Zdroj: KatarzynaBialasiewicz/iStock

Aké izbovky sú vhodné do pracovne a čo dať do kúpeľne bez okien? 6 tipov, kam s rastlinami pre čo najlepší efekt

03. 03. 2024
Zdieľať

Izbové rastliny zlepšia vzduch aj náladu a nemali by chýbať v žiadnej domácnosti. Ako a kam ich umiestniť?

1. Osviežte kúty

Prázdne kúty v miestnosti sú ideálne na umiestnenie výrazných rastlín, ktoré vytvoria príjemné zelené zátišie. Nebojte sa pôsobivej zelene s dramatickým tvarom listov alebo veľkolistých rastlín, ktoré oživia celú miestnosť. Vyberte si druh podľa podmienok, ktoré bude mať v kúte vašej kuchyne, jedálne či obývačky.

Časť interiéru s kreslom a rastlinami na zemi a poličkách.

V prázdnych kútoch vyniknú exotické a vysoké rastliny. Zdroj: Shutterstock

2. Príjemná pracovňa

Kvety v pracovni vám pomôžu vytvoriť príjemné a kreatívne prostredie. Okrem toho, že rastliny zvyšujú vlhkosť vzduchu v interiéri a zachytávajú prach, zároveň rozkladajú a neutralizujú škodlivé chemické látky, ktoré sa práve v pracovni často kumulujú. Na domáce pracovisko odporúčame azalky, difenbachie, filodendron, ale aj svokrine jazyky.

Prečítajte si tiež
Ako si zariadiť domácu pracovňu v retroštýle

3. Zdravé bylinky

Rastliny v interiéri sú nielen estetickou dekoráciou, ale aj užitočným pomocníkom. Pri troche šikovnosti si môžete v kuchyni celoročne pestovať bylinky, ako je petržlen, bazalka, rozmarín alebo mäta. Dobre budú vyzerať v malých kvetináčoch, ale nebojte sa použiť aj netradičné obaly – hrnčeky, čajníky, sklenené fľaše alebo iné nádoby, ktoré už bežne nepoužívate.

Detail na kuchynský drez s poličkou s bylinkami.

Zdroj: Original Style

4. Závesná dekorácia

Vytvorte si vlastnú zbierku izbových rastlín, ktoré v kvetináči – napríklad z makramé – zavesíte na pevný konár alebo hoci aj kovovú lištu. Ak máte obmedzený priestor, práve takáto jednoduchá a finančne nenáročná dekorácia vám pomôže umiestniť v interiéri dostatok zelene. Vyberte si vždyzelené popínavé rastliny, ktoré sa budú krásne prelínať a vytvoria „zelený záves“. Vhodný je napríklad brečtan alebo voskovka.

Prečítajte si tiež
9 jedlých kvetov a byliniek do kuchyne, ktoré si vypestujete v interiéri alebo na balkóne a nepotrebujú veľa priestoru!

5. Rastliny v kúpeľni

Ak chcete mať v kúpeľni malú botanickú záhradu, zvoľte si rastliny, ktorým vyhovuje vlhké prostredie. Aj jednoduché sukulenty v kombinácii s vonnými sviečkami umocnia príjemnú atmosféru a pocit relaxácie. Rastlinám sa dobre darí, ak majú dostatok denného svetla, preto ich umiestnite na okenné parapety, poličky, podstavce alebo skrinky, prípadne na špeciálne stojany. Ak vo vašej kúpeľni nie je okno, neznamená to, že sa musíte zelene úplne vzdať. V prípade obmedzených svetelných podmienok sú vhodné niektoré druhy papradí.

Časť bielo-drevenej kúpeľne so zelenými rastlinami.

Zdroj: Sergey Kirsanov/Shutterstock

6. Oáza pokoja

Nájdite si v dome svoje mieste na relax, kde nebude chýbať pohodlné kreslo, kvety a štýlový obraz či dekorácia. Aj obyčajná bie

la stena dostane nový rozmer, keď na ňu umiestnite dizajnové kovové police s malými kvetináčmi a plátno s potlačou zelených listov. Ideálne sú rastliny, ktoré sú nenáročné na svetlo a vlahu, aby vyzerali dobre aj bez každodennej starostlivosti.

Text: Gabriela Mohrová
Foto: Shuttestock/iStock, Hattie Lloyd Home, Feathr, Original Style, Tom Raffield
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: izbové rastliny kvetináče
Zdieľať článok
Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehyduZáhrada

Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehydu

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!Záhrada

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!

Huby v kvetináči: Čo vieme o nezvaných hosťoch medzi izbovými rastlinami?Záhrada

Huby v kvetináči: Čo vieme o nezvaných hosťoch medzi izbovými rastlinami?

Čo robiť, aby vám vianočné izbovky vydržali čo najdlhšie? Na túto otázku odpovedáme v najnovšej epizóde podcastu Záhrada!Záhrada

Čo robiť, aby vám vianočné izbovky vydržali čo najdlhšie? Na túto otázku odpovedáme v najnovšej epizóde podcastu Záhrada!

Diskusia