Rekonštrukcia s obmedzeným rozpočtom

14. 10. 2008
Zdieľať

Dvojposchodový dom v tichej mestskej štvrti je súčasťou radovej zástavby rodinných domov z osemdesiatych rokov minulého storočia. Pretože jeho pôvodná dispozícia už nevyhovovala súčasnému životnému štýlu domácej panej, rozhodla sa pre zmenu. A pretože finančný rozpočet na rekonštrukciu nebol neobmedzený, bolo potrebné meniť veci jednoducho, ale účinne.


Rekonštrukcia s obmedzeným rozpočtom

165714
Jiří Vaněk

Keďže sa počítalo s obmedzeným rozpočtom, rekonštrukcii sa podrobilo len prvé poschodie rodinného domu, ktoré tvorí jeho najviac obývaný základ – okrem kuchyne s jedálenskou časťou a obývačky sú tu aj dve spálne. Z rovnakého dôvodu si majiteľka s pomocou architekta zvolila cestu čo najjednoduchších zásahov, ktoré by však mali maximálny účinok. Dispozícia sa musela prispôsobiť súčasným požiadavkám s jasným cieľom – čo najviac otvoriť a prepojiť priestory. Keďže väčšie búranie nebolo možné, pretože by znamenalo zásah do nosnej konštrukcie domu a s tým spojené neúmerne vysoké náklady, bolo potrebné časť problému vyriešiť fyzicky, a sčasti sa spoľahnúť na optické klamy.
Začalo sa teda očisťovaním a odstraňovaním nepatričného, ktoré sa odstrániť dalo, a hľadaním vhodných nových tvarov a materiálov, ktoré by celok nerozbíjali, ale zjednotili do logických blokov.

Čistenie priestoru

Navrhované stavebné zmeny spočívali vo vyčistení obytného priestoru od všetkého prebytočného a v novom spôsobe zariadenia a osvetlenia, ktoré bolo spojené aj s výmenou okien. V prvom rade sa vybúrali všetky zbytočné priečky. Ostal tak len obvod z bielych stien, ktoré rámujú dlhý priestor siahajúci od uličnej fasády až po záhradnú. Z neho na jednej strane vystupuje vstavaný sivý blok. Ten zahŕňa kuchynskú linku, kúpeľňu, záchod a šatník. Ďalšou úlohou bolo nájsť zodpovedajúce, to znamená nenákladné materiály a povrchy s vhodnou farebnosťou. Tak, aby sa novým riešením zároveň potlačilo pôvodné, „socialistické“ riešenie priestoru, typické pre obdobie stavby domu.
 


Rekonštrukcia s obmedzeným rozpočtom

165717
Jiří Vaněk

 

Rekonštrukcia s obmedzeným rozpočtom

165716
Jiří Vaněk

Svetlo vstupujúce do miestnosti sa efektne zrkadlí na lakovanom povrchu dvierok kuchynskej linky. Jednoduché zariadenie a čistá farebnosť prispievajú k pocitu vzdušnosti, ktorý človek v tomto priestore nadobudne.   Pohľad na vstavaný sivý blok. Súčasťou bloku, ktorý akoby vystupoval do dlhého otvoreného priestoru, siahajúceho od uličnej fasády až po záhradnú, je kuchyňa, kúpeľňa, záchod a šatník pri spálni. Jeho základná konštrukcia je vyhotovená zo sadrokartónu, ktorý je obložený panelmi s povrchom upraveným na vysoký lesk.

Ako základ zvolil architekt Robert Seidl k bielym stenám jednoliatu dubovú, takzvanú priemyselnú podlahu, ktorá vyzerá originálne, je kvalitná a nie je drahá. (Priemyselná podlaha sa lepí z nízkych drevených hranolčekov uložených na hranu – pohľadovú stranu tvoria ich boky, široké asi 4 mm.) Autor sa rozhodol pre menej odvážnu väzbu mozaiky, pri ktorej sa tenké dubové prúžky spájajú do rovnobežných pásov. Drevená podlaha sa po položení ešte prebrúsila a prelakovala.

