúkové okno do záhrady

Interiér je minimalistický a príjemný. Zdroj: Alexandra Timpau

Dom „na Kozině“

architektonický ateliér: Atelier 111 architekti

autori: Barbora Weinzettlová, Jiří Weinzettl

lokalita: Trhové Sviny, ČR

Zastavaná plocha: 340 m2

Hrubá podlahová plocha: 317 m2

Úžitková plocha: 228 m2

Plocha pozemku: 500 m2

projekt: 2014

realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Alexandra Timpau

Zdroj: linka.news

Kategória: Návšteva
Tagy: historický dom minimalizmus murované domy otvorený priestor podkrovie rekonštrukcia rodinný dom vstavaný nábytok
Zdieľať článok

Diskusia