Zdroj: Möbelix

Premena obývačky lacno, rýchlo a bez búrania: pohrajte sa s pastelovými farbami, sú in!

22. 02. 2024 Zdieľať

Máte pocit, že váš interiér by potreboval jarné osvieženie? Hitom sezóny sú pastely. Inšpirujte sa trendy tipmi, ktoré zvládnete bez prehnaných investícií. Ako na to, poradí interiérová dizajnérka.

Vpustite do bytu závan jemnosti, sviežosti a pokoja. Túto sezónu hrá absolútny prím lososová. Bude len na vás, či ju budete dávkovať prostredníctvom ľahko vymeniteľných doplnkov v podobe vankúšov či závesov alebo si dovolíte aj odvážnejšie kreácie.

Závan jari

Pastelové odtiene sa často spájajú s jarou. Ich nuansy sa totiž inšpirujú práve prírodou, predovšetkým kvitnúcimi rastlinami. V človeku prirodzene vzbudzujú pocity eufórie. Koniec koncov, vyzerajú veľmi elegantne a pristanú rôznym interiérovým štýlom – od minimalistického cez vintage po provensalský. Je škoda, že len málokto si na ne trúfne. A rozhodne si nemyslíme, že by patrili len do detských izieb. „V interiéri vytvárajú harmonickú atmosféru, upokojujú myseľ, povzbudzujú k citovej otvorenosti,“ hovorí interiérová dizajnérka Marianna Ivanová z Möbelixu.

Detail na podnos s dekoráciami v pastelových farbách.

Zdroj: Möbelix

Umenie kombinovať

Rovnako ako pri ostatných odtieňoch, aj pri „pastelkách“ je zásadné, akú intenzitu odtieňa zvolíte. Od sýtosti sa bude odvíjať celkové pôsobenie aj teplota farby. Veľmi jemné svetlé odtiene, ktoré patria do chladného spektra, majú upokojujúci účinok. Čím bude farba teplejšia, tým viac bude stimulujúca.

„Pri kombinovaní pracujte s farebnou schémou 70 – 20 – 10. To znamená, že 70 % miestnosti by mala tvoriť dominantná farba, 20 % druhá farba – tá by mala byť dostatočne odlišná od prvej a môže sa objaviť napríklad na závesoch alebo väčších kusoch nábytku – a 10 % by mala tvoriť doplnková farba,“ prezrádza Marianna Ivanová. Dominantná farba býva zvyčajne neutrálna biela. Milovníci prírody ocenia hlavne hnedú. Skvelou alternatívou hnedej je sivá. Interiéroví dizajnéri s obľubou využívajú kombináciu hnedej, olivovej a ružovej.

Detail na svetlosivú sedačku s farebnými vankúšmi.

Najpopulárnejšie sú momentálne odtiene lososovej a bledoolivovej. Zdroj: Möbelix

Striedmosť

Nech zvolíte akýkoľvek sýty odtieň, vždy sa držte dobrej rady: „Pri práci s pastelovými farbami platí zlaté pravidlo o striedmosti. Zvoľte napríklad maľovku a zopár jemných doplnkov, ale nikdy nie všetko naraz. Inak by ste docielili nechcený efekt gýča a lacnosti,“ radí Marianna Ivanová. To isté sa týka aj samotných odtieňov. Nikdy nekombinujte viac ako dva pastely, inak bude miestnosť pôsobiť chaoticky.

Izba s nábytkom a doplnkami v svetlých a pastelových farbách.

Zdroj: Möbelix

Trúfnete si na stenu?

Odvážnejší môžu vziať do ruky aj štetec alebo valček. „Výraznú zmenu docielite aj maľovkou. Úplne postačí jedna stena, ostatné nechajte biele. Jedna pastelová stena dokáže miestnosť oživiť a zároveň opticky zväčšiť,“ hovorí Marianna Ivanová. Namiesto maľovky môžete použiť aj tapetu, napríklad s motívom listov. Farbou môžete úplne zmeniť aj vzhľad nábytku – stoličky, komody, police. Je na vás, na čo si trúfnete.

Záber na svetlozelenú stenu s bielymi poličkami a komodou.

Namiesto maľovky môžete použiť aj tapetu, napríklad s motívom listov. Zdroj: Möbelix

Pastelové minimum

  • Donedávna sme s obľubou púšťali pastelové farby do detských izieb či spální. V poslednom čase sa odvážne presadzujú v denných častiach – obývačke, jedálni, ale aj v kuchyni.
  • Pastelové farby všetky miestnosti opticky presvetlia.
  • Najpopulárnejšie sú momentálne odtiene lososovej a bledoolivovej.
  • Vyhnite sa kombinácii tón v tóne – ak sa napríklad rozhodnete pre jemnú lososovú, nedopĺňajte ju tmavšou lososovou
  • Aby váš interiér nepripomínal detskú izbu alebo cukráreň, nemali by pastelové farby zaberať viac ako 1/3 interiéru.
  • Ak plánujete pastelovú farbu na steny, buďte dvojnásobne opatrní, lebo veľká plocha bude dominantná. Z tohto dôvodu zvážte maľovanie jednej steny, ku ktorej doladíte doplnky.
  • Odtieň zo steny je dobré zopakovať aj na malých doplnkoch.
  • Pokiaľ si netrúfate na väčšie zmeny, ale pastelové farby sa vám páčia, stavte na doplnky a bytový textil. Ak vás omrzia, ľahko ich vymeníte.

Článok vznikol v spolupráci s firmou Möbelix.

Kategória: Obývacia izba
Tagy: farby v interiéri pastelove farby
Zdieľať článok
V júni už ruže naplno ukazujú svoju krásu. Ako sa o ne postarať, aby sa im darilo čo najdlhšie?Urob si sám

V júni už ruže naplno ukazujú svoju krásu. Ako sa o ne postarať, aby sa im darilo čo najdlhšie?

Jednoduchý postup, ako si svojpomocne opravíte praskliny v stene a na stropeUrob si sám

Jednoduchý postup, ako si svojpomocne opravíte praskliny v stene a na strope

So suchom bojujú aj obce v Bratislavskom kraji, stojí ich to tisíce eurASB.sk

So suchom bojujú aj obce v Bratislavskom kraji, stojí ich to tisíce eur

Najčastejšie otázky k žiadostiam o platbu pri dotáciách na obnovu domu (+ VIDEO)ASB.sk

Najčastejšie otázky k žiadostiam o platbu pri dotáciách na obnovu domu (+ VIDEO)