Trochu zložitejšou úlohou bolo nájsť správnu farbu laminovaného povrchu vstavaného nábytkového bloku, ktorá by korešpondovala s odtieňom drevenej podlahy. „Dub je náročný materiál a nie je veľa povrchov, ktoré vedľa seba znesie,“ vysvetľuje architekt. „S čím si však vyslovene rozumie, je antikoro. Preto sa po prácnom skúšaní a porovnávaní javila sivá farba ako najprijateľnejšia.“ A pretože je majiteľka domu zrelá dáma s dobrým vkusom a dokonalým prehľadom o súčasných trendoch, nebránila sa dlho myšlienke na sivý polyuretánový povrch linky a ostatných prvkov nábytkového bloku (i keď jej pôvodná predstava bola trochu odlišná).
 


Rekonštrukcia s obmedzeným rozpočtom

165720
Jiří Vaněk

 

Rekonštrukcia s obmedzeným rozpočtom

165721
Jiří Vaněk

Posteľ s bielym rámom je zhotovená na mieru. Aby sa dal priestor lepšie využiť, rošt je do rámu zapustený.   Zo spálne, ktorej okno je otočené do pokojnej záhrady, možno prejsť cez šatník do susediacej kúpeľne.

V jednej línii

V rámci vstavaného bloku sa na mieru vyrábali viaceré kusy nábytku – jedáleň, kuchynská linka, kúpeľňa i šatník tak lícujú v jednej línii. Aj keď sú zoradené v jednej osi, každý z prvkov si zachováva optickú i funkčnú autonómiu. Povrchy sú riešené lakom s vysokým leskom, svetlo vstupujúce do miestnosti sa tak efektne zrkadlí na dvierkach kuchynskej linky i na celej ploche vstavanej skrine v spálni. Južná (uličná) strana interiéru patrí kuchyni. Tá obsahuje všetko potrebné pre bežné varenie, vrátane moderných zabudovaných spotrebičov. Doska pracovnej plochy bez presahov je z laminátu, vyššie náklady si vyžiadal liaty fragranitový drez. Dvierka skriniek sú presne v duchu súčasných trendov – lesklé, lakované a bez úchytiek.


Rekonštrukcia s obmedzeným rozpočtom

165723
Jiří Vaněk

Ďalšiu časť vstavaného bloku tvorí pohodlná kúpeľňa. Za pozornosť v nej stojí riešenie povrchu stien – obložené sú veľkoformátovou dlažbou bez škár, ktorá sa použila i na podlahe. Liate umývadlo je vyhotovené na mieru tak, aby korešpondovalo s formátom obkladu. Poslednou časťou vstavaného nábytkového bloku je šatníková skriňa v spálni (čiastočne prístupná aj z chodby), so zariadením lícuje dokonca i posteľ zhotovená na zákazku.

Priestor, jednoduchosť, originalita…


Rekonštrukcia s obmedzeným rozpočtom

165718
Jiří Vaněk

Zvolenému konceptu rovnobežných a kolmých línií ostáva verná i obývacia zóna: Jej základom je niekoľkomiestna pohovka od českého výrobcu, komfortné sedenie na fotografiách dopĺňajú nízke stolčeky, dnes už ich nahradil okrúhly konferenčný stolík. Priestor, jednoduchosť, originalita, účelnosť – tieto prívlastky charakterizujú celý interiér. Celkové usporiadanie miestností a jednotlivých funkčných zón je maximálne otvorené a voľné. Na rozdiel od minulosti ich dnes už nenarúšajú zbytočné priečky ani nadbytočné kusy nábytku či dekorácií. Všetko má svoj jasný účel. Vybavenie je dekoratívne už samé osebe – svojím elegantným a veľmi čistým dizajnom.
 

Pôdorys prvého poschodia radového domu – pôvodný stav   Pôdorys poschodia v radovom dome po rekonštrukcii

Rekonštrukcia s obmedzeným rozpočtom

165822

 

Rekonštrukcia s obmedzeným rozpočtom

165821

Legenda:
01 – vstup – schodisko, 02 – chodba, 03 – kúpeľňa, 04 – WC, 05 –kuchyňa, 06 – jedáleň, 07 – obývačka, 08 – balkón, 09 – detská izba,
10 – spálňa
  Legenda:
01 – vstup, schodisko, 02 – kúpeľňa – súčasť jednoliateho bloku,
03 – WC – súčasť jednoliateho bloku, 04 – kuchyňa – súčasť jednoliateho sivého bloku, 05 – jedáleň, 06 – obývačka, 07 – kozub, 08 – balkón, 09 – detská izba, 10 – spálňa, 11 – šatník – súčasť jednoliateho sivého bloku

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 09/2008.

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: návšteva v dome rekonštrukcia
Zdieľať článok

Diskusia